Мнозина пият вино вечер - понякога като допълнение към домашно

...
Мнозина пият вино вечер - понякога като допълнение към домашно
Коментари Харесай

Как влияе виното на здравето ни?

Мнозина пият вино вечер - от време на време като допълнение към домашно приготвено ядене, постоянно за отмора след под напрежение ден или пък просто по табиет. Въздействието на виното върху здравето ни обаче зависи таман от честотата и количеството, което консумираме. Заради това можем да усетим както позитивни, по този начин и негативни дълготрайни резултати. Добрата вест е, че виното (и алкохолът като цяло) може да бъде част от здравословния метод на живот, в случай че се употребява в подобаващите количества.

Теглото

Във виното, както и в останалите типове алкохол, се съдържат калории. А непотребната консумация на калории без значение дали от протеини, въглехидрати, мазнини или алкохол, най-вероятно ще докара до наддаване на килограми.

Алкохолът съдържа по седем калории на грам, а и постоянно го консумираме с други калорични съставки като газирани питиета и сокове. Следователно, разумно е приемът на повече алкохолни питиета, измежду които е и виното, да се отрази отрицателно на фигурата ни.

Хормоните

Според проучване честата консумация на огромни количества алкохол може да наруши метода, по който нервната, ендокринната и имунната система споделят. А това може да докара до хормонални разстройства. Последното би могло да повлияе върху репродукцията, поведенческото и психическото ни здраве, както и имунната функционалност.

Тук е значимо да отбележим, че за сдържан банкет на алкохол се смятат до две напитки дневно за мъжете и едно дневно за дамите.

Сънят

Не е загадка, че алкохолът оказва доста въздействие върху качеството на съня. Затова не трябва да се учудваме, че сънят ни е нарушен, в случай че си пийваме по-често и повечко вино преди лягане. Този противен резултат се получава, защото алкохолът е депресант на нервната система, като предизвиква закъснение на мозъчната активност, само че може да провокира и възприятие на разпределяне и унесеност. В някои случи това може да разреши на някого да заспи по-бързо, до момента в който на различен - по-бавно.

Логично е по-ниските количества консумация на алкохол да доведат до по-малко обилни разстройства в качеството на съня, а при по-високите - до по-значителни. Притеснително е обаче, че високите равнища на консумация могат да понижат качеството на съня с цели 39%. Важно е да обръщаме внимание на съня си, тъй като неналичието му, без значение дали е обвързвана с алкохола или не, може да докара до съществени положения - затлъстяване, диабет, сърдечни болести и ранна гибел.

Сърдечното здраве

Добре е да знаем, че количеството употребявано вино дефинира въздействието върху здравето на сърцето ни. Докато някои изследвания демонстрират, че умереният банкет на вино е обвързван с понижен риск от коронарна болест на сърцето, други проучвания сочат, че хроничната консумация на огромни количества алкохол може да докара до алкохолна кардиомиопатия - положение, което води до намаляване на сърдечния мускул.

Смята се, че повода, заради която аленото вино може да има позитивно влияние върху здравето на сърцето, се дължи на високите концентрации на антиоксиданти, като флавоноиди и ресвератрол. За тези съединения се смята, че усъвършенстват липидните профили на кръвта, като холестерола, и понижават инсулиновата устойчивост.

До позитивните резултати може да докара пиенето на една до две чаши вино дневно както за мъжете, по този начин и за дамите. Завишената консумация обаче фактически може да докара до влошено сърдечно здраве.

Здраве на черния дроб

Този главен орган е виновен за разграждането и метаболизирането на хранителни субстанции и съединения в кръвта ни. Включително и алкохола.

Затлъстяването на черния дроб, алкохолният хепатит и цирозата са все разнообразни типове чернодробни болести, които могат съществено да повлияят на вярното действие на черния дроб. Всички те могат да бъдат провокирани от хронична и несъразмерна консумация на алкохол, в това число и вино. За да опазим черния си дроб здрав, е належащо да пием умерено.

Алкохолът може да бъде част от здравословния метод на живот, стига да не се прекалява с него. Прекаляваме ли в дълготраен проект, може да увеличим риска от развиване на рак на дебелото черво, черния дроб, хранопровода, устата и рак на гърдата, пише Eat This, Not That.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР