Лидерите на 10 страни от Югоизточна Европа и украинският президент

...
Лидерите на 10 страни от Югоизточна Европа и украинският президент
Коментари Харесай

Лидерите от Югоизточна Европа подкрепиха Украйна в съвместна декларация

Лидерите на 10 страни от Югоизточна Европа и украинският президент Володимир Зеленски, които участваха в понеделник вечер в неофициална среща в Атина, излязоха със взаимна декларация, в която показват поддръжката си за независимостта, суверенитета и териториалната целокупност на Украйна пред лицето на съветската експанзия, съобщи Българска телеграфна агенция.

Декларацията беше публикувана късно вечерта след вечерята и неофициалната полемика, проведена от гръцкия министър председател Кириакос Мицотакис, на която участваха водачи на страни от Западните Балкани, на страните членки на Европейски Съюз от района на Югоизточна Европа, ръководителите на Европейския съвет и на Европейската комисия Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен, президентът на Молдова Мая Санду, както и гостуващият в Гърция президент на Украйна Володимир Зеленски. В срещата взе присъединяване и министър председателят на България Николай Денков.

В наличието на Фон дер Лайен и на Мишел единадесетте водачи се съгласиха още, че

„ не може да има безотговорност за военни закононарушения и други жестокости като набези над цивилни и разрушение на инфраструктура и че на всички виновни би трябвало да бъде потърсена сметка “.

Участниците в срещата бяха единомислещи и за незабавната потребност от ускорение на пътя на страните от Западните Балкани към Европейски Съюз.

Атинската декларация, която съдържа осем съществени точки, признати от водачите, споделя още, че – наред със Западните Балкани – Украйна и Молдова, които са съседки на страни членки на Европейски Съюз, имат общо европейско завещание и

„ като стратегическа инвестиция в мира, сигурността и стабилността на Европа е значимо тези райони да бъдат включени като пълноправни членове на европейското семейство “.

Декларацията беше подписана от сръбския президент Александър Вучич, президентът на Молдова Мая Санду, украинският президент Володимир Зеленски, черногорският президент Яков Милатович, министър председателят на Гърция Кириакос Мицотакис, румънският министър председател Марчел Чолаку, косовският министър председател Албин Курти, ръководителят на Министерския съвет на Босна и Херцеговина Боряна Кристо, министър председателят на Република Северна Македония Димитър Ковачевски, българският министър председател Николай Денков и хърватският министър председател Андрей Пленкович.

Те дефинират съветската инвазия като основен миг за Европа, който е основал ново ниво на осъзнатост на споделените правила, на единството и на общото бъдеще в границите на Европейски Съюз. „ Законите и правилата, които допринасяха за постоянния и предсказуем ред на европейската сигурност в продължение на толкоз време, бяха нарушени и ние още веднъж сме очевидци на проявата на пагубните резултати на ревизионизма “, се споделя в декларацията.

„ Пред лицето на съветската експанзия ние показваме непоколебимата си поддръжка за независимостта, суверенитета и териториалната целокупност на Украйна в интернационално приетите ѝ граници, учредени на полезностите на демокрацията и върховенството на закона “, споделят подписалите декларацията.

Те декларират още поддръжката си формулата за мир на украинския президент Зеленски, както и за напъните на Общото заседание на Организация на обединените нации за реализиране на дълготраен мир в Украйна.

Лидерите напомнят, че преди 20 години срещата на върха Европейски Съюз – Западни Балкани призна, че Западните Балкани принадлежат на Европейски Съюз.

„ Ние твърдо имаме вяра, че през днешния ден това изказване е по-валидно от всеки път. Ескалиращата война в Украйна разкри незабавната потребност от мощен, резистентен и отворен Европейски съюз като крайъгълен камък на мира и просперитета измежду нашите нации в тези времена на провокации “, се споделя в декларацията.

Лидерите декларират, че на срещата си са подчертали „ значимостта да сложим пред себе си задачата за довеждане докрай на визията за един Европейски съюз, обогатен със Западните Балкани, Украйна и Република Молдова “. Участниците в срещата заявяват още потребността от „ нова сила и нов фокус на процеса на разширение, който да бъде осезателен и благонадежден, без заобикаляне на поставените условия “, и се ангажират да поддържат Украйна и Молдова, с цел да създадат идващите си стъпки в процеса на присъединение незабавно щом са осъществили нужните промени.

„ Ние твърдо имаме вяра, че 20 години след Солунската среща и в светлината на новата геополитическа действителност е пристигнало времето за приемем смела и амбициозна последна цел, която ще служи за ориентир, ентусиазъм и рамка “, се споделя в умозаключение в Атинската декларация на 11-те водачи.
Мицотакис и Зеленски подписаха взаимна декларация за евроатлантическия път на Украйна
На срещата в Атина гръцкият министър председател Кириакос Мицотакис и украинският президент Володимир Зеленски подписаха взаимна декларация за евроатлантическия път на Украйна. Това разгласи самият Мицотакис на конференция със Зеленски след срещата им довечера, оповестяват гръцките медии.

„ Ние се противопоставяме на всеки противозаконен приключен факт “, съобщи гръцкият министър-председател на конференцията. Той се спря на историческите връзки на Гърция с Украйна и с украинските жители с гръцки генезис.

„ Никой не не помни закононарушенията в мъченическия Мариупол, същото се отнася и до Одеса, както и до Киев и други райони на страната Ви “, сподели той и добави, че Гърция осъжда абсолютно военните закононарушения в Украйна.

„ Русия използва като оръжие природния газ, а неотдавна приключи съглашението за зърнените храни. Последствията от войната надвишават границите на нашия континент. Над 50 % от зърното се изнася с кораби на гръцки корабопритежатели. Гърция ползва всички наказания против Русия, ще спомогнем за вашия европейски път, подписахме взаимна декларация за евроатлантическия път на Украйна. Подкрепата ни ще продължи. Пристанището на Александруполис е основно, скоро ще стане град-врата за природния газ “, сподели гръцкият министър председател.

От своя страна Зеленски благодари за поддръжката на Гърция и за „ Вашето предложение да подкрепите подготовката на наши водачи на (изтребители) F-16 “. Украинският президент сподели, че страната му се нуждае от помощта на Гърция и за поддържане на отворен кулоар за експорт на зърнени храни.

В взаимната си декларация двамата водачи признават нуждата да се укрепи още повече способността на евроатлантическата общественост да посреща съществуващи и евентуални световни провокации и закани за сигурността.

Те акцентират, че Руската федерация съставлява основна опасност за сигурността на Съюзниците и за мира и стабилността на евроатлантическото пространство, както е посочено в стратегическата теория на НАТО, призната на срещата на в Мадрид на 29 юни 2022 година

Мицотакис и Зеленски напомнят, че НАТО не търси конфликт и не заплашва Руската федерация и ще продължи да дава отговор на съветските закани и враждебни дейности посредством подсилване на сдържащите качества и защитата на всички страни членки. В декларацията се отбелязва и непрекъснатият ангажимент за политическа и практическа поддръжка на Украйна в отбрана на суверенитета и териториалната ѝ целокупност.

Гръцкият министър председател и украинският президент декларират в взаимната си декларация, че Гърция ще продължи да поддържа политическата и материалната поддръжка на Алианса за Украйна и ще продължи да дава военна, техническа, отбранителна и филантропична помощ на Киев, както и ще взе участие взаимно с интернационалните организации, съдружници и сътрудници във възобновяване на Украйна след войната.

Двамата заявяват, че сигурността на Украйна е от жизненоважно значение за стабилността на евроатлантическото пространство и поддържат напълно Съвета НАТО-Украйна като конгрес за по-нататъшно развиване и разширение на съдействието за подкрепяне на Украйна да приключи пътя си към евроатлантическото семейство.

Мицотакис и Зеленски означават, че Гърция поддържа Украйна да стане членка на НАТО, когато съдружниците се съгласят това да стане и когато бъдат изпълнени предпоставките, както е несъмнено от срещата на върха на Алианса във Вилнюс.
По-късно в обява в платформата „ Екс “ (бивша „ Туитър “) Зеленски заключи резултатите от диалозите си с Мицотакис в пет точки по следния метод:„ Гърция влезе в „ авиационната коалиция “ и ще образова украински водачи на изтребители F-16. Гърция приготвя също по този начин нов пакет военна помощ за Украйна.Предложих способи Гърция да ни помогне за подсигуряване на нов кулоар за Украйна в Черно море, който да подсигурява свободата на корабоплаването и безпрепятствения експорт на зърнени храни.Обсъдихме присъединяване на Гърция във възобновяване на Украйна, в това число опцията Гърция да поеме по егидата си реконструкцията на Одеса.След подписването от Гърция на Декларацията на Г-7 за поддръжка на Украйна се споразумяхме да пристъпим към двустранни диалози за гаранции за сигурността.Украйна се готви да стартира присъединителни договаряния с Европейски Съюз през тази година и благодаря на Гърция, че ни поддържа в пътя ни към присъединение към Европейски Съюз. Особено съм признателен на премиера Мицотакис за днешното сключване на декларация за евроатлантическа интеграция на Украйна “.
В Атина Зеленски се срещна и с президента на Гърция Катерина Сакеларопулу. Тя също увери госта, че „ Гърция ще продължи да поддържа Украйна на всички нива – политическо, икономическо, военно и филантропично “.

За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР