Професор Овчаров откри скален къс, изобразяващ лъвска глава, датиращ от епохата на Троянските войни
Лъвът постоянно, още от най-дълбока античност, е бил уважаван като сакрално животно, олицетворяващо мощ и мощност. Не е инцидентно, че е бил определен като съществена фигура в герба на България, да не приказваме за трите лъва, присъстващи в герба на Обединеното кралство. Затова и неговото увековечаване в древността като „ произведение на изкуството “ не би следвало да се одобри изненадващо. Потвърждение на това е откриването на каменна лъвска глава от орнитоложка експедиция, настояща в региона на село Дъждовница – Родопите. Тя съставлява ровък скален пай, обработен от човешка ръка.
Находката е обаче неповторима с това, че датира отпреди 33 века, т.е. от епохата на Троянските войни (12 – 13 век преди новата ера). Ръководителят на експедицията – германецът лекар Якоб Фаар – я предава на музея в град Кърджали, където тя става обект на задълбочено проучване от български експерти – археолози. Проф. Овчаров към този момент изрече съмнение, че лъвската глава е от времето на къснобронзовата и ранножелезната столетия.
Той позволява, че тя може да има връзка с тракийския фетиш за изобилие, който претендирал жертвоприношение на огромно животно. След довеждане докрай на проучванията следва главата да бъде изложена в Регионалния исторически музей в град Кърджали, където посетителите ще могат да оценят сръчността и богатото въображение на създалите това неповторимо създание антични майстори, населяващи нашите земи.