Изхвърлилите големия фаворит Франция швейцарци и оцелелите в хърватския ад

...

Време е за екшън! Швейцария-Испания и Белгия-Италия в битка за топ 4 на Евро 2020

Изхвърлилите огромния любимец Франция швейцарци и оживелите в хърватския пъкъл испанци дават мощен старт на четвъртфиналните конфликти от Евро 2020. Срещата сред двата отбора е от 19:00 часа българско време на стадион „ Крестовски “, намращ се на остров до Санкт Петербург.

„ Кръстоносците “ стигнаха до последните осем в шампионата, откакто приключиха трети в група А след една победа, едно тъждество и една загуба, а на осминафиналите направиха същински героизъм, сразявайки настоящия международен първенец и главен кандидат за короната Франция след 3:3 в постоянното време и продълженията и 5:4 при осъществяването на дузпи. Възпитаниците на Владимир Петкович изоставаха с 1:3 десетина минути преди края на 90-те минути, само че с попадения на Харис Сеферович и резервата Марио Гавранович стигнаха до спомагателното време, а по-късно и до рулетката на дузпите, където не направиха пропуск при петте си осъществявания от бялата точка.

Техен противник ще бъде Испания. „ Ла Фурия Роха “ стартира неубедително шампионата след две следващи равенства против Швеция и Полша в група Е, само че разгроми Словакия в последния си мач от груповата фаза, а на осминафиналите, сходно на Швейцария, бе замесен в трагичен дуел с Хърватия. Иберийците се виждаха сигурни спечелили в постоянното време, само че с попадения в самия край Хърватия стигна до продължения след 3:3. Там обаче Луис Енрике и компания вкараха нови два гола, които се оказаха непостижими за „ шахматистите “.

Двата отбора са се срещили 22 пъти, като Испания има 16 победи, а Швейцария една-единствена, пристигнала в груповата фаза на Мондиал 2010. Впоследствие „ Ла Фурия Роха “ завоюва Световното състезание в Южна Африка и няма проваляне против днешния си противник. Последният им мач приключи при тъждество 1:1, като точни бяха Ремо Фройлер и Жерард Морено.

Най-интригуващият четвъртфинал без подозрение опълчва Белгия и Италия. Сблъсъкът на „ Алианц Арена “ в Мюнхен стартира в 22:00 часа българско време.

Червените дяволи “ излязоха от група В с цялостен актив от девет точки след трите си победи над Русия, Дания и Финландия. Възпитаниците на Роберто Мартинес срещнаха на осминафиналите към този момент някогашния европейски отличник Португалия, и след прагматична и дисциплинирана игра отстраниха „ мореплавателите “ от шампионата след триумф с 1:0 с единствения си прецизен удар за целия мач, дело на Торган Азар. Мартинес към този момент разкри на конференцията си, че медицинският щаб ще вземе решение в последния миг по отношение на включването в игра на две от звездите на състава – Еден Азар и Кевин Де Бройне, които пострадаха в мача с португалците.

Срещу себе си белгийците ще имат потребност от всеки един футболист, тъй като техен конкурент е Италия. Играчите на Роберто Манчини също излязоха от своята група – А, с три победи, като инкасираха първо попадение в конкуренцията на осминафиналите, когато бяха съществено тествани от Австрия и завоюваха след 0:0 в постоянното време и 2:1 след продължения.

Белгия и Италия имат общо 22 срещи между тях, като „ Скуадрата “ е спечелила 14 от тях, при четири равенства и четири победи за „ алените дяволи “. За последно двата състава играха на Евро 2016, когато Италия победи след 2:0 в дуел от груповата фаза. Двата отбора имат общо пет мача на европейски шампионати, като италианците имат две победи, две срещи са завършвали наедно, а Белгия има един триумф.

Победителите от днешните две 1/4-финални двойки ще се изправят един против различен в полуфинален конфликт на 6 юли, вторник, от 22:00 часа на „ Уембли “ в Лондон.