лановете, изготвени в Брюксел, са често амбициозни и имат претенциозни

...
лановете, изготвени в Брюксел, са често амбициозни и имат претенциозни
Коментари Харесай

„Политико”: Корупция спира излизането на ЕС от кризата

лановете, направени в Брюксел, са постоянно амбициозни и имат претенциозни заглавия. „ NextGenerationEU” - фондът за възобновяване, ориентиран към най-тежко засегнатите от пандемията страни, не е по-различен.

Той възлиза на повече от 750 милиона евро и дружно със идващия дълготраен бюджет на Европейски Съюз, е предопределен за основаване на работни места, повишение на продуктивността, възстановяване на образованието и развиване на зелени и цифрови планове. Или най-малко това е проектът на Брюксел. Ако историята е някакъв ориентир, огромна част от тези пари в никакъв случай няма да бъдат употребявани по предопределение, разяснява в „ ” Йоана Петреску, старши помощник в Центъра за бизнес и ръководство Мосавар-Рахмани в Харвардското учебно заведение „ Кенеди” и някогашен министър на финансите на Румъния.

Твърде постоянно средствата на Европейски Съюз се губят за безсмислени планове - или просто се крадат. В отчет, оповестен по-рано този месец, службата на Европейски Съюз за битка с измамите OLAF пресмята, че непозволеното потребление на европейски средства през 2019 година възлиза на 485 милиона евро.

Създаването на Европейската прокуратура - която ще проверява и преследва закононарушения против финансовите ползи на Европейски Съюз от 2021 година - и потреблението на обособени европейски делегирани прокурори за работа в страните членки са нужни ограничения за ограничение на корупцията. Но те надали са задоволителни. Националните държавни управления ще би трябвало да свършат тежката работа.

Те би трябвало незабавно да усилят напъните си, с цел да подсигуряват, че парите на Европейски Съюз не се харчат за безполезни стратегии, които не реализират цели. Един от методите за това са качествените одити на планове, финансирани с пари от Европейски Съюз. Вместо да се концентрират извънредно върху бюрократичните елементи - да ревизират по какъв начин е попълнена ведомостта за заплатите, дали са доставени документи и спазени периоди - управляващите би трябвало да се съсредоточат върху качеството и дали задачата на плана е реализирана.

Друг метод да се подсигурява, че средствата на Европейски Съюз се изразходват рационално, е оттегляне от правилото за най-ниска цена при поръчките. Според показателя на единния пазар в Словакия 95 % от предложенията са били предоставени само тъй като са били най-евтините. В Литва този брой беше 94 процента; в Румъния 92 %. Правителствата би трябвало да наемат и обучат личния състав за публични поръчки и одит, с цел да вземат поради качеството при възлагане на контракти. Така ще се извърви дългият път към възстановяване на крайния артикул и гарантиране, че задачата на плана е изпълнена.

Има потребност и от повече конкуренция. В доста страни от Европейски Съюз понастоящем огромна част от договорите се разпореждат на компании, които единствени са наддавали за него. Страните с най-вече поръчки, извоювани по този метод, са Полша и Чехия с 51 % и Унгария с 40 %, съгласно показателя на единния пазар.

Тези цифри повдигат въпроси по отношение на конкуренцията, бюрокрацията и в последна сметка -корупцията. Европейската комисия предложи редица промени - да вземем за пример основаване на механизъм за предварителна оценка на огромни инфраструктурни планове и повишение на успеваемостта на националните системи за обзор - и даде насоки за битка с тайните съглашения при публичните поръчки. Националните държавни управления би трябвало незабавно да вземат под внимание тези рекомендации.

Дигитализирането на процеса на възлагане на публични поръчки и достъп до европейските фондове също е основен метод да се предотврати попадането на парите в неверните ръце.

От началото на пандемията страните от Европейски Съюз разчитат на опростени процедури за възлагане на публични поръчки, с цел да ускорят придобиването на съоръжение, услуги и строителство. През април Комисията даже издаде насоки за това по какъв начин съществуващата рамка за публични поръчки може да се употребява по време на пандемията, като акцентира гъвкавостта при доставките, нужни за справяне с здравната рецесия.

Този вид еластичност, въпреки че може би е бил нужен в разгара на незабавната обстановка в опазването на здравето, сътвори редица сиви зони, позволявайки на държавните управления да отхвърлят отворените процедури за публични поръчки. Що се отнася до изразходването на средства от „ NextGenerationEU”, страните членки би трябвало да се откажат от тази еластичност, с цел да се предотвратят измами.

Финансовите прехвърляния от Брюксел към страните членки постоянно ще бъдат проблематични. Но що се отнася до битката с измамите, по-добре е те да бъдат предотвратявани, в сравнение с наказвани. Откраднатите пари е мъчно да се възстановят: Според отчет на Европейската счете палата единствено 2,6 милиарда евро от 8,8 милиарда евро, изгубени при измами сред 2002 и 2016 година, в последна сметка са възобновени.

Ако желае да подсигурява, че фондът „ NextGenerationEU” оставя на идващите генерации европейци повече от огромна сметка, която би трябвало да платят, Европейски Съюз би трябвало да предприеме дейни стъпки в този момент, с цел да е несъмнено, че парите отиват там, където са предопределени, тъй че фондът за възобновяване да може да извърши задачите си.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР