Министерството на околната среда и водите осигурява редовно наблюдение на

...
Министерството на околната среда и водите осигурява редовно наблюдение на
Коментари Харесай

Няма данни за замърсяване в българската акватория на Черно море

Министерството на околната среда и водите обезпечава постоянно наблюдаване на положението на морските води след разрушаването на стената на язовир „ Нова Каховка “, ситуиран на река Днепър на територията на Украйна.

Последните данни от цифровото моделиране на Центъра за интегрирано ръководство и мониторинг на бреговата зона към ВВМУ „ Н. Й. Вапцаров “ не демонстрират замърсяване на българската акватория с евентуални замърсители в резултат на случая.

Днес Басейнова дирекция „ Черноморски регион “ извърши пробонабиране от три пункта във вътрешните морски води пред Дуранкулак, Шабла и Калиакра. От взетите от тези пунктове проби дирекцията разполага с поредност от данни по отношение на следене на морските води, почнало през юни 2022 година Следят се същите индикатори, както в бреговите пунктове (метали, нефтопродукти, радионуклиди, пестициди и др.). Пунктовете са ситуирани в морски води на към 1 - 1,5 км от брега. Два от трите пункта съответстват с пунктове от националния мониторинг за морски води, което разрешава да се наблюдава история на анализите обратно в годините.

Първите резултати от проучванията се чакат в границите на 10 дни.

Преобладаващият в последните дни южен вятър потиска и насочва водите на реките Днепър, Днестър и Дунав – под и над делтата на река Дунав, в северно направление. От своя страна водата на река Дунав също потиска и насочва водите на другите две реки в северно направление. По този метод се забавя достигането на Днепровските води до териториалните води на България.

Басейнова дирекция „ Черноморски регион “ и Регионална лаборатория - Варна към Изпълнителната организация по околна среда наблюдават ежеседмично положението на черноморските води в три спомагателни пункта в бреговата зона, които бяха избрани в отговор на нововъзникналата обстановка – Дуранкулак бряг, Шабла бряг и Калиакра бряг.

На 26 юни излязоха и резултатите от проучване на пробите, взети на 19.06.2023 година в българската акватория на Черно море. Повече информация можете да намерите в предходния ни бюлетин. Оценка на трендовете, свързани с откритото положение на водите, може да се направи след натрупването на данни от най-малко четири измервания.

Екоминистерството е в непрекъснат продан на информация с украинските, молдовските и румънските управляващи за евентуално замърсяване на водите в Черно море.

Радиационният декор в Одеска област е в норма. За това осведоми българското посолство в Киев в постоянната си информация. Актуална информация за резултатите от направените измервания се дава навреме на способените институции и обществеността.

Мониторингът за положението на морските води е съгласуван с Министерството на здравеопазването и Министерството на туризма с оглед спокойното протичане на туристическия сезон.

Сигнали при вероятни признаци за замърсяване по бреговата линия могат да се подават на Зеления телефон на Министерство на околната среда и водите: 0887 088 440 или 02/9888205, както и на електронен адрес: [email protected], а по този начин също и на Зеления телефон на Регионална инспекция за опазване на околната среда - Варна: 0884 290 634 или 052/634 582, Регионална инспекция за опазване на околната среда - Бургас: 0889 096 577 или 056/813 212, БД „ Черноморски регион “ – гр. Варна: 0886 406 816.


Последвайте ни във и
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР