Кой не мечтае за власт? Във всеки от нас се

...
Кой не мечтае за власт? Във всеки от нас се
Коментари Харесай

Как влияе властта на човешкия ум

Кой не мечтае за власт? Във всеки от нас се крие по един дребен Франк Ъндъруд.

В началото на сериала „ Къща от карти ”, героят на Кевин Спейси изяснява за какво властта е по-силно оръжие от парите:

„ Парите са като имение в Сарасота, което стартира да се разпада след 10 години. Властта е остаряла каменна постройка, която устоява през вековете. Не мога да почитам хората, които не виждат тази разлика. ”

Но в случай че се сдобиете с власт, тя може по странни способи да повлияе на усещането ви за близките и за самите вас. Ето по какъв начин:

1. Влиятелните персони се въодушевяват повече от самите себе си, в сравнение с от близките.

Това сочи тазгодишно изследване на Гарбен А. Ван Клееф от университета в Амстердам, извършено сред 140 студента. Участниците, които били изключително съгласни с твърдението „ Мога да накарам всекиго да направи това, което желая ”, се вдъхновявали повече, говорейки за личните си животопроменящи прекарвания, в сравнение с слушайки за тези на други хора.

Според блогъра от Research Digest, Алекс Фрадера, тези резултати приказват за самодостатъчност.

„ Властимащите хора не чакат от близките да задоволяват техните потребности, заради което и не считат, че тяхното обграждане е заслужен източник на ентусиазъм ”, написа той.

2. Влиятелните персони са по-инициативни и решителни.

Според изследване от 2003 година на психолога от Колумбийския университет, Адам Галински, властимащите хора са по-склонни да поемат начинания и подхващат дейности по-бързо от своите връстници.

В собствен труд от 2012 година, Дженифър А. Уитсън от Тексаския университет изяснява за какво това е по този начин: „ Властните персони по-трудно възприемат и запомнят трудностите, които стоят сред тях и задачите им. ”

В този смисъл те наподобяват на орлите и алигаторите, чийто очи не са толкоз раздалечени едно от друго.

„ Погледът на хищниците е закрепен върху тяхната жертва. По тази причина, те имат доста дребен образен обсег върху непредвидените рискове и евентуалните закани, които спор в заобикалящата ги среда ”, написа Уитсън. „ Този пряк и концентриран взор им оказва помощ да се нахвърлят върху закуската си. ”

Същото  се отнася и за основните изпълнителни шефове.

3. Властните персони са по-склонни към невярност.

Като цяло, мъжете не са по-предразположени към извънбрачния секс от дамите. Според изследване от 2011 година на Джорис Ламърс от нидерландския Tilburg University, по-правилно е такова съпоставяне да се направи сред властимащите и всички останали.

Екипът на Ламърс анкретирал 1561 служащи по отношение на тяхното място в йерархията на фирмите, в които работят, както и за изневери в предишното или интерес към извънбрачни връзки.

„ Резултатите демонстрират, че огромното въздействие е обвързвано с нечестност, тъй като то усилва увереността в качествата за привличане на сътрудник ”, пишат учените. „ Тази взаимовръзка се среща както при хората, които са изневерявали, по този начин и при тези, които имат предпочитание да го създадат. ”

Оказва се, че – обратно на общоприетите схващания – полът няма значение. Влиятелните дами са също толкоз склонни да кръшкат, колкото авторитетните мъже. Просто позициите на власт са по-достъпни за мощния, в сравнение с за нежния пол.

„ Като обществен психолог имам вяра, че ситуацията, в което се намира човек, е по-голям фактор от характера му, ” споделя Ламърс. „ С повишаването на броя властимащи дами и изравняването сред половете, познатите схващания за тяхното държание също ще се трансформират. ”

4. Властните персони се усещат по-дистанцирани от близките.

Според Джо Магий от Нюйоркския университет и Памела Смит от Калифорнийския университет в Сан Диего, авторитетните човеци се усещат по-социално дистанцирани от останалите по няколко аргументи:

- Хората се сближават, когато са „ симетрично подвластни ” един от различен и поддържат връзка от време на време. Вие и шефът ви не сте симетрично подвластни – вие зависите повече от утвърждението на своя шеф, в сравнение с той от вашето. Затова пък сте равнопоставени с сътрудниците си, по тази причина с тях е по-вероятно да изградите по-близки взаимоотношения;

- Проучвания сочат, че властимащите нямат потребност да поддържат връзка с другите по метода, който е нужен на множеството от нас;   

- На авторитетните персони се постанова да мислят по-абстрактно и да се занимават по-скоро с реализирането на цели, в сравнение с с построяването на взаимоотношения.

Излиза, че изолацията е резултат от обществената позиция, в което властта слага хората, както и от нуждата за реализиране на резултати.

Източник: Business Insider / Мениджър Нюз

Източник: obekti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР