Когато чуем Близък изток, сещаме се веднага за големия конфликт

...
Когато чуем Близък изток, сещаме се веднага за големия конфликт
Коментари Харесай

Президентът Радев: Предстои тежка перспектива за региона, ако не осигурим сигурността в Черно море

Когато чуем Близък изток, сещаме се незабавно за огромния спор и конфликт в този район, който е комплициран възел от геополитически, обществени, стопански, културни, исторически, религиозни проблеми. Трябва надълбоко да се замислим дали вървим и ние към такава вероятност. Ако сме се запътили – каква е ролята на България, на съюзите и самодейностите, в които участваме, това да бъде обезвредено. Да създадем по този начин, че районът да се трансформира в район на културен продан, развиване. Това съобщи президентът по време на конференцията „ Черно море: по-Близкият изток “.
Всичко по тематиката: Руската инвазия в Украйна 8291
„ Черно море постоянно е било пространство, в което са се сблъсквали голям брой ползи. Да не забравяме, че тук е била територия на измерване на силите на велики империи в исторически проект. Важни пътища, сложили въобще икономическият напредък на Евразия в доста по-далечни времена “, напомни той.

Според него в сегашния подтекст процесите стават извънредно комплицирани: „ От една страна – съветският свят, възобновяване на Русия в рамките на постсъветското пространство. Имаме упоритостите на Турция да стане международна мощ. Виждаме трудностите пред Европа – Ковид, рецесии. Тя е изправена пред провокации на деиндустриализация. “

„ Тепърва ще измерваме извънредно деструктивното въздействие на тази война. Предстои тежка вероятност пред района ни, в случай че не осигурим сигурността. Свободата на мореплаване и навигация продължава да блокира пристанища и доставки. Противокорабните мини, които плават в Черно море – какъв удар нанесоха и върху туризма, и върху корабоплаването. Повишиха се застраховките на морските транспорти. Турция се възползва от цялата тази обстановка и увеличи 5 пъти таксите за прекосяване през проливите. Тепърва всички тези дейности и събития ще оказват своето отрицателно въздействие върху нашата стопанска система “, счита още Радев.

Дипломатът Любомир Кючуков, който също взе участие в полемиката, съобщи: „ Черно море е най-близкият изток на България, а и на Европейски Съюз. Регионът на черно море към този момент придобива характерностите на Близкия изток – войни, окупирани територии, непрекъсната неустойчивост. Има нужда от политики – национални и независими. “

Като съществени цели на външната ни политика Радев обособи: „ На първо място е задължението ни за превъзмогване на споровете в Черноморския район. Във всички съюзи начинания, в които България членува, това би трябвало да е нашето гледище. “

„ Ние не сме изчерпали средствата на дипломацията. Трябва да мислим в по-широк подтекст и по-широкия периметър на Черноморския райони за другите замразени спорове. Такъв образец е спорът сред Армения и Азербайджан. Ние сме заинтригувани там да има мир “, счита той.

Той напомни и дейното присъединяване на страната ни във всички учения на НАТО в района, както и домакинстването на доста от тях, само че разяснява и друга тематика: „ Изоставаме с модернизацията на пристанищата и военноморските ни бази. България има едно от най-хубавите и съвременно оборудвани Военноморски учебни заведения в света – можем да се гордеем с това. “

Директорът на Фондация “Фридрих Еберт " – Жак Папаро счита: „ Светът преди 24 февруари 2022 година не съществува към този момент. Повратна точка във времето – по този начин го назова канцлерът Олаф Шолц. Нямаме време за губене. За да решим основните въпроси на бъдещето, се нуждаем от спокойно съдействие. Няма подозрение, че тази война ни принуждава да преосмислим целите. “

Той обърна внимание и на протичащото се във въздушното пространство на Черно море: „ Войната в Украйна затвори въздушното пространство на Украйна, на Русия, имаме и в допълнение ограничаване на редица страни от Близкия изток. Какво се случи – целият трафик от Европа към Близкия изток минава над черноморският басейн. Много страни, като се изключи България и Турция, се оказаха неподготвени. От София ръководим методите за кацане на на-голямото летище в Турция. По време на войната има разстройства и на GPS системата на Черно море, и ние подсигуряваме сигурността на полетите. “

По мотив контролно-пропусквателен пункт по нашите граници, Радев счита: „ Трябва да гледаме доста по-прозорливо напред. Трафикът минава през нас поради войната. „ Капитан Андреево “ - ние изоставаме. Това е вторият по размер пункт в света по натовареност. Ако желаеме ние да се възползваме, извънредно време е да влагаме в своите Граничен контролно-пропусквателен пункт, изключително по посока Азия-Европа, и да ги разтеглим доста, с цел да се възползваме от своето географско състояние. “

„ Трябва да мислим за обновяване на Бургас-Александруполис, само че сменяйки посоката - Александруполис-Булргас. Геополитическите промени постановат да осъществяваме този петролопровод и да обърнем посоката “, сподели още той.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР