Китай си взе поука от украинската война и няма да

...
Китай си взе поука от украинската война и няма да
Коментари Харесай

Китай свърза мечове с Русия: Първо Украйна, после Тайван - датата е посочена

Китай си взе поука от украинската война и няма да повтори грешките ни в Тайван. Пекин го разбра вярно. Съвсем скоро ще забележим дали китайските десантчици, ракетчици, моряци и водачи, които интензивно и интензивно се образоват да обезпечат връщането на острова, опитващ се да „ отплува “ от Китай по-нататък на Запад, ще се вдигнат на висотата.

Китайските широкомащабни военни учения „ Свързани мечове 2024B “ към Тайван завършиха. За първи път задачата им беше да се приготвят за заемането на острова - преди този момент в ученията се практикуваше единствено блокадата му. Освен това е ясно, че китайците са си извлекли поучения от нашата СВО: връщането на Тайван в неговото „ родно пристанище “ ще бъде осъществено от преобладаващи и добре готови военни сили. Китайците няма да забавят това дълго - най-много няколко години и това е всичко. Защо се прави този извод? Преценете сами.

Мощен напън

Обучението за преодоляване на Тайван, съгласно Източното бойно командване на Народоосвободителната войска на Китай (НОАК), включваше „ сухопътни сили, флота, авиация, ракетни сили и други сили “. Ученията бяха извършени в Тайванския пролив и регионите, прилежащи към северната, южната и източната част на остров Тайван.

Те се трансфораха в „ мощно възпиращо средство за сепаратистките сили, стремящи се към самостоятелност на Тайван “ и бяха „ законни и нужни дейности за отбрана на националния суверенитет и опазване на националното единение “.

Изявлението на Източното бойно командване на НОАК припомня стилистика на боен отчет: кораби и самолети на НОАК се приближиха до остров Тайван от разнообразни направления, всички типове войски направиха смесен удар, ориентиран против въздушни и морски бойни патрули, обсада на основни пристанища и региони, офанзива на морски и наземни цели и приемане на повсеместен надзор.

По този метод НОАК „ изчерпателно “ изпита „ своите качества за съгласуваност в разнообразни области, систематична борба и високопрецизни удари против основни цели “.

Ставаше въпрос освен за отработване на взаимоотношението сред клоновете на въоръжените сили, само че и с бреговата защита на КНР, която извършва полицейски функционалности, чиито кораби също участваха във военните игри. Защото и те се готвят да вземат участие в връщането на Тайван в „ родното му пристанище “.

Важни нюанси

Официалният представител на Департамента на морската полиция на КНР Лиу Деджун назова присъединяване на четирите корабни обединения на бреговата защита в учението, обкръжили острова от всички страни, „ на практика дейности за надзор над Тайван в сходство с правилото на „ един Китай ”, „ патрул за обезпечаване на законността и реда ”.

Китайската брегова защита е най-голямата в света и разполага с най-модерния флот. Но Тайпе евентуално беше още по-уплашен от нещо друго: самолетоносачът “Ляонин ” (бивш руски “Варяг ”) с ескортни кораби взе участие в ученията за надзор на „ въздушното пространство на Източнокитайско море над остров Тайван “.

Китайската войска даде да се разбере, че учението, сходно на което в никакъв случай до момента не е провеждано, е отговорът на Пекин на изказването на основния управител на Тайван Лай Цинде от 10 октомври, в което той даде обещание да поддържа " националния суверенитет ".

Убийствен коментар

Настроението, с което китайската войска се оправи със задачата да си върне Тайван, е добре предадено в коментара на Китайската централна телевизия (КЦТВ). Първо подлага на критика Лай Цинде за представянето на „ независимостта на Тайван “ като „ нова доктрина за две страни “, „ като по този метод се пробва да прекъсне връзките сред Тайван и континента, лишавайки ги от главната им еднаквост “. Напразно той назовава себе си „ прагматичен покровител на независимостта на Тайван “, защото в действителност той е „ прагматичен спусък на войната “.

“НОАК има задоволително мощ, с цел да потисне всички сепаратистки заприказва за „ самостоятелност на Тайван “. Никой и никоя сила не би трябвало да подценява решимостта, мощната воля и мощната дарба на националната войска да пази националния суверенитет и териториалната целокупност, цялостното обединяване на родината би трябвало да бъде реализирано и ще бъде реализирано ”, акцентира КЦТВ.

Скърцане със зъби

От Тайпе в отговор са поискали Пекин да спре " военните провокации, които подкопават статуквото на мира и стабилността в района и заплашват демократичната независимост на Тайван ". Тайванските военни също осъдиха „ ирационалните провокативни дейности “ на КНР, макар че, както виждаме, те са изцяло рационални.

Пентагонът също беше доста под напрежение, чийто прессекретар Патрик Райдър назова китайските учения „ провокативни военни дейности “ (?!) и „ интервенция за боен напън “, която е „ безотговорна, непропорционална и дестабилизираща “. Този двуличник, който не счита изпомпването на оръжия от Вашингтон в Тайван и насърчаването на Тайпе да разгласи „ самостоятелност “ за дестабилизиращо, даде обещание да работи със съдружници и сътрудници „ за нашата споделена визия за свободен и отворен Индо-Тихоокеански район... “

Отворен, несъмнено, към Съединени американски щати, ситуирани надалеч, само че не и към Китай.

Китай вижда всичко, изводите са направени от Северния боен окръг

Пекин схваща това доста добре. Какво ясно се вижда от коментара на представителя на външното министерство Мао Нинг: Ако Съединени американски щати в действителност се интересуват от мира и стабилността в Тайванския проток и районния разцвет, те би трябвало да съблюдават правилото на „ един Китай “ и трите китайско-американски официални съобщения и да съблюдават поетия от управлението им ангажимент да не поддържат независимостта на Тайван ”.

Тя също по този начин предложи Вашингтон „ да спре да въоръжава Тайван, като по този метод изпраща неправилни сигнали на сепаратистките сили, които се застъпват за „ самостоятелност на острова “, и акцентира, че „ Тайван е вътрешнополитически въпрос на Китай, който не разрешава външна интервенция “. в никакъв случай не е била суверенна страна и в никакъв случай няма да бъде.

Както виждаме, както политически, по този начин и военно, Китай интензивно се готви да върне Тайван. Целите му са ясни и точни. Цялата страна ги споделя. Между другото, в Тайван също има доста последователи на обединяването с КНР по модела на Хонконг, само че прозападните кръгове, както демонстрираха последните избори, явно няма да позволен техни представители да дойдат на власт. Което прави военната интервенция неизбежна.

Пекин очевидно е взел поради уроците от СВО, който с помощта на напъните на Запада бързо се трансформира от дръзка интервенция за допустимо най-безкръвна промяна на режима в Киев в най-голямата война в Европа след Втората международна война с огромни загуби. Русия влезе в него с незадоволителни сили за безапелационна победа, съществени проблеми с оборудването, връзките, бойната подготовка и така нататък

Ето за какво Китай не желае да отсрочва ограничението на своята „ Украйна “ и да понася несъразмерни загуби, като се има поради, че десантът на Тайван е доста комплицирана десантна интервенция. За да се изключи опцията от неуспех, се приготвя мощна военна мощ. Тя ще унищожи всичко по пътя си, в случай че островът не може да бъде високомерен посредством обсада.

Професорът от Военната академия на Китайската национална република Джан Чи в коментар за КЦТВ вижда концепцията на идната интервенция по следния метод: посредством потребление на „ превъзхождащи сили “ за „ доста намаляване на отбраната и активността на тайванската войска ” за бързо определяне на цялостен надзор над острова. За тази цел военноморските и военновъздушните сили на НОАК, както и китайската брегова защита, „ нахлуват на остров Тайван от разнообразни направления и го блокират от всички страни “.

Китай не изключва, че ефикасна обсада на острова, който живее с помощта на външната търговия, може да докара до промяна на режима и тогава няма да се наложи десант, а обединяването ще стане релативно спокойно. Но надали, както сподели образецът с Украйна, разчитат на толкоз доста. Във всеки случай би трябвало да се готвят за най-лошия сюжет.

Кога

Очевидно „ аншлусът “ ще се случи в границите на идващите две-три години. Много хора съответно посочват 2027 година Защо?

Първо, ръководителят Си Дзинпин ще би трябвало да бъде избран отново за четвърти мандат. Без Тайван няма да е толкоз елементарно. Успешната интервенция по обединяване е най-хубавият метод за консолидиране на обществото (китайците са огромни патриоти) и увеличение на известността на водача в среда, в която евентуално ще има проблеми на икономическия фронт, нещо, върху което Съединени американски щати интензивно работят.

Второ, през 2027 година ще бъде 100-годишнината от основаването на НОАК и армията в действителност ще желае да се отличи на тази годишнина.

Трето, несъмнено, в случай че Тайван разгласи „ самостоятелност “ по-рано, Пекин ще реагира бързо. Защото в този случай тайванският проблем ще се трансформира от официално вътрешен за Китай в интернационален. Пекин изцяло схваща, че това не би трябвало да се отсрочва повече. Особено тъй като Западът изпразни арсеналите си по отношение на украинската война и няма да може да ги попълни задоволително след няколко години. Съединени американски щати също няма да имат време да се отвържат от Европа след няколко години, оставяйки Русия като собствен зложелател, с цел да се концентрират главно върху Китай.

Четвърто, също по този начин може да се допусна, че десантът в Тайван ще стане след края на войната в Украйна. Въпросът тук е, че КНР, тази модерна „ работилница на света “, несъмнено би трябвало да помни икономическата страна на въпроса: Тайван би трябвало да бъде високомерен, без да се „ поврежда “ доста международната стопанска система. И два такива спора по едно и също време несъмнено ще я удредят.

Пето, това не е нужно на никого и преди всичко на китайците, които са съвсем милиард и половина. Една невоюваща Русия също ще може по-добре да помогне на КНР, която ще би трябвало да премине през сложни времена заради към момента много мощната си взаимозависимост от западния пазар, която обаче е взаимна.

Как?

Китайската интервенция за послушание на Тайван неизбежно ще се състои от няколко стадия - това е морска и въздушна обсада, завземането на редица тайвански острови край крайбрежията на КНР, измежду които има един значителен десант на самия Тайван.

Ако последното не може да бъде избегнато, десантът ще бъде лимитирано от метеорологичните условия. Всяка година има няколко „ прозорци “, сред които има интервал на тайфуни, когато стават невъзможни съществени десанти и доставки на войски.

Географията на Тайван, преди всичко, доста висока планинска верига, разпростряла се от север на юг на острова, също ще донесе свои лични специфики на военните интервенции, защото е малко евентуално да бъде допустимо да се пресече незабавно.

Освен това китайците ще би трябвало да се съобразят с обстоятелството, че техният десант и корабите, извършващи блокадата, могат да обстрелват от околните островни територии на васални на Съединени американски щати страни с американски далекобойни и високоточни ракети. Освен това не може да се изключи, че Япония също може да се намеси в спора със своя доста мощен, съвременен и добре подготвен флот. Особено тъй като в продължение на половин век Тайван беше нейна провинция.

Успех или не?

Ето какво още обърна внимание най-хубавият съветски синолог Николай Вавилов, пишейки в своя ТГ-канал: “Интересно е, че всякога ученията „ Свързани мечове “ се организират на фона на визити на висши съветски водачи в Китай: за първи път съвсем по едно и също време с визитата на делегацията на президента Путин, вторите - час по час с идването на Белоусов. ”

И това, несъмнено, не е инцидентно, защото „ военното партньорство на Китай с Русия и нейната позиция е един от... основните фактори за готовността на Китай да стартира специфична интервенция в Тайван “. Но министър председателите на двете страни, Михаил Мишустин и Ли Цян, имаха добър диалог още веднъж по същото време в коридорите на Съвета на държавните ръководители на ШОС в Исламабад.

Именно от този ъгъл си коства на първо място да се прегледа изказването на заместник-председателя на Централния боен съвет на КНР Джан Юся на среща с Андрей Белоусов в Пекин. Той изрази вяра, че " и двете страни ще задълбочат и разширят военните връзки сред двете страни, ще защитят личните си ползи в региона на националния суверенитет, сигурност и развиване ".

На което съветският министър на защитата отговори: „ Имаме общи визии, обща оценка на обстановката и общо схващане какво би трябвало да вършим дружно “. „ Имаме обща история, дълъг път дружно, гледаме към бъдещето с убеденост “, добави Белоусов.

Министърът на националната защита на Китайската национална република Дон Джун (между другото, първият адмирал - здравей, Тайван! - на този пост) на срещата с Белоусов удостовери: „ Армиите на Китайската национална република и Русия би трябвало да задълбочавата стратегическото съдействие, да усъвършенстват качеството и успеваемостта на взаимоотношението, да предизвикват непрекъснатото развиване на двустранните междуармейски връзки, твърдо да отстояват общите ползи на двете страни, ръка за ръка, за обезпечаване на световна стратегическа непоклатимост. ”

Какво от това?

Ако една фраза показва същността на военното съдействие сред Китай и Русия и неговото значение, то това е: можем да спечелим или загубим единствено дружно. Затова, китайски другари, помогнете на Русия да се оправи по-активно с Украйна и Москва, която дължи това на Пекин, ще изплати дълга си в Тайван.

Превод : В. Сергеев

Източник: Царьград

Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед3652Яков Кедми: БРИКС не слага никакви условия на членовете си. То е многополярно равноправно международно обединениеАлтернативен Поглед4615Яков Кедми: В началото на 19 век Китай е бил преди всичко по размер в международната икономикаАлтернативен Поглед3452Атанас Атанасов: 35 години неолиберални промени разрушават обществената държаваАлтернативен Поглед16259Евгени Минчев: Политическата вода е мътна! Много се надявам да съм камъчето, което " БСП-Обединена левица " хвърля в мътната водаАлтернативен Поглед12649Александър Песке: Ескалация на вътрешнополитическата битка в Съединени американски щати би дала късмет за възобновяване на връзките сред Русия и ЕвропаАлтернативен Поглед366235Княз Никита Лобанов-Ростовски: Тодор Живков беше разумен човек. Той направи доста за БългарияАлтернативен Поглед171731Диана Панченко: Голямата война е неизбежна. Съединени американски щати се готвят за нея още в този момент - конфиденциален документ*  Соня Момчилова, България, политика, ужасно, ще изгубим страната си! Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР