Изслушването на генералния директор на БНР Светослав Костов от Съвета

...
Изслушването на генералния директор на БНР Светослав Костов от Съвета
Коментари Харесай

АЕЖ: Борисов да наглежда СЕМ, а изслушването на шефа на БНР да е публично

Изслушването на генералния шеф на БНР Светослав Костов от Съвета за електронни медии (СЕМ) би трябвало да е транспарантно, обществено и излъчено онлайн. За това упорстват от Асоциацията на европейските публицисти - България. 
Медийният регулатор ще изслуша Костов в понеделник в 14 ч. Очаква се от този диалог да се разбере какво се случва в Националното радио.
Изненадващата профилактика в ефира на БНР се случи ден след скандалното уволняване и връщане на работа в рамките дневно на журналиста Силвия Великова.
Actualno. com напомня, че по случая основният прокурор разпореди инспекция на Съвет за електронни медии и ДАНС, защото става дума за въпрос, засягащ националната сигурност.
Кой и за какво взе решение за невижданото спиране на излъчването на стратегия “Хоризонт ”? Отстранена ли е Силвия Великова поради Иван Гешев? Това са въпроси, на които обществото би трябвало да получи отговор.
" Обществото има право да чуе, както обясненията на Костов за спирането на излъчването на стратегия “Хоризонт ”, по този начин и за анулираното събаряне от ефир и отнемането на сектор “Правосъдие ” от известната журналистка Силвия Великова. ", пишат в позицията си от Асоциацията.
В не по-малка степен е значимо да бъдат чути и въпросите, които ще зададат членовете на Съвет за електронни медии, които единствено преди няколко месеца избраха Светослав Костов за поста общоприет шеф.
" В последните дни редица представители на други институции бяха надалеч по-активни от Съвет за електронни медии във връзка с рецесията в радиото. Оказа се даже, че министър председателят Бойко Борисов не подозира, че точно този орган избира генералния шеф на БНР, а счита че това прави Народното събрание. Със сигурност с сходно усещане са останали и други хора и това в огромна степен се дължи на пасивността на Съвет за електронни медии в сегашния състав.
Затова сме уверени, че Съвет за електронни медии би трябвало да поставя повече старания за гласност и живото лъчение на чуването на Светослав Костов би било такова. ", декларират от АЕЖ.
И съвет към премиера Бойко Борисов за край:
" Не на последно място, бихме обърнали внимание на министър-председателя Бойко Борисов, че решаването на сходни медийни проблеми чрез персонални позвънявания от негова страна, не подхожда на страна, в която институциите работят. Вместо той да се занимава с това, би трябвало Съвет за електронни медии да си свърши работата, а с цел да е ефикасен съветът, е доста значимо какви хора изпращат в него Народното събрание и президентската институция.
Съвсем неотдавна породи скандал по отношение на несъответствуващата и незадоволителна подготовка на излъчена от Народното събрание нова членка на Съвет за електронни медии. Припомняме, че съгласно закона членовете на съвета би трябвало да се употребяват с висок професионален и публичен престиж, а не да бъдат просто правилни на ръководещата партия.
Ако Бойко Борисов в действителност се интересува от тематиката, е добре да потърси отговор на въпроса дали парламентарната група на неговата партия е работила в полза на обществото при гласуванията по отношение на състава на Съвет за електронни медии. Друг въпрос, който би трябвало да е измежду тематиките за размисъл за Борисов, е дали ръководител на парламентарната комисия по просвета и медии, излъчен от неговата партия, би трябвало да е човек като Вежди Рашидов , който в неделя в народен ефир отхвърли свободата на словото като полезност. ", декларират публицистите.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР