Климатичните промени са факт, заплахата за ядрена война е реална,

...
Климатичните промени са факт, заплахата за ядрена война е реална,
Коментари Харесай

Ето каква е вероятността човечеството да изчезне заради природно бедствие

Климатичните промени са факт, опасността за нуклеарна война е действителна, а на всичко от горната страна от ден на ден хора отхвърлят да се имунизират срещу кардинално предотвратими болести. На фона на всичко това е съвсем нормално да се запитаме какъв е шансът човечеството да се самоунищожи. Науката, несъмнено, има отговор. При това за която и да е от идните години. 

Над 99 % от всички типове, които в миналото са съществували на земята, към този момент са изчезнали. Да, ние хората ускоряваме този развой неведнъж. Изчезването на типове обаче е нещо, което постоянно е съществувало – без значение дали е вследствие от постепенните промени в околната среда, еволюционно състезание или пагубно естествено злополучие.

Ето за какво откриватели от института „ Бъдещето на човечеството “ към Оксфордския университет взеха решение да ревизират дали могат да изчислят каква е вероятността човечеството да изчезне през идните години. Те изключват аргументи, подбудени от човешката интензивност, като климатични промени или нуклеарни оръжия, и се концентрират само върху естествените опасности, срещу които Homo sapiens се е борил и е надмогвал близо 200 000 години. Например изригване на супервулкан, конфликт с метеорит и така нататък

Оказва се, че веротността 1 на 14 хиляди

Това значи, че възможностите ни да оцелеем през всяка една последваща година са 99.993 %. Т.е. все едно да приемем, че във всеки един вероятен ден от 100 000 самолета 7 биха могли да се разбият.

Разбира се, този разбор има дефекти, защото регистрира само рисковете от естествени бедствия, а те, като цяло, не са се трансформирали през последните 200 000 години. И, както към този момент стана ясно, не се взима поради изгубване, провокирано от човешка дейност.

„ Това, че не сме измрели през последните 200 000 години поради нуклеарна война не значи нищо – написа Тоби Орд, един от създателите на изследването. – Все отново сме ги изобретили едвам преди 70 години. “

И въпреки всичко, сходен разбор, който регистрира само риска от естествени бедствия, не е лишен от смисъл. Благодарение на него можем да идентифицираме и приоритизираме най-големите рискове, които ни грозят. Изследователите заключват, че вероятността да измрем поради естествените бедствия, които са застрашавали и предците ни, е дребна, само че няма гаранция за тези закани, които не са били фактор през последните 200 000 години (като климатичните промени или нуклеарна война).

Източник:   Scientific Reports

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР