Войната в Газа намали, но не пресече шансовете за арабско участие в управлението на Израел
Изборите през март - както и поредицата от избори от 2019 година до тогава - не създадоха очевиден победител. След като министър председателят Бенямин Нетаняху не съумя да сглоби коалиция с болшинство в новия Кнесет и мандатът се падна на съперника му Яир Лапид, само че малко по-късно " заваляха " ракетите от Газа и съдружните договаряния бяха прекратени. А на третия ден от войната Нафтали Бенет - водач на дясната партия " Ямина " и до тогава главен кандидат за поста на Нетаняху, се отметна от договарянията с Лапид и алармира поддръжка за премиера. Извъртанията на израелските политици са краткосрочна последица от войната за израелската политика. По-дългосрочните последствия включват неустановеност и неустойчивост в израелските градове със смесено арабско и еврейско население.
За броени дни " Хамас " изстреля хиляди ракети по Сдерот, Ашкелон и самия Тел Авив . Но, откакто множеството от тях бяха прехванати от системата " Железен купол ", най-малко за известно време израелските медии бяха повече заети със събитията навътре в страната, в сравнение с с военната интервенция. Причината бяха събитията в Лод, Акра и други градове със смесено - еврейско и арабско - население. Линчове, убийства и погроми на евреи против араби и на араби против евреи накараха президента Реувен Ривлин да заприказва за " безумна революция ". Стреснато, държавното управление активизира службата за вътрешна сигурност " Шин Бет " и трансферира от Западния бряг 15 000 служители на реда. Само с техните старания протестите бяха овладени.
Искрата бе запалена не в Лод или в Акра, а в Йрусалим . Там в предходните дни се състояха всеобщи конфликти поради правосъдния иск, с който еврейска асоциация претендира за парцели на палестински фамилии в квартала " Шейх Джара ". В опит да овладее обстановката полицията на два пъти щурмува джамията " Ал Акса ". Това бе една от аргументите за пожара, който обхвана по-късно няколко израелски градове, изяснява Гидеон Рахат - старши помощник на Израелския институт за народна власт и учител в Еврейския университет в Йерусалим:
" Част от арабите считат, че джамията " Ал Акса " - третото най-свято място за мюсюлманите след Мека и Медина - е под опасност . За някои евреи мястото също е от огромно значение поради вярата, че там се е издигал Соломоновият храм. Напрежението към Храмовия рид е по-непосредствената причина за вълненията. Има и разлом от дълги години. Голяма част от арабите са по-слабо образовани, по-бедни. Много младежи са безработни, мощно е чувството за дискриминация. От еврейска страна има хора с фундаменталистки хрумвания - хора от крайната десница, които желаят да изхвърлят арабите от Израел. Оттам идва напрежението ".
Според проф. Хилел Фриш от Университета " Бар-Илан " в Рамат Ган недоволството на израелските араби може да бъде овладяно в дълготраен проект . Нещо повече, процесът на преодоляване към този момент е в ход и е сполучлив, както демонстрира съпоставката сред размириците от предишното и вълненията от този месец:
" Вълненията в етнически смесените градове продължиха не повече от 4-5 дни. Да, хората не не помнят такива неща, само че, въпреки всичко, те не са толкоз трагични, колкото наподобяват на момента. По време на Втората интифада (от 2000 до 2005 година) израелските араби участваха във вълненията доста по-масово, в сравнение с през днешния ден - с хиляди, да не кажа десетки хиляди, и из целия Израел. Докато през днешния ден приказваме за няколкостотин души, може би хиляда в градове като Лод и Джафа. "
Фриш сочи, че еврейската страна предлага реализация посредством икономическия напредък и напредването на технологиите . Участието на арабите в тези процеси нараства.
" Израел не може да позволи базисните несъгласия сред евреи и араби. Арабите имат своята цивилизация, своята вяра, своите знаци, истории, шовинизъм. Никой и нищо не може да заличи тези обстоятелства. Но израелските араби ще поддържат мира, тъй като желаят своя дял от просперитета . Те към този момент имат доста значим дял - в здравния бранш, в университетския живот, в IT бранша. Очаквам в бъдеще спорадично и локално принуждение, само че мир през множеството време. В насилието вземат участие малцинството от арабите. Те знаят, че са най-богатите араби в целия Близък изток след поданиците на петролните монархии в Залива ".
Но проф. Гидеон Рахат акцентира, че обстановката в Лод и други градове през днешния ден е мощно нестабилна :
" През първите дни на размириците полицията не реагира добре, само че по-късно се оправи. Намесиха се локалните управляващи и някои политици, и ситуацията се успокои. Но в никакъв случай не знаеш по кое време ще се случи нещо и ще настъпят нови протести. Опасността към момента я има ".
Това постанова на управляващите да вземат по-спешни решения, вместо да разчитат на дълготрайните процеси :
" Правителството предизвиква или просто не стопира евреи да се заселват измежду арабските поданици на Източен Йерусалим. Такава е политиката. Ако желае да потуши пожара, държавното управление би трябвало да работи доста по-умно, доста по-прагматично, и да обмисли добре дали Шейх Джара си коства цената ".
Разделяне на Йерусалим, както упорстват от палестинска страна, не е решение - израелският политически хайлайф и огромна част от израелците са изрично срещу, сочат и двамата събеседници на " Събота 150 ".
Хилел Фриш:
" Опитите за асимилация на арабските квартали от евреите основават напрежение - никой не може да отхвърли това. Но множеството израелци държат на Храмовия рид. Те няма да се откажат от обединен и неразделен Йерусалим поради спорадични конфликти с арабите. Няма гаранции, че делене на Йерусалим ще реши казуса . Напротив - може даже да го изостри, тъй като тогава " Хамас " ще владее " Ал Акса ", а Стената на рева е напълно близко. Какво ще стане, в случай че стартират да хвърлят камъни или да стрелят ".
В събитията преди и след 10 май, когато стартира обстрелът по Тел Авив, " Хамас " даде поръчка да бъде " бранител " на Йерусалим. Участниците в протестите в Лод сякаш се вслушаха в апелите от Газа за отпор против еврейската страна. Възможно ли е " Хамас " да въздейства на израелските араби дотам ? Ако погледнем политическото развиване след Втората интифада, отговорът на този въпрос ще е негативен, споделя Хилел Фриш:
" Ислямисткото придвижване остана отпред на не повече от една трета от арабския електорат в Израел. Това не се е трансформирало до момента и надали Хамас ще завоюва повече въздействие - било посредством " Раам ", било то посредством радикалните ислямисти, които така и така не вземат участие в парламентарните избори. Не виждам по какъв начин това ще се промени ".
Ако задачата на " Хамас " е била да ускори имиджа си измежду израелските араби, то с офанзивите си по Израел и последвалото опустошение на Газа е постигнала тъкмо противоположното, сочи Гидеон Рахат:
" От една страна, " Хамас " ръководи Газа. От друга страна, не мисля, че те са се потвърдили като сполучливи водачи . Да, те могат да водят война с Израел и да му нанасят известни вреди, само че всякога, когато това се случва, палестинците заплащат надалеч по-висока цена в жертви и опустошения. Да не забравяме, че " Раам " също е с ислямистка основа (като " Хамас " ). Но " Раам " е в състояние да договаря както с десницата в Израел, по този начин и с лявоцентристките обединения. Така че в лицето на " Раам " израелските араби - тези, които клонят към политическия ислям - имат по-добра алтернатива от " Хамас ".
" Раам " - или Обединената арабска листа - е ислямистка партия, която се отдели от обединението на арабските партии през януари, два месеца преди изборите в Израел. Лидерът на Раам Мансур Абас даде да се разбере, че е подготвен на съдействие в ръководството с израелската десница - ход, който значи анатема за досегашните му арабски сътрудници, само че дава обещание повече политическо въздействие и повече грижи от страната за арабската общественост.
След като с вота на 23 март " Ликуд " и съдружниците им не съумяха да си обезпечат болшинство в Кнесета, позицията на Абас се оказа основна за Нетаняху. Точно в този миг обаче се случиха Шейх Джара, Ал Акса, Газа и Лод.
" Не мога да отрека, че възможностите на " Раам " понижиха вследствие на събитията, само че те не са пресечени . Ако не успее да притегли други десни партии, Нетаняху ще се обърне към " Раам ", с цел да събере болшинство - евентуално - в идващия Кнесет. "
" Не съм сигурен дали " Раам " ще влязат или ще желаят да влязат в държавното управление, само че те могат да го поддържат и без да са в него. Мисля, че това към момента е допустимо. Особено в случай че затишието сред евреи и араби се задържи. Не съм сигурен обаче, че всички членове на " Раам " са по този начин прагматични като своя водач. Не съм сигурен дали ще поддържат партньорство на Мансур Абас с Нетаняху ".
Отявлен съперник на " Раам " и политическата интеграция на арабите е крайнодясната групировка " Религиозен ционизъм " отпред с Безалел Смотрич . Логично, ексцесиите от арабска страна би трябвало да засилят политически тази групировка. Но има една основна спънка - електоралната й база е лимитирана, сочи Гидеон Рахат:
" Дори в случай че получат повече поддръжка, от кое място ще пристигна тя? От Ликуд и от блока, който поддържа Нетаняху. Гласове от лявоцентристкия лагер няма да получат. Политическата действителност не се трансформира. Променя се единствено салдото на силите в границите на десния набожен политически блок ".
Коалиционните договаряния в Израел, прекратени от войната с " Хамас ", наподобяват от ден на ден в задънена улица . Нови избори напълно скоро са прекомерно евентуални съгласно Хилел Фриш. Когато и да се състоят обаче, отношението на израелците към палестинския въпрос надали ще се промени.
" Събитията от последната седмица затвърждават убеждението на множеството израелци, че мир с палестинците е неосъществим. Дори да постигнеш съгласие с Палестинската автономност в Юдея и Самария, ще би трябвало да се справяш с " Хамас " и ракетите им в Газа ".
За броени дни " Хамас " изстреля хиляди ракети по Сдерот, Ашкелон и самия Тел Авив . Но, откакто множеството от тях бяха прехванати от системата " Железен купол ", най-малко за известно време израелските медии бяха повече заети със събитията навътре в страната, в сравнение с с военната интервенция. Причината бяха събитията в Лод, Акра и други градове със смесено - еврейско и арабско - население. Линчове, убийства и погроми на евреи против араби и на араби против евреи накараха президента Реувен Ривлин да заприказва за " безумна революция ". Стреснато, държавното управление активизира службата за вътрешна сигурност " Шин Бет " и трансферира от Западния бряг 15 000 служители на реда. Само с техните старания протестите бяха овладени.
Искрата бе запалена не в Лод или в Акра, а в Йрусалим . Там в предходните дни се състояха всеобщи конфликти поради правосъдния иск, с който еврейска асоциация претендира за парцели на палестински фамилии в квартала " Шейх Джара ". В опит да овладее обстановката полицията на два пъти щурмува джамията " Ал Акса ". Това бе една от аргументите за пожара, който обхвана по-късно няколко израелски градове, изяснява Гидеон Рахат - старши помощник на Израелския институт за народна власт и учител в Еврейския университет в Йерусалим:
" Част от арабите считат, че джамията " Ал Акса " - третото най-свято място за мюсюлманите след Мека и Медина - е под опасност . За някои евреи мястото също е от огромно значение поради вярата, че там се е издигал Соломоновият храм. Напрежението към Храмовия рид е по-непосредствената причина за вълненията. Има и разлом от дълги години. Голяма част от арабите са по-слабо образовани, по-бедни. Много младежи са безработни, мощно е чувството за дискриминация. От еврейска страна има хора с фундаменталистки хрумвания - хора от крайната десница, които желаят да изхвърлят арабите от Израел. Оттам идва напрежението ".
Според проф. Хилел Фриш от Университета " Бар-Илан " в Рамат Ган недоволството на израелските араби може да бъде овладяно в дълготраен проект . Нещо повече, процесът на преодоляване към този момент е в ход и е сполучлив, както демонстрира съпоставката сред размириците от предишното и вълненията от този месец:
" Вълненията в етнически смесените градове продължиха не повече от 4-5 дни. Да, хората не не помнят такива неща, само че, въпреки всичко, те не са толкоз трагични, колкото наподобяват на момента. По време на Втората интифада (от 2000 до 2005 година) израелските араби участваха във вълненията доста по-масово, в сравнение с през днешния ден - с хиляди, да не кажа десетки хиляди, и из целия Израел. Докато през днешния ден приказваме за няколкостотин души, може би хиляда в градове като Лод и Джафа. "
Фриш сочи, че еврейската страна предлага реализация посредством икономическия напредък и напредването на технологиите . Участието на арабите в тези процеси нараства.
" Израел не може да позволи базисните несъгласия сред евреи и араби. Арабите имат своята цивилизация, своята вяра, своите знаци, истории, шовинизъм. Никой и нищо не може да заличи тези обстоятелства. Но израелските араби ще поддържат мира, тъй като желаят своя дял от просперитета . Те към този момент имат доста значим дял - в здравния бранш, в университетския живот, в IT бранша. Очаквам в бъдеще спорадично и локално принуждение, само че мир през множеството време. В насилието вземат участие малцинството от арабите. Те знаят, че са най-богатите араби в целия Близък изток след поданиците на петролните монархии в Залива ".
Но проф. Гидеон Рахат акцентира, че обстановката в Лод и други градове през днешния ден е мощно нестабилна :
" През първите дни на размириците полицията не реагира добре, само че по-късно се оправи. Намесиха се локалните управляващи и някои политици, и ситуацията се успокои. Но в никакъв случай не знаеш по кое време ще се случи нещо и ще настъпят нови протести. Опасността към момента я има ".
Това постанова на управляващите да вземат по-спешни решения, вместо да разчитат на дълготрайните процеси :
" Правителството предизвиква или просто не стопира евреи да се заселват измежду арабските поданици на Източен Йерусалим. Такава е политиката. Ако желае да потуши пожара, държавното управление би трябвало да работи доста по-умно, доста по-прагматично, и да обмисли добре дали Шейх Джара си коства цената ".
Разделяне на Йерусалим, както упорстват от палестинска страна, не е решение - израелският политически хайлайф и огромна част от израелците са изрично срещу, сочат и двамата събеседници на " Събота 150 ".
Хилел Фриш:
" Опитите за асимилация на арабските квартали от евреите основават напрежение - никой не може да отхвърли това. Но множеството израелци държат на Храмовия рид. Те няма да се откажат от обединен и неразделен Йерусалим поради спорадични конфликти с арабите. Няма гаранции, че делене на Йерусалим ще реши казуса . Напротив - може даже да го изостри, тъй като тогава " Хамас " ще владее " Ал Акса ", а Стената на рева е напълно близко. Какво ще стане, в случай че стартират да хвърлят камъни или да стрелят ".
В събитията преди и след 10 май, когато стартира обстрелът по Тел Авив, " Хамас " даде поръчка да бъде " бранител " на Йерусалим. Участниците в протестите в Лод сякаш се вслушаха в апелите от Газа за отпор против еврейската страна. Възможно ли е " Хамас " да въздейства на израелските араби дотам ? Ако погледнем политическото развиване след Втората интифада, отговорът на този въпрос ще е негативен, споделя Хилел Фриш:
" Ислямисткото придвижване остана отпред на не повече от една трета от арабския електорат в Израел. Това не се е трансформирало до момента и надали Хамас ще завоюва повече въздействие - било посредством " Раам ", било то посредством радикалните ислямисти, които така и така не вземат участие в парламентарните избори. Не виждам по какъв начин това ще се промени ".
Ако задачата на " Хамас " е била да ускори имиджа си измежду израелските араби, то с офанзивите си по Израел и последвалото опустошение на Газа е постигнала тъкмо противоположното, сочи Гидеон Рахат:
" От една страна, " Хамас " ръководи Газа. От друга страна, не мисля, че те са се потвърдили като сполучливи водачи . Да, те могат да водят война с Израел и да му нанасят известни вреди, само че всякога, когато това се случва, палестинците заплащат надалеч по-висока цена в жертви и опустошения. Да не забравяме, че " Раам " също е с ислямистка основа (като " Хамас " ). Но " Раам " е в състояние да договаря както с десницата в Израел, по този начин и с лявоцентристките обединения. Така че в лицето на " Раам " израелските араби - тези, които клонят към политическия ислям - имат по-добра алтернатива от " Хамас ".
" Раам " - или Обединената арабска листа - е ислямистка партия, която се отдели от обединението на арабските партии през януари, два месеца преди изборите в Израел. Лидерът на Раам Мансур Абас даде да се разбере, че е подготвен на съдействие в ръководството с израелската десница - ход, който значи анатема за досегашните му арабски сътрудници, само че дава обещание повече политическо въздействие и повече грижи от страната за арабската общественост.
След като с вота на 23 март " Ликуд " и съдружниците им не съумяха да си обезпечат болшинство в Кнесета, позицията на Абас се оказа основна за Нетаняху. Точно в този миг обаче се случиха Шейх Джара, Ал Акса, Газа и Лод.
" Не мога да отрека, че възможностите на " Раам " понижиха вследствие на събитията, само че те не са пресечени . Ако не успее да притегли други десни партии, Нетаняху ще се обърне към " Раам ", с цел да събере болшинство - евентуално - в идващия Кнесет. "
" Не съм сигурен дали " Раам " ще влязат или ще желаят да влязат в държавното управление, само че те могат да го поддържат и без да са в него. Мисля, че това към момента е допустимо. Особено в случай че затишието сред евреи и араби се задържи. Не съм сигурен обаче, че всички членове на " Раам " са по този начин прагматични като своя водач. Не съм сигурен дали ще поддържат партньорство на Мансур Абас с Нетаняху ".
Отявлен съперник на " Раам " и политическата интеграция на арабите е крайнодясната групировка " Религиозен ционизъм " отпред с Безалел Смотрич . Логично, ексцесиите от арабска страна би трябвало да засилят политически тази групировка. Но има една основна спънка - електоралната й база е лимитирана, сочи Гидеон Рахат:
" Дори в случай че получат повече поддръжка, от кое място ще пристигна тя? От Ликуд и от блока, който поддържа Нетаняху. Гласове от лявоцентристкия лагер няма да получат. Политическата действителност не се трансформира. Променя се единствено салдото на силите в границите на десния набожен политически блок ".
Коалиционните договаряния в Израел, прекратени от войната с " Хамас ", наподобяват от ден на ден в задънена улица . Нови избори напълно скоро са прекомерно евентуални съгласно Хилел Фриш. Когато и да се състоят обаче, отношението на израелците към палестинския въпрос надали ще се промени.
" Събитията от последната седмица затвърждават убеждението на множеството израелци, че мир с палестинците е неосъществим. Дори да постигнеш съгласие с Палестинската автономност в Юдея и Самария, ще би трябвало да се справяш с " Хамас " и ракетите им в Газа ".
Източник: bnr.bg
КОМЕНТАРИ