Децата - двойни жертви и има ли кой да ги защити
" Комисията по младежта и спорта през вчерашния ден единомислещо поддържа обновяване на работата на групата „ Превенция на насилието и злоупотребата над деца “ към Националния съвет за протекция на детето за разработване на нова Национална стратегия за предварителна защита на насилието над децата ", сподели пред БНР доктор Елеонора Лилова, ръководител на Държавната организация за протекция на детето .
Да напомним, че шефът на 51 -во учебно заведение в столицата изиска от Комисията по младежта и спорта към Народно събрание да обмисли законодателни промени за високи санкции за хора, които са качили видео с принуждение над деца в интернет, каквито случаи има доста.
" През 2019 година активността на тази работна група беше прекратена, тогава когато се замрази и работата по пректа на Национална тактика за детето . Защото се откри, че в обществото няма единно мнение по тематиката и няма единодушие по политиките за децата, по тематиката за методите на образование на децата, развихри се манипулативна акция от групи жители и се спря работата по тези водещи нацианлни документи ", напомни Лилова.
" Сега се видя, че в обществото към този момент има очевидна непоносимост към насилието към децата , че това не е единствено една политика, са нужни координирани национални ограничения, мониторинг и надзор, ние не можем да сме като " транспортен съд без платна "... ", сподели още Лилова.
По мотив вчерашния случай по какъв начин едно дете вижда гибелта на майка си във врачанска болница, доктор Елеонора Лилова уточни, че ограниченията бда включават предварителната защита и във интернет средата , тъй като в конктретния случай клипът по случая се популяризира неведнъж. А видеата са се гледали от други деца, а тези видеа съдържат и персонални данни за децата, което е също нарушаване на правата .
Лилова уточни, че през 2021 година ДАЗД е направило 83 инспекции в разнообразни институции - детски градини и обществени институции за деца.
" Наблюдаваме, че експертите имат построена съгласуваност на локално равнище, само че към момента е належащо да си сътрудничат с външни експерти . А децата от време на време разпознават по-добре насилието от възрастните ", добави доктор Лилова.
По думите ние би трябвало да им покажем, че демонстрацията на мощ и физическата разпра не е метод на коумникация в днешно време.
" Според мен най-важното е, какво прави в тези случаи учебното заведение и по какъв начин въвлича родителите в разпознаването на насилието ", разяснява в " Хоризонт до обед " проф. Нели Петрова, ръководител на УС на Института за обществени действия и практики и учител в СУ.
" Как да реализираме различен вид връзки с децата, тъй като насилието сред децата е огледало на връзките сред възрастните и отношението на възрастните към тях.
Бъдещите учители и обществените педагози могат да разпознават насилието и знаят къде да алармират, само че те нямат задоволително психопедагогическа подготовка по какъв начин да се отнасят към децата, които демонстрират експанзия и по какъв начин да въвличат родителите.
Така че е добре да дръпнем малко напред и да разберем, че имаме потребност от деца със самочувствие , деца, които са по-уверени и независими и не считат, че в живота всичко се рашава през " прецакване " и принуждение, изключително при момчетата...Това е и част от порастването.
Затова учебните заведения, родителите и министерствата би трябвало да са подготвени да работят в посока по какъв начин могат да вземат решение дружно с децата проблемите, да им се дава опция, да обсъждаме дружно смислени неща, сподели проф. Петрова.
Експертът разясни обаче, че с изключение на предварителната защита - при която би трябвало модерно и съвременно да се мисли, да се намерения по какъв начин действаме в случаите, когато има принуждение .
" По новия Закон за обществени услуги се планува да се основават високоспециализирани услуги на регионално равнище и за деца претърпели принуждение. И се планува на регионално равнище да има и форма на заслон за тези жертиви - деца и възрастни.
Само, че съгласно новия закон поддръжката като психотерапия и консултиране от профилиран екип ще се дава единствено на децата, които са получили заслон .
Аз това не го разбирам? Това е записано в Наредба - ние нямаме философия на мисленето, това е доста безогледно и безрезултатно и би трябвало се премисли и ние ще предложим смяна... ", посочи проф. Нели Петрова.
Още по тематиката в звуковите файлове.
Източник: bnr.bg
КОМЕНТАРИ