Капсулата Орион на НАСА се спусна плавно с парашути във

...
Капсулата Орион на НАСА се спусна плавно с парашути във
Коментари Харесай

Астронавтите от Артемис II се завърнаха на Земята след историческа мисия до Луната

Капсулата " Орион " на НАСА се спусна гладко с парашути във водата малко след 17:00 ч. локално време (03:00 ч. българско)

Четиримата астронавти от задачата " Артемис II " се завърнаха на Земята, откакто минаха сполучливо през земната атмосфера и се приземиха безвредно във водите на Тихия океан край южното крайбрежие на щата Калифорния.

Екипите по спасяването чакаха в подготвеност приземяването на капсулата, с цел да извадят екипажа - американските астронавти Рийд Уайзман, на 50 години, Виктор Глоувър, на 49 години, и Кристина Кох, на 47 години, както и канадския астронавт Джереми Хансен, на 50 години.  

Капсулата " Орион " на НАСА се спусна гладко с парашути във водата малко след 17:00 ч. локално време (03:00 ч. българско), с което завърши задачата, която води астронавтите по-далеч в Космоса, в сравнение с някой различен е стигал преди този момент. 

Екипите на НАСА и Военноморските сили на Съединени американски щати обезопасиха плаващата капсула и помогнаха на четиримата астронавти да излязат от нея и да бъдат закарани на борда на намиращия се наоколо десантен транспортен транспортен съд USS John P. Murtha, с цел да преминат първични медицински прегледи. 

„ Чуваме ви ясно и отчетливо “, сподели командирът на задачата Уайзман след инспекция на връзката. „ Какво пътешестване! Стабилни сме “, добави той.

Това беше триумфално завръщане вкъщи за екипажа, чието рекордно лунно прехвръкване разкри освен елементи от противоположната страна на Луната - в никакъв случай невиждана до момента от човешки очи - само че и цялостно слънчево затъмнение.

Командир Рийд Уайзман, водачът Виктор Глоувър, Кристина Кох и канадецът Джереми Хансен доближиха атмосферата, пътувайки с 33 Маха - или 33 пъти скоростта на звука.

При завръщането си към Земята галактическият транспортен съд беше подложен на температури, равни на към половината от температурата на Слънцето. Това беше основен тест за топлинния щит, който при предходна безпилотна задача е посочил проблеми. Този път обаче навлизането в атмосферата и приводняването на „ Артемис II “ минаха безпроблемно.

Напрежението в контролния център на задачата се усили, когато капсулата беше погълната от гореща плазма по време на пиковото нагряване и влезе в планувано спиране на връзката.

Всички погледи бяха ориентирани към топлинния щит на капсулата, който трябваше да издържи хиляди градуси по време на повторното влизане в атмосферата. По време на единствения различен тестов полет на галактическия транспортен съд - през 2022 година, без никой на борда - овъглената външна част на щита изглеждаше толкоз белязана от дупки, колкото луната.

 Спасителният транспортен съд USS John P. Murtha очакваше идването на екипажа край крайбрежията на Сан Диего, дружно с ескадрила военни самолети и хеликоптери. 

Последният път, когато НАСА и Министерството на защитата се сплотиха за връщане на лунен екипаж, беше за " Аполо 17 " през 1972 година

Астронавтите сложиха няколко върха:

►Отдалечиха се на 400 хиляди километра, което се случва за първи път в историята на човечеството. Така беше усъвършенстван върха на „ Аполо 13 “.

►Те доближиха до тъмната част на Луната и я сканираха. А това беше и най-опасния миг в цялото пътешестване, защото астронавтите изгубиха сигнал с контролната кула за към 40 минути.

►За първи път четирима души летят дружно отвън околоземна орбита. 

Историческо пътешестване

Мисията, почнала с трагично изстрелване от Флорида на 1 април, беше изпълнена с първи достижения, върхове и изключителни моменти. Тя се смята за основна стъпка към бъдещи пилотирани кацания на Луната. Това е първата пилотирана задача от програмата на НАСА, която цели определяне на трайно наличие на Луната, в това число бъдещо създаване на база.

Втората фаза на програмата „ Артемис “ беше тестова задача за инспекция надеждността на капсулата „ Орион “, която до момента не е превозвала хора. Полётът сложи и връх: четиримата астронавти станаха хората, достигнали най-голямо разстояние от Земята - 252 756 благи (406 771 километра). Докато се движеха в дълбокия космос и обикаляха Луната, астронавтите направиха хиляди фотоси, създавайки впечатляваща сбирка от изображения, които впечатлиха хората на Земята.

 



Те станаха очевидци и на слънчево затъмнение, както и на изключителни удари на астероиди по лунната повърхнина. Няколко достижения допълниха историческия темперамент на задачата: Глоувър стана първият човек с африкански генезис, облетял Луната, Кох - първата жена, а канадецът Хансен - първият неамериканец.

Мисията " Артемис 2 ", която измина общо 694 392 благи, или 1 117 515 километра, откакто направи две орбити към Земята и кулминационно прехвръкване около Луната на разстояние от 252 000 благи, или oколо 406 000 км, от земната повърхнина, бе първият тестов полет от поредицата задачи " Артемис ", чиято цел е да върнат астронавти на повърхността на Луната, като се стартира от 2028 г. 

 Ключовия топлинен щит 

Капсулата „ Орион “ сполучливо мина сериозен тест: навлизането в атмосферата беше изключително рисково поради проблеми, зародили при „ Артемис I “ през 2022 година, когато безпилотен полет до Луната сподели непредвидена ерозия на топлинния щит. За да понижи риска, НАСА промени траекторията на нахлуване в атмосферата, откакто откри, че предходният профил е съдействал за проблемите. Астронавтите се върнаха по по-стръмна и по-къса траектория, която съгласно НАСА понижава риска до задоволително равнище.

Въпреки това обстановката с топлинния щит провокира съпоставения с злополуките на совалките „ Чалънджър “ (1986) и „ Колумбия “ (2003), при които астронавти умират след подценени предизвестия. Но за облекчение на НАСА, астронавтите, фамилиите им и обществеността, „ Артемис II “ приключи сполучливо своето завръщане.

Близките им следиха задачата от центъра в Хюстън, където астронавтите би трябвало да се съберат със фамилиите си евентуално през уикенда.

Източник:НАСА/ АП/ БГНЕС/ Българска телеграфна агенция

 

The crew module on Orion has separated from its service module. After traveling around the Moon, seeing its far side, and experiencing a solar eclipse, the Artemis II astronauts are on the last leg of their trip home.
— NASA (@NASA)
Източник: flagman.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР