България заема второ място в отборното класиране при девойките след

...

Второ място за България в отборното класиране при девойките на европейското първенство по художествена гимнастика

България заема второ място в отборното класиране при девойките след втората от общо четири групи в квалификациите на 40-о Европейско състезание по художествена гимнастика в унгарската столица Будапеща.

Дара Малинова и Магдалена Вълкова се показаха доста добре и имат общ резултат 117.300 точки. Само с 0.100 разлика лидер след поток А и B е тимът на Азербайджан - 117.400. Третата позиция заема Италия със 113.750 точки.

Малинова игра три уреда - лента, обръч и бухалки. Тя стартира доста мощно със съчетанието си с лента, за което беше оценена с 29.850 (13.7 компликация, 8.100 осъществяване и 8.050 артистичност). След това на обръч българката беше още по-убедителна и има 31.650 (15.5, 8.200, 7.950) точки. До момента възпитаничката на Райна Тошева има първи по мощ оценки на лента и на обръч. В композицията с бухалки Малинова позволи съществени неточности с резултат от 26.800 (12.400, 7.550, 6.850) заема краткотрайно десето място на този апарат.

Вълкова показа единствено съчетанието си с топка и имаше дребни грешки. Тя получи от съдиите с 29.000 точки (13.4 компликация, 7.650 осъществяване, 8.050 артистичност и 0.100 наказание). До момента това е четвърта по мощ оценка и дали българката ще влезе на финала на този апарат ще стане ясно по-късно през днешния ден.

До края на първия ден на шампионата предстоят още две групи при девойките, в които са тимовете на Испания, Финландия, Турция, Гърция, Латвия, Хърватия, Сърбия, Естония, Израел, Молдова, Румъния, Нидерландия, Австрия, Белгия, Словакия, Люксембург, Чехия и Норвегия.

Съдия за България на това съревнование е Филипа Филипова, която е в панела за осъществяване с топка и с лента.

Към 19.30 часа българско време ще се състои награждаването в отборната конкуренция при девойките. Тогава с изключение на медалистите ще станат ясни и финалистките на обособените уреди в тази възрастова група.