Китай и Индия имат поне една допирна точка: азиатските гиганти

...
Китай и Индия имат поне една допирна точка: азиатските гиганти
Коментари Харесай

Съперничеството между Китай и Индия поема в нова посока

Китай и Индия имат най-малко една допирна точка: азиатските колоси са единствените две страни в света, чието население надвишава 1 милиард поданици. Има обаче основна разлика: Пекин разгласи наскоро първия демографски спад след 60 години на непрекъснат напредък, а Индия продължава да записва нарастване на популацията и е напът да се трансформира в страната с най-вече поданици на Земята, съобщи Българска телеграфна агенция.

Друг вероятен източник на опълчване е обвързван с икономическия напредък.

В продължение на две десетилетия Китай движеше международния напредък, регистрирайки впечатляващи данни, само че това вече не е по този начин. През 2022 година китайската стопанска система е повишена с малко над 3 на 100, което е половината както по отношение на растежа през 2021-а, по този начин и от задачата, оповестена от държавното управление при започване на годината. 

За сметка на това Индия показва доста по-сериозни данни за напредък: 8,7 на 100 през 2021 година, близо 7 на 100 през 2022 година и цел, надвишаваща 6 на 100 за 2023 година.

Световно преразпределение

Наистина ли Индия е намерила магическата формула на развиването, а Китай е изгубил своята? Отговорът на този въпрос не е единствено стопански, само че и геополитически и е привързан с преразпределението на картите в международен проект, написа " Франс ентер ".

Когато Китай бе в напредък през 90-те години на предишния век и при започване на новия век, Индия изпитваше компликации. Понастоящем Индия сe e трансформирала дотам, че притегля вложения в технологиите, " зеленaта " сила и дори в инфраструктурата – слабото ѝ място в предишното, най-много спрямо китайската успеваемост. 

Индия не е решила всичките си проблеми, а напредъкът е нежен

Най-впечатляващият резултат от тази наклонност е значитeлното понижаване, записано в Индия през последните години, на броя на хората, които живеят под прага на бедността. Очаква се този феномен да продължи и в бъдеще: съгласно специалисти Индия е напът да се трансформира в третата международна стопанска система през 2027 година, като ще удвои брутния си вътрешен артикул в границите на десетилетие. 

Индия обаче не е решила всичките си проблеми и постигнатият прогрес остава нежен. Става дума за мощно бюрократизирана и белязана от огромни структурни неравенства и " разводняване " на властта страна, върху която тегнат проблеми като сушата или хиндуисткия шовинизъм на премиера Нарендра Моди, заплашващ реномето ѝ на демократична страна. 

Въпросът не се отнася единствено за историческото съревнование сред двата колоса, само че и за равновесието на силите в международен мащаб.

В момента Индия се явява опция на Китай, който откакто действаше като мотор за международната стопанска система над 20 години, в този момент страда от следствията от личните си дейности във връзка с COVID-19, поради идеологическата неотстъпчивост на президента Си Цзинпин и поради непрекъснатия спор със Съединени американски щати. 

Останалият свят деликатно следи протичащото се. Френският президент Еманюел Макрон ще посети до лятото както Китай, по този начин и Индия. В първия случай обаче задачата му ще бъде да избави връзки, застрашени от климата на студена война, до момента в който в Индия Франция продава изтребители " Рафал " и подводници, развивайки устойчиво комерсиално съдействие.

Бъдещето към момента не е предначертано. Ще успее ли Индия да затвърди " съставките " на настоящия си напредък? Ще може ли Китай да се измъкне от бурята, в която се намира? Бъдещето на огромна част от света ще зависи от отговора на тези два въпроса. Сегашното състояние не е безспорна константа, заключава " Франс ентер ".  
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР