Международната рейтингова агенция Мудис (Moody’s) потвърди дългосрочния рейтинг на България

...
Международната рейтингова агенция Мудис (Moody’s) потвърди дългосрочния рейтинг на България
Коментари Харесай

Мудис с оптимистична прогноза за България

Международната рейтингова организация " Мудис " (Moody’s) удостовери дълготрайния рейтинг на България в задгранична и локална валута Baa1 със постоянна вероятност, заяви Министерството на финансите.

Според Moody’s България към момента може да извърши задачата си за приемане на еврото от 2024 година, само че в главния сюжет за страната е заложено, че този развой евентуално ще бъде отсрочен най-малко до 2025 година.

Според известието потвърждаването на рейтинга има поради следните фактори:

Очакванията на Moody’s, че енергийна рецесия в Европа няма да отслаби значително икономическата и фискалната позиция на страната;

Подкрепата за кредитния профил на България, произлизаща от вероятността за приемане на еврото, макар риска от закъснение на приемането след 2024 г.;

Рисковете за успеваемостта и напредъка на държавното управление по основни цели, произлизащи от продължителния вътрешнополитически застой в страната.

Стабилната вероятност отразява упованията на Moody’s за релативно слаба флуктуация на главните стопански и фискални индикатори на страната през идващите 12 до 18 месеца. Тя също по този начин отразява салдото на рисковете сред евентуалните негативни резултати върху кредитния профил, произлизащи от политическата обстановка в страната, и евентуалните позитивни резултати от възможното приемане на еврото.

Анализаторите от Moody’s правят оценка, че макар възходящите индустриални и потребителски цени, наличните данни за България към ноември 2022 година демонстрират, че индустриалното произвеждане и частното ползване в страната са релативно устойчиви на тези шокове.

Moody`s чакат действителният напредък на Брутният вътрешен продукт да възлезе на 2,7 % през 2022 година, след което да се забави до 1,4 % през 2023 година и показват, че тези оценки са измежду най-стабилните темпове на напредък спрямо останалите европейски страни през тази година. Отбелязана е също способността на държавното управление да даде поддръжка на предприятията, без да отслаби фискалната си позиция.

От рейтинговата организация считат, че инфлацията ще се намали до 6,0 % в края на 2023 г., по отношение на 14,3 % в края на 2022 година.

В сходство с нуждата от осъществяване на Маастрихтските критерии, упованията на организацията са, че бюджетният недостиг ще остане постоянен към 3% от Брутният вътрешен продукт през 2023 и 2024 година, а държавният дълг леко ще се усили до 23,8 % и 24,7 % от Брутният вътрешен продукт, надлежно в края на 2023 и 2024 година, запазвайки общата фискална позиция на страната като цяло непроменена.

Анализаторите означават, че служебното държавно управление се е оказало дейно в укрепването на различните направления за доставка на газ през Гърция и Турция, както и различни доставки на природен газ, най-много от Азербайджан.

Рейтинговата организация би повишила кредитния рейтинг при съществуването на усъвършенстване в вероятностите за растежа в дълготраен проект, произлизащи от усъвършенствания в инфраструктурата и институционалната среда, както и присъединението на страната към еврозоната.

Moody’s отбелязва, че биха намалили рейтинга при трайно утежняване на мощната бюджетна позиция на страната, вероятностите пред дълготрайния стопански напредък, както и при крах в завършването на процеса по присъединението към еврозоната, се показва още в съобщението на Министерството на финансите.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР