Мащабен протест в подкрепа на семействата на деца с увреждания

...
Мащабен протест в подкрепа на семействата на деца с увреждания
Коментари Харесай

Протест под прозорците на Борисов, скандал в парламента

Мащабен митинг в поддръжка на фамилиите на деца с увреждания се организира пред постройката на Министерския съвет. Демонстрацията е проведена от родители и подкрепена от неправителствени организации, които упорстват за промяна и за закон за персоналната помощ. Те оферират обстоен електронен указател на децата и възрастните с увреждания по болести, въвеждане на самостоятелна оценка на потребностите както за децата, по този начин и за възрастните, налична среда и други

На демонстрацията се видяха доста пострадали от сегашните неуредиците в администрацията и закона - хора в инвалидни колички, заболели деца, доведени от родителите си, а над главите на протестиращите се издигаха черни балони.

България е единствената страна в Европейския съюз, в която хората с увреждания и родителите на деца с увреждания всяка година аплайват за персонален помощник и се молят да бъдат утвърдени, до момента в който в Европа индивидът с увреждане разполага с бюджет за персонална помощ и има независимост и избор да го ръководи, показват уредниците на митинга.

Правителството утвърди промени в Правилника за използване на Закона за интеграция на хората с увреждания. Те плануват три нови медицински произведения да бъдат включени в листата с помощните средства, съоръжения, уреди и медицински произведения, за пазаруването на които хората с увреждания употребяват целева помощ от страната. Уредите са вертикализатори за деца е увреждания, детските рингови инвалидни колички и детските инвалидни колички.

Освен това с новите текстове се вкарват по-ефективен надзор и понижаване на административната тежест при даването на помощни средства и медицински произведения. Ще се прекрати още и практиката да се дават пари на ръка.

Междувременно ГЕРБ и Българска социалистическа партия се скараха в Народното събрание, поради хората с увреждания. В пререканието се замесиха Цветан Цветанов и социалистът Драгомир Стойнев. "Червената партия " разгласи, че ръководещите не допускали хора с увреждания в постройката на Народното събрание и ги дискриминирали. В резултат левицата настоя за оставката на зам.-председателя на Народното събрание Емил Христов.

Христов пък укори Антон Кутев, който изискал да бъдат позволени в постройката хора с увреждания, само че не загатнал, че те имат издадени пропуски. В същото време депутати от ГЕРБ се провикнаха в коридорите, че Българска социалистическа партия не търси решение на проблемите, а единствено създавала кавги. "Кутев ми говореше за фланелките им, не ми сподели, че имат пропуск. Затова взех решение, че сега не могат да влязат ", изясни още Емил Христов

"Христов водеше съвещание, не може да следи за всяко желание на Българска социалистическа партия ", заключи Цветан Цветанов.
Източник: banker.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР