Как можем да се борим за по-добри условия на работното

...
Как можем да се борим за по-добри условия на работното
Коментари Харесай

Безопасност и здраве на работното място в условия на пандемия



Как можем да се борим за по-добри условия на работното място и какви са последствията от неглижирането на работната сигурност?

Темата разяснява в “Нашият ден “ доцент Андрей Александров от Институт за страната и правото при Българска академия на науките.

“И преди, и в този момент в България е имало работодатели, които неглижират разпоредбите на трудовата сигурност. Същевременно Инспекцията на труда продължава и в актуалната изключителна епидемиологична конюнктура да упражнява надзор над спазването на трудовото законодателство. “

“В последните промени в Кодекса на труда от декември 2020 година се стегнаха разпоредбите на административнонаказателна отговорност за да се затегне дисциплината и да не се позволяват нарушавания на работодателите, в това число във връзка с спазването на разпоредбите на здравословни и безвредни условия на труд. “



Пандемията

“Много чиновници минаха на надомна работа, за която беше изработен някакъв опит да се сътвори специфична уредба в така наречен антикризисно законодателство, имам поради Закона за ограниченията и дейностите за времето на изключителното състояние и за превъзмогване на последствията. Освен това особено законодателство, доста правила се сътвориха и по пътя на актове на разнообразни министри. “

“Още в първата заповед на министъра на опазването на здравето се заприказва за обвързване на работодателите към прекосяване на отдалечена форма на работа. А това, което след това беше признато в Закона за ограниченията и дейностите по време на изключителното състояние и в Кодекса на труда, планува опция за прекосяване към отдалечени форми на работа. За доста работодатели породи една неустановеност дали са задължени да възложат работа от разстояние, или имат това право . “

“Законът не дава отговор на някои доста постоянно поставяни въпроси – по какъв начин да се обезпечат безвредни условия на труд в дома на служителя . Разпоредбите, които имаме в Кодекса на труда са свързани най-вече с това какво техническо поръчителство би трябвало да се сътвори, да вземем за пример интернет съгласуваност в дома на служителя. Но никой закон не ни дава явен отговор за това – би трябвало ли работодателят да се грижи за другите аспекти на сигурността – електрическа апаратура и всичко останало. “



Предложението на КНСБ Covid-19 да се признае за професионално заболяване при медиците и при чиновниците на първа линия

“Според мен това предложение е рационално. Такива оферти бяха дефинирани и в правната доктрина, доста сътрудници преглеждат тази опция. Някои преглеждат и опцията Covid-19 да се признае за трудова акцидент. Става дума единствено в сфери на активност, в които заплахата от болест произтича директно от факторите на работната среда. “

“Лично за мен финансовата отплата, препоръчана на медиците на първа линия, е незадоволителна. По-скоро това, което ми се коства, че би трябвало да се заложи в оптималната степен, е повишение на равнището на имунизиране на тези чиновници. “

Имат ли право работодателите да изискват имунизацията против Covid-19

“На този стадий късият и безапелационен отговор е “не “, тъй като това не е планувано в настоящото ни законодателство. “

Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР