Материал на Краси Панов Дни, след като обяви края на феноменалната

...
Материал на Краси Панов
Дни, след като обяви края на феноменалната
Коментари Харесай

Джиджи Буфон – Легендата се завърна

Материал на Краси Панов

Дни, откакто разгласи края на феноменалната си футболна кариера, стана ясно, че Джанлуиджи Буфон остава във футбола на най-високо равнище.

Легендарният вратар ще бъде част от щаба на италианския народен тим, воден от Роберто Манчини. Световният първенец от 2006 година ще заеме мястото на Джанлука Виали, който умря след боледуване от рак на панкреаса.

Това несъмнено е добра вест както за почитателите на Италия, по този начин и за всички фенове на футбола по света. Защото спортът има потребност от такива персони! Те носят добавена стойност, както на терена, по този начин и отвън него. С образец за професионализъм, състезателен дух, великодушие и отдаденост.

Ако сте родени някъде през 80-те години и по-късно, сигурно имате възприятието, че през целия ви умишлен живот Буфон е бранил нечия врата. И това е по този начин, тъй като той едвам 17-годишен стартира да се подвизава под рамката на „ Парма “.



На 45 години и след 28 сезона зад тила си, Джиджи се отдръпна. Там откъдето стартира всичко – „ Парма “. Само допреди седмица вратарят бе пред многомилионен контракт с клуб от Саудитска Арабия. Преговорите обаче се провалиха, а легендата одобри това като знак от ориста и смъкна ръкавиците.



Само още 25 мача бяха нужни на Буфон, с цел да влезе в клуб “1000 ” в клубния футбол. За “Парма ”, “Ювентус ”, ПСЖ той навъртя общо 975 срещи, зад които се крият купища върхове и оценки. Вратарят завоюва общо 28 трофея. Той записа недостижимите 176 дуела за националния тим на Италия, от които 80 като капитан. През 2006 година завоюва за страната си и Световната купа. Той е един от едвам петимата, които могат да се похвалят с присъединяване на пет Мондиала. Другите са Антонио Карбахал, Рафа Маркес, Лионел Меси и Кристиано Роналдо.

В Калчото вратарят изигра 657 срещи на равнище Серия А и по този индикатор също е №1. В тях има 285 “сухи мрежи ”. С “Ювентус ”, записа 489 срещи за състезание и 117 в Шампионската лига. Това си остана и огромната болежка за стража – не можа да завоюва купата с огромните уши.

Но пък  грабна 10 трофеи на Италия, а други две му бяха отнети поради абсурда Калчополи. Седем пъти сграбчи Суперкупата на Италия. Шест пъти подвигна купата.

Игра със и против генерации от велики играчи и непроменяемо се адаптираше към новостите на футбола.

Превърна се в легенда, напусна терена като легенда и ще се завърне на пейката като легенда.

Успех, Джиджи!


Източник: novsport.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР