Лазерите, излъчващи в двумикронния диапазон, са безопасни за очите и

...
Лазерите, излъчващи в двумикронния диапазон, са безопасни за очите и
Коментари Харесай

Създаден е първият високотемпературен дисков лазер от кристал на итриево-литиев флуорид

Лазерите, излъчващи в двумикронния диапазон, са безвредни за очите и високоефективни при избрани условия, само че изискват криогенно изстудяване. Екип от учени от Китай е създал първия лазер от тъничък диск от кристали на итриево-литиев флуорид, легирани с неодим. Той работи при стайна температура, не се нуждае от обемисти криогенни уреди и обезпечава непрестанно висококачествено лъчение.

Изследователи от Института по оптика и прецизна механика към Китайската академия на науките създадоха тънки дискове с нова композитна конструкция, основана на кристал от дотиран с неодим итрий-литиев флуорид. Чрез свързване на кристала с горния пласт от нелегиран итриево-литиев флуорид те са съумели доста да усилят здравината му, като в същото време са потиснали резултатите на спонтанната емисия, което е довело до по-голяма непоклатимост на изходната мощ на лазера, споделя Phys.

Освен това откривателите са оптимизирали системата за оптично напомпване, като са въвели многопроходна настройка с 12 цикъла на помпане, съчетана с ефикасна тактика за ръководство на топлината. Този метод освен обезпечава висока мощ, само че и свежда до най-малко термооптичните изкривявания.

Експерименталните резултати демонстрираха, че при напомпване с нишковиден лазер от тулий с дължина на вълната 1940 nm и диаметър на помпеното леке от 1,8 mm се реализира пикова изходна мощ от 26,5 W с оптична успеваемост от 38,1% и диференциална успеваемост от 42%. Качеството на лъча е близо до дифракционната граница, а относителното общоприетоо отклоняване на стабилността на мощността е единствено 0,35 %.

„ Това проучване проправя пътя към компактни, рентабилни и мощни лазери с дължина на вълната 2 µm, мощността на които може да бъде увеличена до 100 W, и ще способства за напредъка в региона на свръхбързите лазери “, съобщи професор Фу Юси, началник на изследователския екип. – „ Той също по този начин предлага нов метод за създаване на мощни и портативни инфрачервени лазерни системи “.

Източник: kaldata.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР