БСП: Българите трябва да знаят къде отидоха 500 млн. за ремонта на язовири
Къде отидоха 500 милиона лв., предопределени за ремонт на язовири, попитаха през днешния ден депутатите от левицата. Преди две години държавното управление е отпуснало половин милиард за ремонта на общо 416 водоема. Затова от Българска социалистическа партия упорстват за отид на държавната компания „ Монтажи “ ЕАД. На нея са били предоставени ремонтните действия, тя е получила и средствата за това.
„ Някои чекмеджета се пълнят всеки ден, само че желаеме да забележим за какво не се пълнят язовирите “, разгласи претекстовете на левицата проф. Румен Гечев.
Българска социалистическа партия желае одит на компанията за интервала от 1 януари 2017 година до 31 декември 2020 година.
Проф. Гечев напомни, че преди две години Министерският съвет е отпуснал 500 млн. лв. за незабавен ремонт на 416 язовира.Тези средства са били предопределени за „ Държавната консолидационна компания “ ЕАД, която е упълномощила ремонтните действия и предоставила финансите на „ Монтажи” ЕАД.
Според социалистите остава неразбираема формата на възлагане на „ Монтажи “ ЕАД, която е била употребена от „ Държавна консолидационна компания “ ЕАД.
Тук матрьошките стартират да се отварят. Това слага редица значими въпроси. Направена ли е безапелационна предварителна преценка и спазени ли са условията при избора на „ Монтажи “ ЕАД за реализатор на ремонтите? Има ли сдружението нужния потенциал – механически и човешки запаси за осъществяване на посочената активност?, бяха част от въпросите, които сложи Румен Гечев.
Народният представител от „ Българска социалистическа партия за България “ укори изпълнителната власт на страната като уточни, че всички българи знаят за практиката на държавното управление на Борисов – стотици милиони левове да изтичат неизвестно къде, без да се знае какъв човешки запас и машини имат компаниите, на които се разпореждат публичните поръчки.
Проф. Гечев от името на левицата сложи и другите въпроси по тематиката:
Ползвани ли са подизпълнители и какви са критериите, с цел да се изберат подизпълнителите?
Как е обезпечено качеството на осъществяване?
Има ли контракти, при които са подписани анекси и какви са промените и допълненията на тези контракти?
„ Най-тревожното е, че по информация на специалисти голяма част от тези 500 милиона не са усвоени, защото тук-там даже не са почнали ремонтни действия, а парите са платени. Някои чекмеджета се пълнят всеки ден,но желаеме да забележим за какво не се пълнят язовирите. Парите не отиват там, където би трябвало да отидат “, заключи проф. Румен Гечев.
Източник: duma.bg
КОМЕНТАРИ