Китай яростно осъди американското посещение на най-високо равнище в Тайван

...
Китай яростно осъди американското посещение на най-високо равнище в Тайван
Коментари Харесай

Пелоси приветства свободното общество в Тайван докато Китай провежда военни учения

Китай гневно осъди американското посещаване на най-високо ниво в Тайван за последните 25 години, а председателката на Камарата на представителите Нанси Пелоси приветства самоуправляващия се остров като “едно от най-свободните общества в света “ в днешната си тирада пред Народното събрание в Тайпе, съобщи Ройтерс.

Пекин даде израз на гнева си по отношение на наличието на Пелоси на острова, считан от Китай за част от неговата територия със започване на военна активност в близките води, извикване на американския дипломат в Пекин и оповестяване, че прекратява селскостопански импорт от Тайван.

Пелоси дойде в Тайпе късно нощес на необявено, следено от близко посещаване и сподели, че то демонстрира непоколебимия ангажимент на Съединени американски щати към демокрацията в Тайван.

В словото си пред Народното събрание през днешния ден Пелоси похвали президенката Цай Ингвен, подозирана от Пекин, че се стреми към публична самостоятелност, което е „ алена линия “ за Китай.

„ Благодарим ви за вашето водачество. Искаме светът да оцени това “, сподели Пелоси и прикани за засилено междупарламентарно съдействие.

Пелоси сподели също, че ново американско законодателство, целящо усилване на производството на чипове, с цел да се конкурира с Китай, предлага по-голяма опция за икономическо съдействие сред Съединени американски щати и Тайван.

Сега, повече от всеки път солидарността на Америка с Тайван е от решаващо значение, сподели Пелоси на Цай и добави, че решимостта на Америка да запази демокрацията в Тайван и останалата част от света остава непреклонна.

По-късно през днешния ден се чака Пелоси да се срещне с правозащитници.

Малко след идването на Пелоси китайските военни оповестиха, че стартират военновъздушни и военноморски учения покрай Тайван и тестови изстрелвания на стандартни ракети в морето източно от Тайван, а организация Синхуа съобщи, че до неделя наоколо до острова ще има учения с бойни стрелби.

Китайските управляващи са забранили на кораби и самолети да влизат в посочените региони поради бойните стрелби по време на ученията. Три от шестте зони на ученията се припокриват с водите, които администрацията на Тайван счита за свои териториални води.

Китайското външно министерство сподели, че визитата на Пелоси съществено поврежда мира и стабилността в Тайванския пролив, оказва тежко влияние върху политическата основа на китайско-американските връзки и съществено нарушава суверенитета и териториалната целокупност на Китай.

Посланикът на Съединени американски щати в Пекин Никълъс Бърнс бе извикан в китайското външно министерство. Заместник-министърът на външните работи на Китай Се Фън е извикал Бърнс и е протестирал пред него по отношение на визитата на Пелоси в Тайван. Той показал, че Вашингтон би трябвало да спре да предизвика и да спре да поддържа силите за самостоятелност на острова. Заместник-министърът е окачествил визитата на Пелоси като " шокираща " стъпка и е предизвестил, че тя ще има " извънредно съществени последици ". " Китай няма да остане без реакция ", е декларирал Се Фън, представен от организация Синхуа.

Говорителят на Белия дом по националната сигурност Джон Кърби сподели след идването на Пелоси, че Съединени американски щати няма да бъдат сплашени от заканите на Китай или от войнствената му реторика и няма причина нейното посещаване да провокира рецесия или спор.

Президентката на Тайван Цай благодари на Пелоси за съответните ѝ дейности в поддръжка на Тайван в този сериозен миг и уточни, че островът няма да отстъпи пред лицето на засилените военни закани.

Тайван заяви за навлизането на 21 китайски военни самолета в зоната му за въздушна защита през днешния ден, съобщи Франс прес.

Как западните издания разясняват визитата на Пелоси в Тайван

Британският вестник " Гардиън " помества разбор, в който се отбелязва, че аудиенция на Пелоси рискува да подразни безсмислено Китай, защото евентуално визитата ще нагнети напрежение сред Пекин и Вашингтон, само че това няма да докара до повече сигурност за Тайван. Авторът Винсънт Ни, който е сътрудник на изданието с сектор Китай, добавя, че визитата идва в деликатна от политическа позиция година за китайския президент Си Цзинпин - преди идния наесен конгрес на Китайската комунистическа партия, на който Си се чака да получи трети мандат за ръководство, и на 95-тата годишнина от основаването на Китайската народноосободителна войска.

Републиканската партия като в никакъв случай похвали Пелоси поради визитата ѝ в Тайван, написа " Индипендънт ".

" Дейли телеграф " отбелязва, че китайските държавни медии са разгласили карта, съгласно която Китай може да изстреля ракети към целеустремено подбрани зони по този начин, че да бъдат нарушени териториалните води на Тайван. Пекин не е стрелял толкоз покрай самоупралвяващия се остров от 1996 година, добавя " Дейли телеграф ".

" Вашингтон пост " помества авторска публикация на Пелоси по отношение на визитата, в която тя коментира за какво е отпътувала отпред на делегация на Конгреса за Тайван.

В материала се показва, че визитата е " безапелационна декларация, че Америка застава зад своя либерален сътрудник Тайван, до момента в който той брани себе си и свободата си ".

Допълва се, че визитата е знак към " милионите потискани и заплашвани от Китай ", отпратка към дейностите на Китай в Хонконг и във връзка с уйгурското си мюсюлманско малцинство.

" Ню Йорк таймс " също отбелязва, че с визитата си Пелоси рискува да раздразни още повече Китай.

Изданието разяснява и че за 30-годишната си политическа кариера Пелоси има богат опит в предизвикването на Китай, а сегашната ѝ аудиенция е кулминационната точка на нейните дейности в тази тенденция.

Председателят на Камарата на представителите на Съединени американски щати е неприкрит критик на Пекин.

Ударът в Афганистан и визитата на Пелоси още веднъж изваждат на напред във времето за Байдън външната политика, написа " Уолстрийт джърнъл ".

Изданието отбелязва, че президентът на Съединени американски щати още веднъж се сблъсква с външнополитически провокации в миг, когато в изпадналото в застой осъществяване на вътрешнополитическата стратегия стартира да настава известно оживление.

Тези външнополитически провокации са по-конкретно подреденият от него удар за ликвидирането на лидера на " Ал Каида " и един от уредниците на атентатите от 11 септември Айман аз Зауахири, напрежението в връзките с Китай и войната в Украйна, която скоро ще навлезе в шестия си месец.

Едно от нещата, с които Байдън се опитваше да завоюва гласоподавателите по време на предизборната си акция, беше точно външнополитическият му опит, разяснява " Уолстрийт джърнъл ".
Източник: mediapool.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР