Министрите на финансите и на икономиката Асен Василев и Кирил

...
Министрите на финансите и на икономиката Асен Василев и Кирил
Коментари Харесай

Асен Василев и Кирил Петков се обърнаха срещу служебния кабинет

Министрите на финансите и на стопанската система Асен Василев и Кирил Петков, за които се чака всеки миг да разгласят нов политически план, потеглиха намерено против служебното държавно управление по тематиката за закриването на въглищни централи. Вчера двамата министри се включиха в подписката за опазване на въглищния комплекс и работните места в Маришкия басейн, която към този момент събра поддръжката на над 100 хиляди души.

На среща със синдикатите в „ Мини Марица –изток “ и Топлоелектрическа централа „ Марица Изток “ 2 Василев се разгласи срещу газификацията на въглищните централи, тъй като това ще направи цената на силата напълно подвластна извън, и настоя за опазване на мините оптимално дълго време. В същото време построяването на газова централа с смесен цикъл в Топлоелектрическа централа „ Марица Изток “ 2 е един от новите огромни планове, препоръчани от служебното държавно управление при редакциите на Националния проект за възобновяване и резистентност.

Това сподели инспекция на „ Сега “ във връзка дадените от Василев и икономическия министър Кирил Петков обещания на работещи в мините. Проявата бе възприета от доста анализатори като предизборна и се организира в седмицата, в която се чака да стане ясно дали Василев и Петков остават в състава на новия длъжностен кабинет или ще вземат участие под някаква форма в парламентарните избори през ноември.

Аргументът за загуба на енергийна самостоятелност при затваряне на въглищните централи бе изложен и от президента Румен Радев на среща на водачите през май в Брюксел. Тогава обаче Радев сочеше като едно от вероятните решения точно правенето на планове за нови мощности, съобразени с екоизискванията, които да бъдат включени в проекта за възобновяване. Така при проверката на Националния проект за възобновяване и резистентност служебното държавно управление предложи 1.0 GW мощности в Топлоелектрическа централа „ Марица Изток-2 “  да бъдат заместени от газова централа. За задачата в проекта са заложени 499 млн. лева безплатно финансиране от Брюксел и 1,2 милиарда лева частно съфинансиране. От изявлението на Василев в този момент излиза, че този план е нездравословен.

Политическите заигравки с датата за затваряне на въглищните централи и отводът от вдишване на отговорност пък е съществена причина България да не може да прати в Брюксел проекта за възобновяване, по който България чака 12,6 милиарда лева От екипа на вицепремиера Атанас Пеканов на няколко пъти обясниха, че това е един от главните препъни камъни за пращането на проекта в Европейска комисия. Служебният кабинет не желае да уточни съответна дата, тъй като счита, че това е в пълномощията на постоянно държавно управление. Европейска комисия обаче е безапелационна, че няма да прегледа проекта без ясна дата.

България към този момент е подписала така наречен " Зелена договорка ", с която се ангажира да понижи наполовина въглеродните излъчвания до 2030 година, а това неизбежно ще удари производството на сила от въглища.

 

 
Източник: segabg.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР