Левски претърпя домакинско поражение от отбора на Шумен с 68:79

...

Левски отстъпи на Шумен, Ямбол се справи с Академик Пловдив

Левски претърпя домакинско проваляне от тима на Шумен с 68:79 (16:24, 21:23, 20:12, 11:20) в зала „ Триадица “ в София в среща от 25-я кръг (втора шестица) в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ). След две следващи победи „ сините “ позволиха 17-а загуба, а за Шумен триумфът е девети от началото на сезона.

Двата състава направиха забавен конфликт, минал с предимство на гостите от Шумен. След 10 минути игра те поведоха с 24:16, запазвайки преднината си до почивката, когато водеха с 47:37. В средата на втората част баскетболистът на Левски Златин Георгиев бе дисквалифициран, защото замери с топката новото попълнение на Шумен Карим Мане и се нахвърли да го удари.

Скоро след паузата отборът на Шумен се откъсна с 13 точки, само че „ сините “ се приближиха единствено до 2 точки в края на интервала – 57:59. Левски поведе с 60:59 след тройка на Красимир Петров при започване на последната четвърт, само че гостите бързо си върнаха преднината и при оставащи две минути и половина в мача резултатът бе 74:64 в тяхна изгода.

Най-резултатен за Шумен бе Уилфрийд Ликей с „ дабъл-дабъл “ от 22 точки и 10 битки, а Джъстин Кохайда също оформи „ дабъл-дабъл “ от 18 точки и 15 битки.

За Левски по 17 точки осъществиха Лъчезар Димитров и Димитър Маринчешки, който овладя и 12 битки.

Съставът на Ямбол надделя Академик Пловдив с 85:77 (27:17, 20:22, 16:16, 22:22) като хазаин в различен мач от кръга, записвайки четвърта поредна и общо 11-а победа от началото на сезона. За пловдивчани провалянето бе 17-о.

Гостите започнаха по-добре, само че към средата на първата част баскетболистите на Ямбол изравниха и натрупаха 10 точки задатък след 10 минути игра. Последва равностойна втора четвърт, в която обаче домакините задържаха самодейността, а Академик понижи единствено 2 точки от изоставането си до 39:47 на почивката.

През второто полувреме Ямбол остана водещ в резултата, въпреки пловдивчани да смъкнаха в един миг пасива си под 5 точки. Преди последните 10 минути резултатът бе 63:55, а до края Ямбол означи най-голямата си преднина от 17 точки.

Питър Кис приключи с „ дабъл-дабъл “ от 19 точки и 11 битки за спечелилите, а Иван Лилов се регистрира с 18 точки, 2 битки и 7 асистенции.

По 15 точки за Академик Пловдив осъществиха Томислав Минков и Ренел Къмингс.

В идващия кръг от втората шестица на НБЛ отборът на Шумен приема Берое на 21 март, Левски ще гостува в Ямбол на 23 март, до момента в който Академик Пловдив ще играе против Миньор 2015 в Перник.

Преди това за тимовете на Ямбол и Академик Пловдив следва присъединяване на четвъртфиналите за Купата на България в „ Арена Бургас “. На 15 март Ямбол ще се изправи против Спартак Плевен от 15:30 часа, а от 18:00 часа Академик Пловдив излиза против Рилски състезател.