Да ръководиш бизнес в 16 държави
" Компютърният ни бизнес е доста постоянен и маржът на облагата ни преди облагане е 4-5%, което автоматизирано ни трансформира в най-печелившата компания в промишлеността, " споделя Иван Бозев
© Цветелина Белутова Профил
Иван Бозев работи за Lenovo повече от 17 години. Заемал е разнообразни постове в компанията и познава добре другите бизнес модели и потребителски привички в Югоизточна Европа. От 1 януари 2018 година е изпълнителен шеф и общоприет управител на Lenovo за Централна и Югоизточна Европа. До този миг Бозев беше изпълнителен шеф на Lenovo за Югоизточна Европа, а в този момент уголемява отговорностите си и към този момент ще ръководи PC бизнеса в България, Хърватия, Чехия, Гърция, Унгария, Полша, Румъния, Сърбия, Словакия, Словения и още шест източноевропейски страни. Иван Бозев ще работи под шапката на Франсоа Борнибу - президент на Lenovo за ЕМЕА (Европа, Близкия изток и Африка) и ще бъде основан в София. Има магистърска степен от Техническия университет във Виена. Сред заниманията му са ските, плуването и пътешествията. Компанията
Китайската Lenovo e измежду най-големите производители на компютри в света. Групата продава в над 160 страни, а приходите й за последната фискална година (до март 2017 г.) доближиха 43 милиарда $. Компанията приключи придобиването на мобилния бизнес на Motorola при започване на 2016 година и го интегрира в бизнеса си със смарт телефони и към този момент продава единствено под тази марка. В България компанията развива активност посредством локалното си сдружение " Леново България ". Още по тематиката
Lenovo и HP в борба за короната
Китайският компютърен колос разчита на договорката с Fujitsu, с цел да си възвърне водачеството на сложния пазар
10 ное 2017
Възраждането на Motorola
Lenovo ще би трябвало да откри метод да наложи още веднъж марката в Югоизточна Европа
13 окт 2017
Най-добрите смарт телефони на пазара
Никога до момента пазарът на телефони не е бил толкоз пренаситен и богат
23 юни 2017 Глобалният компютърен пазар от години е предизвикателство за всички в бранша, само че Lenovo продължава да печели от него. Как се развива той сега?
Още със самия си план тактиката ни от три стълба (Three-wave strategy) е построена на вярването, че точно този бизнес дава опция на групата ни да се развива и в други направления. За последното регистрирано трето тримесечие в световен мащаб имаме растеж в оборота от 25% в ЕМЕА (Европа, Близкия изток и Африка), 7% в Латинска Америка, 7.5% в Азиатско-Тихоокеанския район, 1% в Китай. Във всички тези райони растем доста по-бързо от пазара. А той се стабилизира - както корпоративният, по този начин и потребителският сегмент. Отбелязваме растеж на продажбите както в осъществени бройки, по този начин и в оборот. На този стадий сме фокусирани върху развиването на гейминг устройствата и хибридите. Геймингът е може би най-бързо растящият и печеливш сегмент в промишлеността.
В Югоизточна Европа да вземем за пример означаваме напредък от 13% в бройките и сме номер едно с дял от съвсем 25%. Същевременно с увеличението на продажбите стабилизираме позициите си и усилваме решително разликата по отношение на втория състезател на пазара. Скокът в оборота е още по-голям - 21%, т.е. продаваме повече извънредни и скъпи машини, като гледаме да не прекаляваме с наличието си в така наречен налични сегменти.
Има ли толкоз доста геймъри по света?
Има ужасно доста бизнес в този сегмент. Тази промишленост в международен мащаб се прави оценка на 80 милиарда $. Пазарът е голям и тук не приказвам единствено за компютрите, а за всички устройства, които доставят нови преживявания на тези консуматори. Неотдавна да вземем за пример Lenovo анонсира устройство с виртуална действителност за " Междузвездни войни ".
Как се движите по отношение на главните си съперници?
На компютърния пазар сега в световен мащаб сме на втора позиция. Но бих желал да се върна още веднъж към трите стълба на Lenovo. Те илюстрират трите съществени сегмента за нас - PC, сървъри и смарт телефони. Компютърният ни бизнес е доста постоянен и маржът на облагата ни преди облагане е 4-5%, което автоматизирано ни трансформира в най-печелившата компания в промишлеността. Растежът ни в изброените от мен сегменти ни дава опция да се развиваме в вярната посока. От друга страна, пазарът продължава да се консолидира и оповестената наскоро договорка с Fujitsu ще ни помогне да си върнем лидерската позиция и в продажбите. В района и България по този начин или другояче сме номер едно.
И в България ли са същите трендове?
Да, безусловно същите - геймингът се развива с доста високи скорости. Особеното на нашите географски ширини е, че хората не престават да си купуват машини без Windows, което естествено въздейства върху пазарната цена. Друга специфичност, която ни отличава от другите страни, са по-слабите продажби през онлайн канала. У нас продължава да е най-силен ритейл каналът. Същевременно се вижда доста нарастване и на корпоративните продажби. Големите корпоративни клиенти не бяха променяли устройствата си дълго време и в този момент се следи наклонност на замяна на голям брой работни машини. В този сегмент ThinkPad, който през есента отпразнува 25-ата си годишнина, е безспорен водач. Мнозина не знаят, само че това в действителност е първото мобилно устройство, което има безжична връзка.
Какъв е делът ви в PC бизнеса в България?
Държим 29.2% за последното регистрирано трето тримесечие, 9 пункта пред втория производител.
Дълги години тук се купуваха главно доста евтини преносими компютри. Вижда ли се смяна в тази наклонност?
Да. И тук важи това, което споделих за наклонността за увеличение освен на продадените бройки, само че и на междинния оборот.
[Lenovo] Как се отрази оповестената наскоро договорка, с която Lenovo закупи 51% от компютърния бизнес на Fujitsu?
Все още липсват елементи, а и договорката следва да бъде финализирана и утвърдена от регулаторните органи. Но, да - тя е част от дълготрайния проект на Lenovo. Първата стъпка беше придобиването преди доста години на компютърния бизнес на IBM. Тогава бяха обединени китайският опит и умения по връзки на веригата на доставки и заводите - бързото произвеждане със силата и известността на марката IBM. Още тогава задачата беше Lenovo да стане номер едно в света. Последваха редица други придобивания в региона на потребителския бизнес - да вземем за пример Medion в Германия. Сделката с Fujitsu не е толкоз значима в Европа, тъй като тук тази марка държи единствено 2%, само че е забележителна за пазари като Япония, който е един от огромните компютърни пазари в света. Важно е да отбележа, че консорциумът ще резервира марката Fujitsu и ще продължи да продава под тази марка.
Как се развиват другите бизнеси на Lenovo?
Работим върху възраждането на Motorola като сериозен бранд на смарт телефон пазара. И резултатите към този момент са налице: в Латинска Америка имаме 62% растеж, в Северна Америка е 61%, в Западна Европа - 71% за третото тримесечие. Това е доказателство, че сме на верния път в развитите пазари още веднъж да наложим тази марка като желана. В Европа приоритет ще е работата ни с интернационалните телекомуникационни оператори, които не престават да са водачи в продажбата на тези артикули.
На пазара на таблети има спад, само че и там конкуренцията е по-слаба. Което ни разрешава да имаме сигурен и постоянен оборот и към 27% дял в района. Следващият ни съперник е 10 пункта под нас. Продължаваме да влагаме в този бизнес, образец е линията Yoga Book.
А бизнесът ви със сървъри пораства ли?
По-бавно, в сравнение с ни се желае. Целта ни е в границите на две години този бизнес да е печеливш, както споделя и нашият изпълнителен шеф. В момента се случва промяна - разделяме портфолиото на две елементи - Think Agile и Think Systems. Втората е обичайна сървърна, мрежова и сторидж инфраструктура. В същото време ние залагаме доста мощно на така наречен софтуерно дефинирана линия, като по този метод цялостните ни решения са още по-гъвкави и се приспособяват бързо към потреблението. Допреди 20 години никой не беше чувал за виртуализация на сървърите, а през днешния ден тя е на всички места. Мога да споделя, че в границите на идващите пет месеца чакаме да обявим придобивания в тази област.
Ако би трябвало да прогнозирате, къде виждате Lenovo през 2018 година?
В международен мащаб чакам да си върнем първото място на компютърния пазар. В България желаеме да укрепим първата си позиция и да се установим като съперник номер две в сървърния бизнес и номер две в смарт телефон бизнеса. В световен проект задачата ни е да сме в топ четири в смарт телефон бранша и до края на на тази фискална година този бизнес да бъде печеливш.
Вие започнахте доста мощно на българския смарт телефон пазар с марката Lenovo и по едно време даже достигнахте първата позиция за продажби по тримесечие. Как се трансформираха проектите ви с смяната на груповата тактика и налагането единствено на марката Motorola?
Със сигурност щеше да бъде по-лесно, в случай че бяхме почнали още изначало с марката Мotorola. Но Lenovo е толкоз мощна марка на пазарите в района, че беше разумно да тръгнем с нея. В същото време Motorola е доста мощен и различим бранд - това е компанията, която е основала мобилния телефон. Легендарна и обичана марка е на доста места по света, за което приказват и цитираните от мен резултати по райони. Да, ще отнеме време, само че имаме вяра, че с вярната тактика и нейното поредно осъществяване ще се върнем на позициите, които бяхме достигнали с Lenovo.
Интервюто взе Константин Николов
© Цветелина Белутова Профил
Иван Бозев работи за Lenovo повече от 17 години. Заемал е разнообразни постове в компанията и познава добре другите бизнес модели и потребителски привички в Югоизточна Европа. От 1 януари 2018 година е изпълнителен шеф и общоприет управител на Lenovo за Централна и Югоизточна Европа. До този миг Бозев беше изпълнителен шеф на Lenovo за Югоизточна Европа, а в този момент уголемява отговорностите си и към този момент ще ръководи PC бизнеса в България, Хърватия, Чехия, Гърция, Унгария, Полша, Румъния, Сърбия, Словакия, Словения и още шест източноевропейски страни. Иван Бозев ще работи под шапката на Франсоа Борнибу - президент на Lenovo за ЕМЕА (Европа, Близкия изток и Африка) и ще бъде основан в София. Има магистърска степен от Техническия университет във Виена. Сред заниманията му са ските, плуването и пътешествията. Компанията
Китайската Lenovo e измежду най-големите производители на компютри в света. Групата продава в над 160 страни, а приходите й за последната фискална година (до март 2017 г.) доближиха 43 милиарда $. Компанията приключи придобиването на мобилния бизнес на Motorola при започване на 2016 година и го интегрира в бизнеса си със смарт телефони и към този момент продава единствено под тази марка. В България компанията развива активност посредством локалното си сдружение " Леново България ". Още по тематиката
Lenovo и HP в борба за короната
Китайският компютърен колос разчита на договорката с Fujitsu, с цел да си възвърне водачеството на сложния пазар
10 ное 2017
Възраждането на Motorola
Lenovo ще би трябвало да откри метод да наложи още веднъж марката в Югоизточна Европа
13 окт 2017
Най-добрите смарт телефони на пазара
Никога до момента пазарът на телефони не е бил толкоз пренаситен и богат
23 юни 2017 Глобалният компютърен пазар от години е предизвикателство за всички в бранша, само че Lenovo продължава да печели от него. Как се развива той сега?
Още със самия си план тактиката ни от три стълба (Three-wave strategy) е построена на вярването, че точно този бизнес дава опция на групата ни да се развива и в други направления. За последното регистрирано трето тримесечие в световен мащаб имаме растеж в оборота от 25% в ЕМЕА (Европа, Близкия изток и Африка), 7% в Латинска Америка, 7.5% в Азиатско-Тихоокеанския район, 1% в Китай. Във всички тези райони растем доста по-бързо от пазара. А той се стабилизира - както корпоративният, по този начин и потребителският сегмент. Отбелязваме растеж на продажбите както в осъществени бройки, по този начин и в оборот. На този стадий сме фокусирани върху развиването на гейминг устройствата и хибридите. Геймингът е може би най-бързо растящият и печеливш сегмент в промишлеността.
В Югоизточна Европа да вземем за пример означаваме напредък от 13% в бройките и сме номер едно с дял от съвсем 25%. Същевременно с увеличението на продажбите стабилизираме позициите си и усилваме решително разликата по отношение на втория състезател на пазара. Скокът в оборота е още по-голям - 21%, т.е. продаваме повече извънредни и скъпи машини, като гледаме да не прекаляваме с наличието си в така наречен налични сегменти.
Има ли толкоз доста геймъри по света?
Има ужасно доста бизнес в този сегмент. Тази промишленост в международен мащаб се прави оценка на 80 милиарда $. Пазарът е голям и тук не приказвам единствено за компютрите, а за всички устройства, които доставят нови преживявания на тези консуматори. Неотдавна да вземем за пример Lenovo анонсира устройство с виртуална действителност за " Междузвездни войни ".
Как се движите по отношение на главните си съперници?
На компютърния пазар сега в световен мащаб сме на втора позиция. Но бих желал да се върна още веднъж към трите стълба на Lenovo. Те илюстрират трите съществени сегмента за нас - PC, сървъри и смарт телефони. Компютърният ни бизнес е доста постоянен и маржът на облагата ни преди облагане е 4-5%, което автоматизирано ни трансформира в най-печелившата компания в промишлеността. Растежът ни в изброените от мен сегменти ни дава опция да се развиваме в вярната посока. От друга страна, пазарът продължава да се консолидира и оповестената наскоро договорка с Fujitsu ще ни помогне да си върнем лидерската позиция и в продажбите. В района и България по този начин или другояче сме номер едно.
И в България ли са същите трендове?
Да, безусловно същите - геймингът се развива с доста високи скорости. Особеното на нашите географски ширини е, че хората не престават да си купуват машини без Windows, което естествено въздейства върху пазарната цена. Друга специфичност, която ни отличава от другите страни, са по-слабите продажби през онлайн канала. У нас продължава да е най-силен ритейл каналът. Същевременно се вижда доста нарастване и на корпоративните продажби. Големите корпоративни клиенти не бяха променяли устройствата си дълго време и в този момент се следи наклонност на замяна на голям брой работни машини. В този сегмент ThinkPad, който през есента отпразнува 25-ата си годишнина, е безспорен водач. Мнозина не знаят, само че това в действителност е първото мобилно устройство, което има безжична връзка.
Какъв е делът ви в PC бизнеса в България?
Държим 29.2% за последното регистрирано трето тримесечие, 9 пункта пред втория производител.
Дълги години тук се купуваха главно доста евтини преносими компютри. Вижда ли се смяна в тази наклонност?
Да. И тук важи това, което споделих за наклонността за увеличение освен на продадените бройки, само че и на междинния оборот.
[Lenovo] Как се отрази оповестената наскоро договорка, с която Lenovo закупи 51% от компютърния бизнес на Fujitsu?
Все още липсват елементи, а и договорката следва да бъде финализирана и утвърдена от регулаторните органи. Но, да - тя е част от дълготрайния проект на Lenovo. Първата стъпка беше придобиването преди доста години на компютърния бизнес на IBM. Тогава бяха обединени китайският опит и умения по връзки на веригата на доставки и заводите - бързото произвеждане със силата и известността на марката IBM. Още тогава задачата беше Lenovo да стане номер едно в света. Последваха редица други придобивания в региона на потребителския бизнес - да вземем за пример Medion в Германия. Сделката с Fujitsu не е толкоз значима в Европа, тъй като тук тази марка държи единствено 2%, само че е забележителна за пазари като Япония, който е един от огромните компютърни пазари в света. Важно е да отбележа, че консорциумът ще резервира марката Fujitsu и ще продължи да продава под тази марка.
Как се развиват другите бизнеси на Lenovo?
Работим върху възраждането на Motorola като сериозен бранд на смарт телефон пазара. И резултатите към този момент са налице: в Латинска Америка имаме 62% растеж, в Северна Америка е 61%, в Западна Европа - 71% за третото тримесечие. Това е доказателство, че сме на верния път в развитите пазари още веднъж да наложим тази марка като желана. В Европа приоритет ще е работата ни с интернационалните телекомуникационни оператори, които не престават да са водачи в продажбата на тези артикули.
На пазара на таблети има спад, само че и там конкуренцията е по-слаба. Което ни разрешава да имаме сигурен и постоянен оборот и към 27% дял в района. Следващият ни съперник е 10 пункта под нас. Продължаваме да влагаме в този бизнес, образец е линията Yoga Book.
А бизнесът ви със сървъри пораства ли?
По-бавно, в сравнение с ни се желае. Целта ни е в границите на две години този бизнес да е печеливш, както споделя и нашият изпълнителен шеф. В момента се случва промяна - разделяме портфолиото на две елементи - Think Agile и Think Systems. Втората е обичайна сървърна, мрежова и сторидж инфраструктура. В същото време ние залагаме доста мощно на така наречен софтуерно дефинирана линия, като по този метод цялостните ни решения са още по-гъвкави и се приспособяват бързо към потреблението. Допреди 20 години никой не беше чувал за виртуализация на сървърите, а през днешния ден тя е на всички места. Мога да споделя, че в границите на идващите пет месеца чакаме да обявим придобивания в тази област.
Ако би трябвало да прогнозирате, къде виждате Lenovo през 2018 година?
В международен мащаб чакам да си върнем първото място на компютърния пазар. В България желаеме да укрепим първата си позиция и да се установим като съперник номер две в сървърния бизнес и номер две в смарт телефон бизнеса. В световен проект задачата ни е да сме в топ четири в смарт телефон бранша и до края на на тази фискална година този бизнес да бъде печеливш.
Вие започнахте доста мощно на българския смарт телефон пазар с марката Lenovo и по едно време даже достигнахте първата позиция за продажби по тримесечие. Как се трансформираха проектите ви с смяната на груповата тактика и налагането единствено на марката Motorola?
Със сигурност щеше да бъде по-лесно, в случай че бяхме почнали още изначало с марката Мotorola. Но Lenovo е толкоз мощна марка на пазарите в района, че беше разумно да тръгнем с нея. В същото време Motorola е доста мощен и различим бранд - това е компанията, която е основала мобилния телефон. Легендарна и обичана марка е на доста места по света, за което приказват и цитираните от мен резултати по райони. Да, ще отнеме време, само че имаме вяра, че с вярната тактика и нейното поредно осъществяване ще се върнем на позициите, които бяхме достигнали с Lenovo.
Интервюто взе Константин Николов
Източник: capital.bg
КОМЕНТАРИ