Който има ваксини и лекарства, той ще оцелее, отсече Борисов.

...
Който има ваксини и лекарства, той ще оцелее, отсече Борисов.
Коментари Харесай

Борисов в завода на Домусчиеви: България ще прави ваксини


Който има ваксини и медикаменти, той ще оцелее, отсече Борисов. После хвърли числа на едро – „ два дни работа на този цех, за България е задоволително ". Дори изясни по какъв начин сме щели да доставяне и Европа с ваксини. Какви – не стана ясно.

Заедно с премиера бе и шефът на организацията по медикаментите Богдан Кирилов, всекидневно - зам.-министър Николай Нанков и депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова.

До три месеца ще имаме подготвен цех, където ще могат да се създават ваксини против COVID-19, сподели Борисов. Там, по думите на премиера ще има опция да се създават ваксини за хуманната медицина, в това число против COVID-19, както и ваксини за ветеринарна приложимост. За задачата компанията е влага близо 120 милиона лв..

Премиерът към този момент бил уведомил Европейската комисия за потенциала на новия цех в Разград, за индустриалната инсталация, с която разполага и техническите му благоприятни условия. Според Борисов „ потенциалът на завода ще разреши да се създават милиони дози, тъй че да се отговори на големите потребности от ваксини и да се избавят човешки животи “.

Инвестиционният план на компанията в Разград е за общо 400 млн. лв., от които близо 120 млн. лв. за индустриалните съоръжения за ваксини. В резултат на плана ще бъдат разкрити 350 нови работни места. Проектът включва уголемение на апаратура за произвеждане на междинни артикули, апаратура за произвеждане на имуногенни фармацевтични артикули и фотоволтаична централа в Разград. Предвижда се разширение на съществуващото дружество чрез създаване на новия цех и фотоволтаична електроцентрала за лични потребности, се споделя в известие на пресцентъра на Министерски съвет.

Борисов не спря с обещанията: " Много съм благополучен, тъй като на европейската карта за имунизация ще се причисли и България. Много страни ще си отдъхнат. За 16 месеца ще произведем стотици милиони ваксини и ще спасим стотици милиони животи ".

От Българска социалистическа партия нарекоха днешната показна ревизия на премиера „ див популизъм и избирателен пиар “.

Не подлагам на подозрение и не оборвам нуждата от незабавното придобиване на ваксини против COVID-19. Тази неотложност обаче бе мигновено осребрена от страна на държавното управление с послушната помощ на здравните управляващи, разяснява Георги Гьоков.

Той подсети, че държавното управление реши България, наред с останалите страни членки на Европейски Съюз, да стане донор в инициирания от Европейската комисия фонд за битка с Covid-19 и да взе участие в този извънредно комплициран, динамичен и безценен развой по придобиване на ваксини.

България заплати сума, надхвърляща половин милиард лв. в границите на общата европейска самодейност за произвеждане и доставка на бъдещи ваксини против Covid-19. Срещу тези пари би трябвало да получим 12-13 милиона ваксини.

Много хора ще кажат, че това е обикновено, други - че не е. Смятам, че методът за придобиване на ваксини от страна на българската страна трябваше да е различен, безапелационен е социалистът.

Гьоков подсети, че провалената имунизацията класира Борисов като най-слабият министър председател в Европа, поради невъзможността му да ръководи здравната рецесия.

Акцията на премиера Бойко Борисов може да се дефинира като див популизъм и реплика на спешен ПР, акцентира той.

И подсети, че още предходната година е отправил няколко въпроса към министъра на опазването на здравето:

- Обсъждани ли са в границите на българското държавно управление и българските здравни управляващи и отвън тях, благоприятни условия да бъде основана българска ваксина срещу Covid-19?

- Водени ли са договаряния от страна на българското държавно управление и българските здравни управляващи (в това число и с останалите страни членки на ЕС), български научни колективи (или БАН) да бъдат целево финансирани от инициирания от Европейската комисия фонд за битка с Covid-19?

- Защо българското държавно управление не подкрепя целеустремено българска научна институция да сътвори български артикул в битката против ковид?

- На фона на големите средства, които ще се похарчат, разноските за имунизациите и в добавка към тях на останалите разноски за логистика и за предпазване, които се планува да надвишават половин милиард лв., можем ли да чакаме промени в позицията на българското държавно управление и на българските здравни управляващи по повод финансово подкрепяне за българска разработка?! Това би било целесъобразно от всякоя позиция, включително и морална.

Въпросите ми, несъмнено, останаха без разумни и стимулирани отговори, добави Гьоков. Като виждам по какъв начин държавното управление се провали с ръководството на здравната рецесия и по какъв начин Борисов се оказа некадърен да се оправи с имунизацията, по какъв начин се вършим на забавни и не започваме договаряния за съветски и китайски ваксини, разбирам, че съм бил прав да желая различен метод при придобиване на ваксини, разяснява още социалистът.

От пресцентъра на Българска академия на науките узнавам, че е показана създаването на българската ваксина против Covid-19, както и PCR китове, устройство за обеззаразяване на въздуха от вируси и бактерии, биокерамика по галактическа технология и доста други разработки. Т.е. нашите учени от Българска академия на науките се оправят макар страната и отношението на ръководещите към българската просвета, припомня Георги Гьоков.

Гордея се, че по мое предложение и с единомислещо решение, Парламентарната група на „ Българска социалистическа партия за България “, още през март предходната година направи подаяние на Българска академия на науките (за науката и бъдещето) с убеденост в потенциала и опциите на българските учени за търсене и намиране на лекарство против ковид, добави депутатът от левицата.

Източник: duma.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР