Когато се говори за най-лошата година в историята обикновено хората

...
Когато се говори за най-лошата година в историята обикновено хората
Коментари Харесай

Най-лошата година в историята

Когато се приказва за най-лошата година в историята нормално хората си мислят за година на международна пандемия, или за годините на двете международните войни, само че в действителност като най-лоша година се дефинира 536 година.

Причината е, че събитията, белязали тази година, предопределят развиването на човечеството за идващите хиляда години, поставяйки началото на интервал, наименуван тъмните епохи.

Какво се случва през 536 година?

Обикновено визията за 1918 година се свързва с последната година на Първата международна война, когато испанският грип убива милиони хора по света.

Представата за 1944 година се с8вързва с Втората международна война, която завещава на човечеството невиждани опустошения, засягащи съвсем цяла Европа, а войната обгръща на процедура целия свят.

Ако се върнем по-назад в историята, в 1349 година, я свързваме с Черната гибел, обезлюдила цели градове.

И въпреки всичко 536 година остава като година със лична категория съгласно историка от Харвард Майкъл Маккормик.

За да бъде 536 година толкоз емблематична във всички неприятни ранглисти, началото на бедствията бива сложено от вулканично изригване. Все още не е несъмнено къде се е случило. Предполага се, че Исландия е центърът, само че сигурно се знае, че е било факт. Има останали следи от ледници в Гренландия и Швейцария, както и такива по дървета в планината Алтай.

 Изригване на вулкан в най-лошата година

Пепелта, която вулканът е изхвърлил през тази най-лоша за света година, закривала слънцето в продължение на 18 месеца и това се случвало над Европа, Близкия изток и огромна част от Азия.

В античните летописи са останали свидетелства за този прелом. Историкът Прокопий, че Слънцето греело над земята, само че без ярка светлина и в продължение на цяла година светлината му била като от Луната.

Римският политик Касиодор опасва прекомерно неприятна картина, където Слънцето имало синкав цвят, Луната изглеждала без искра, а сезоните се можели да се разграничат един от различен.

Хората не можели да видят сянката си даже на обяд и това не било необяснимо. Годината дала началото на най-студеното десетилетие за към 2300 години, което довело до всеобщ апетит. В Ирландия самун не бил създават от 536 до 539 година.

Дори блестяща цивилизация като византийската, попаднала в рецесията. Тя била последвана от чумна зараза, останала в историята като Юстиниянова чума по името на ръководещия император. Обяснението било просто - всеобщият апетит и неналичието на светлина довели до намаляване на имунитета на големи групи от хора и това разрешило на чумната бактерия да се популяризира по-късно доста по-лесно.

 Чумната зараза Снимка: Conmongt/ pixabay.com

Пандемията почнала през 541 година и унищожила демографския приръст на международното население. Предполага се, че страшната болест лишила живота на 25 милиона индивида в Европа, а в международен мащаб гибелта отнесла сред 50 и 100 милиона души.

Има доказателства, че климатични явления са се случвали и в Южна Америка през този интервал, само че те не могат да бъдат обяснени с изригването на вулкана.

Не се знае какъв брой тъкмо са хората починали от апетит заради изключително ниските аграрни добиви. Гладът и чумната зараза изпратили Европа в по този начин наречените тъмни епохи, траяли до 16-ти век.

Източник: sanovnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР