Лекарства, отпечатани с триизмерен принтер, дават възможност за персонализирана терапия и улесняват приема на хапчета от деца
Лекарства, отпечатани с тримерен принтер, дават опция за персонализирана терапия и улесняват приема на хапчета от деца, съобщи Агенция Франс Прес.
Болниците стартират да се оборудват със специфични триизмерни принтери, които могат да основават таблетки според от нуждата за пациента.
Две от тези машини, създадени от английския стартъп FabRx, са сложени в аптеката на Института за битка с ракови болести " Густав Руси ", покрай Париж.
Свързани с компютър, те могат да създадат медикаменти, чиято доза и форма са авансово програмирани. Подобно на касета с мастило, спринцовка освобождава дребна, заоблена, авансово нагрята гранула върху железна пластина.
Максим Анру, фармацевт в " Густав Руси ", демонстрира медикаментите. " Приличат малко на дъвки " - хранителни добавки, продавани под формата на желирани бонбони.
Като желирано мече, " което се дъвче и усетът на дейната съставна част, комбиниран с приспособени помощни субстанции, е маскиран с ментов мирис ", прибавя фармацевтът. Таблетката съдържа антибиотик, предписван на деца, страдащи от рак, прочут като сарком на меките тъкани.
Идеята за персонализиране на медикаментите за дребните пациенти поражда по нужда, изяснява Арну. " Педиатрите в болничното заведение ни споделиха, че антибиотикът, постановен в нормалната си форма за да се предотвратят нежеланите резултати от химиотерапията, се отхвърля, тъй като има доста неприятен усет ".
" С помощта на триизмерния принтер успяхме да променим усета му и да създадем по-интересна текстура ", споделя той и се надява, че тези нови лекарства ще се одобряват по-лесно от децата.
Производството им към този момент е в ход и се чака да се усили през есента.
" Ще можем да вършим по 60 антибиотика на час, 500 дози дневно ", споделя Максим Анру. Благодарение на непрекъснато разрастващите се технологии фармацевтът се надява, че по едно и също време ще се печатат по три пласта от медикаментите по едно и също време и усетът им ще претърпи още усъвършенствания.
Предимството на тези отпечатани медикаменти също по този начин е, че способстват са прецизното приемане на нужните дози.
" Разработването на педиатрични форми постоянно коства прекомерно скъпо на фармацевтичната промишленост ", изяснява Максим Анру. С машината е допустимо да се програмират дози от 100, 150, 200 мг..., при поискване.
Според фармацевта и други лечебни заведения във Франция към този момент ползват тези медикаменти, " направени по размер ". " Много бързо ще бъдем затрупани от търсенето ", чака Арну.
В Европа пазарът е в напредък. Първа стартира болничното заведение Vall d'Hebron в Барселона, Испания, последвана от тази в Лайден, Нидерландия.