Мъката в сърцата ни е голяма, загубата е огромна, но

...
Мъката в сърцата ни е голяма, загубата е огромна, но
Коментари Харесай

Духовенството за патриарх Неофит: Благ и усмихнат, беше радост да бъдем до този великан на духа

" Мъката в сърцата ни е огромна, загубата е голяма, само че остава вярата, че в този момент го чака венеца на безконечния живот. Негово Светейшество отдаде живота си на Бога, по тази причина ще бъде безконечен и преблажен споменът за него " сподели митрополит Николай, викарий на пловдивската митрополия.

" Църквата и народът изгубиха своя нравствен лидер. Патрирах Неофит беше извънредно добър човек, духовник, просветител, артист и оратор. Той беше извънреден богослов и деликатен към всички ", сподели архиерейският наместник на Бургас и свещеноиконом Емилиян Михайлов в ефира на " Твоят ден ".

Патриарх Неофит би трябвало да бъде запомнен с мир, благост, мъдрост и боголюбие. Това сподели предстоятелят на Митрополския храм " Света Неделя " отец Николай Георгиев по NOVA NEWS.

" Това, което е най-важно за нашата Света черква в последните 30 години, е, че тя стои твърдо и непоколебимо в отстояване на чистата православна религия. Патриарх Неофит ни оставя църквата като същинска изповедница на чистата религия, която опазва съдбините за нашия народ. Тя е образец за другите сестри - православни църкви. Винаги се е стремяла да бъде в мир с всички индивиди и вероизповедания, което е нейно достолепие ", разяснява православният богослов Десислава Панайотова.

" Изпращам патриарх Неофит с доста обич и тъга в сърцето си. Като един заслужен архипастир на Българската православна черква, който сподели какво е любовта към Бога и към индивидите. Показа смирението, търпението и послушанието към църквата ”.  Това съобщи в ефира на " Здравей, България ” Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний.

" Негово Светейшество беше в действителност един добър човек надълбоко в сърцето си. Беше човек, с който можеш да споделиш всичко в неналожителен диалог ”, акцентира той. И добави: " Патриарх Неофит беше човек на мира, на любовта и на образеца, който ни даваше със воето примирение ".

" Българският патриарх Неофит минава през доста значим път в живота си. Първо приемането на монашество, по-късно духовната връзка с умрелия патриарх Максим. Преминава през всички длъжности – протосингъл на Софийска митрополия, викарий на Софийския митрополит, основен секретар на Светия синод, ръководител на църковното настоятелство на храм-паметник " Св. Александър Невски ”. Това съобщи варненският и великопреславски митрополит Йоан.

" Ще го запомня с неговите добрина и откровеност. С това, че той ме въодушеви да потегли по духовния път, с помощта на прелестното служение като ректор на Духовната академия ”, добави той.

" Първият ни патриарх Кирил беше високо просветен интелектуалец. Вторият ни патриарх - Максим, беше човек на администрацията, на издръжливостта против управляващите по времето на комунизма. Патриарх Неофит се опита да вкара естетика, приятелство, съгласие в нашата черква ". Това съобщи свещеник Тихон.

" Бог да елементарни Негово Светейшество. Той не е единствено един спомен, беше един безпределно непретенциозен човек. Това, което ме поразяваше в него беше желанието му за естетика в музиката и живота. Нещо, което нормално духовниците губят с времето ”, уточни той.

" Познаваме се от 1959 година Тогава започнахме първия клас на Софийската духовна семинария. Там бяхме съученици шест години ”, сподели епископът.

" Това, което в никакъв случай не сте предполагали, е, че този мил дъртак имаше едно безпределно възприятие за комизъм. Толкова пъти съм се смял с него. Обичаше да споделя всевъзможни случки по доста забавен метод ”, показа свещеник Тихон.

" Тъжната новина за кончината на Българския патриарх Неофит ни заяви ген. Мутафчийски, както е по протокол. След това Светият синод и Софийската света митрополия разпоредиха дейностите, с цел да може опелото на Негово Светейшество да бъде квалифицирано ". Това съобщи първият викарий на патриарх Неофит свещеник Поликарп.

" Това, което мога да кажа за Негово Светейшество, е малко спрямо това, което душата ми и сърцето ми изпитват към него. Той беше незабравим свещеник, човек и отец. Даде доста на всички, които бяхме към него ”, уточни той.

По думите му Българският патриарх е бил една кристално чиста персона. " С неспокойствие чакахме да бъдем до него. Беше огромна наслада да стоим до този исполин на духа, той ни беше образец ”, сподели още епископът.

" Едва ли е положително това утро, в което България осъмва без своя патриарх Неофит. Той беше извънредно мил човек. Ние знае от думите на свети деятел Павел, че любовта е цялостна с доброта. Дядо Неофит беше въплъщение на тези думи. Беше прелестен човек ". Това сподели в ефира на " Здравей, България ” проф. Павел Павлов, учител в Богословския факултет.

По думите му той е бил надълбоко благоверен и извънредно просветен. " Беше минал всички школи на българската цъква. " От Софийската духовна семинария, духовната академия. Беше наш учител и ректор в духовната академия. По негово време Богословският факултет се върна в Софийския университет и той беше първият декан на факултета. За тези му заслуги към академичното богословие, по-късно той бе приет за " лекар хонорис идея " на Софийския университет. Изключително огромна чест, която рядко се оказва на българи. Целият му живот беше отдаден на България ”, акцентира Павел Павлов.

" Бог да елементарни Негово Светейшество. За мен е огромна загуба. Той е нашият преподавател, сътрудник, другар. Той е индивидът, който в действителност мислеше за Богословския факултет. Когато влезем в кабинета по музика, където той е обитавал като учител, към момента виждаме нотните листа, изписани с неговия превъзходен и  красив почерк ". Това сподели в ефира на " Здравей, България ” доцент Иво Найденов, декан на Богословския факултет на Софийския университет.

Спомен за българския патриарх Неофит: Как мина житейският и духовният му път

" Духа на патриарх Неофит е, в Богословския факултет и там ще остане. Наша е задачата да пазим светла неговата памет ”, добави той.

Според него Неофит е бил един друг патриарх. " Някак не успяхме да сменяем строгия взор на дядо Максим с благите очи на Негово Светейшество Неофит. Дълго време го критикувахме за това, което през днешния ден слушаме с трогване в медиите. Колко е добър и разбиращ. Трудно ще бъде сменен. Процедурите са ясни, претендентите доста. Който и патриарх да изберем, ние би трябвало да бъдем зад него и да разбираме, че той се стреми да управлява Българската православна църка, съгласно своите показа ”, добави Найденов.

По думите му посоката на църквата е една, образецът е Христос. " Всеки един патриарх би трябвало да води църквата в вярната посока ”, уточни още доцент Иво Найденов.

" Патриарх Неофит беше добър човек. Имам доста мемоари, свързани с него. Един-единствен път съм бил член на синодална комисия по македонския въпрос. Тогава дадох мнение във връзка с това какъв би трябвало да бъде пътят на Българската православна черква по признание на Македонската православна черква. Неофит беше ръководител на тази комисия. Той изрече удивление от моето мнение. Две години след събирането пристигна при мен обезпокоен и показа, че имало огромен напън от Москва нашата позиция да не започва като деяние по отношение на опитите да се признае Македонската православна черква ". Това показа в ефира на " Здравей, България ” проф. Дилян Николчев, откривател в региона на църковното право, устройство и ръководство на БПЦ.

По думите му патриархът е бил от хората, които се вслушват в препоръките.
Източник: inews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР