Интересът към програмите за универсален базов доход по света расте

...
Интересът към програмите за универсален базов доход по света расте
Коментари Харесай

Идеята за универсален базов доход набира скорост

Интересът към стратегиите за повсеместен базов приход по света пораства – изключително с предстоящото нахлуване на изкуствения разсъдък в всеобщите производства на артикули и услуги. Както държавни управления – леви и десни, по този начин и частни донорски групи учат обществените и икономическите резултати от безусловните заплащания на жителите. Какво демонстрират те, какво е мнението на скептици и поддръжници на концепцията?

Този месец стана ясно, че в Англия за първи път пробно ще бъде пробно въведен универсалният базов приход. 30 индивида от разнообразни обществени групи ще получават солидните 1600 паунда на месец в продължение на две години, без никакви условия. Инициативата е на мозъчния концерн „ Автономия ”, чийто шеф е Уил Стронг:

„ Идеята може да се схване по два метода: от една страна решение на проблемите в актуалната система за обществено обезпечаване, която е неработеща, неодобрявана, неморална и неефективна в намирането на работа за хора. На втори проект ни приготвя за бъдещето. Преминахме през пандемията и рецесията с повишаването на живота, предстоят ни още тежки моменти, касаещи измененията в климата, изкуствения разсъдък и технологиите “, разяснява Стронг, представен от БНР.

Сред скептиците е бизнесдамата Мишел Дюбъри: „ Това е илюзия, платена с непознати пари, с която се основава неправилен ход за икономикатаи страната се обрича на неуспех. “

Подобна стратегия се организира и в Уелс и с поддръжката на всички партии в Ирландия, където 2000 създатели от няколко месеца получават седмично по 325 евро, като това ще продължи общо три години. Една от определените да взе участие е художничката Еленор Донован, която към този момент може да посвети повече от времето си за основаване на творби на изкуството: „ Получаването на базов приход е като да спечелиш от лотарията. Това преобрази напълно както художествената ми процедура, по този начин и общото ми богатство “, споделя тя.

Във Финландия през 2017 година към 2500 безработни в трудоспособна възраст в продължение на две години получаваха по скромните за стандарта в северната страна 560 евро на месец. Резултатите не демонстрираха необикновен резултат върху нивото на безработицата, само че беше регистрирано възстановяване на благосъстоянието и психологичното здраве на участниците. Подобни опити не стопират и са в ход напоследък в разнообразни страни по света. Около 10 милиона дами в щата Тамил наду в Индия ще получават базисно подкрепяме от септември, когато ще бъде обещано начало на стратегия, подкрепена от държавните водачи. Неправителствена организация, основана в Ню Йорк, финансирана от частни донори, обезпечава безусловни месечни заплащания на хора в селските региони на Кения като част от 12-годишна скица. Филм за някои от хората, получаващи пари, прави режисьорът Сам Соко, който обаче акцентира: „ Даването на главен приход не е вълшебна формула, тъй като в случай че няма по-добро опазване на здравето, обучение и останалите нужни работещи условия в поддръжка на хората, просто се въртим в кръг. “

Форма на категоричен главен приход бяха заплащанията за американците по време на пандемията от ковид. А участник в опит с повсеместен базов приход в град Стоктън в щата Калифорния показа: „ Тези пари ми донесоха малко успокоение. Катастрофирах и останах без кола. Знам, че парите няма да са вечно, само че избавят ситуацията – в този момент ще мога да платя за колата си “. Кметът на Стоктън от Демократическата партия Майкъл Тъбс за самодейността: „ Изненадан съм какъв брой доста хора мизерстват. И то хора с положителни работни места, притежатели на дребен бизнес, учители, пенсионери. Хора, които работят крепко, на няколко места, поради което не могат да отделят внимание на децата си и не се грижат за здравето си. “

Критиците считат обаче, че безусловното обезпечаване на пари без контрол и условия е прекомерно скъпо и от позиция на държавния капитал ще е в ущърб на публичните услуги, също така ще докара до спад в търсенето на работа и надлежно – на продуктивността и най-вероятно – до инфлация. Политическият консултант от Републиканската партия Орен Кас,журналистката от „ Файненшъл Таймс “ Рана Форухар и професорът по стопанска система в университета в американския щат Мериленд Мелиса Кърни:

„ В Америка все едно лудия чичо Сам да нахлуе през вратата и да каже на децата „ не се тормозете от приказките на родителите ви, аз ще се погрижа за вас щом навършите 18 – в случай че желаете работете, в случай че не желаете – недейте, пътувайте, пушете. “ Проведените до момента опити са къси и с малко хора, тъй че това не е същински тест за това по какъв начин хората ще се държат в общество, в което израстват, знаейки че програмата е налице “, казва Кърни.

„ Не би трябвало да даваме на хората подаяния, тъй като в последна сметка това не им оказва помощ. Особено метода по който се приказва за универсалния базов приход в Силициевата котловина. Представят си, че на съкратените служащи от заводите ще дават чекове, с цел да бъдат поети и художници. Не става по този начин, работата има значение. “

„ Скептична съм поради универсалния темперамент. За мен няма логичност в концепцията за заплащания към безусловно всички с доста дребна обществена възвръщаемост. Парите на данъкоплатците могат да бъдат употребявани доста по-добре – помощи за гледане на дете и поддръжка за наематели с ниски приходи да вземем за пример. “

Като се базират на резултатите от опитите бранителите на концепцията изрично считат, че позитивите, които универсалният базов приход носи, си заслужват рисковете. Гай Стендинг икономист, създател на книги на тази тема и съпредседател на интернационално придвижване, занимаващо се с въпросите за главния приход:

„ Разполагаме с доста доказателства, тъй като са се провели над 150 опита. 50 кметове в Съединени американски щати ще тестват безусловния главен приход. Голямо изследване беше направено в Индия, където участваха хиляди хора. Отчетохме усъвършенствания в храненето, здравето и работата. Основният приход води до повишение на продуктивността и съдействието в работата. “

Положително по отношение на концепцията за повсеместен базов приход се е изказвал милиардерът бизнесмен Илън Мъск:

„ Все по-малко ще стават работните места, които човек ще може да прави по-добре от роботите. И какво да се направи за всеобщата безработица? Това ще е голямо обществено предизвикателство. В последна сметка ще ни би трябвало някаква форма на повсеместен базов приход. Не мисля, че ще имаме избор “, показва Мъск.

В този дух са и думите на софтуерния магнат Марк Зукърбърг:

„ Поколението ни ще би трябвало да се оправи с десетки милиони работни места, които ще бъдат сменени от автоматизирани системи като самоуправляващи се коли и камиони. “

А съоснователят на „ Facebook “ Крис Хюз, който финансира опити с повсеместен базов приход, споделя:

„ Първи ще кажа, че за три години работа получих съвсем половин милиард $. Не се допуска, че стопанската система би трябвало да работи по този метод. С големи темпове се усилва заетостта на ненапълно работно време, на парче, краткотрайната работа по поръчка и с тази неустойчивост се появява потребността от нов тип обществена протекция. По 500 $ всеки месец за хората в потребност, с цел да спокойни в положителните месеци, а в неприятните да могат да си платят наема. Когато хората получат скромна сума пари я употребяват, с цел да подобрят живота си и този на фамилията си, влагат в себе си. Най-важното е, ме хората не напущат работните си места всеобщо. “

Преди четири години Сам Олтман – бизнесмен и сегашен изпълнителен шеф на OpenAI – компанията зад ChatGPT, съобщи, че безусловният главен приход е решението на евентуално антиутопичното бъдеще, в което няма работни места поради изкуствения разсъдък:

„ Пътят на автоматизацията идва. Все още не е срутил обществото, само че ще се случи. Ако изкуственият разсъдък се появи положителните вести са, че цените на стоките и услугите ще паднат стремително, тъй като компютрите ще могат да ги създават без огромни разноски. Брутният вътрешен продукт ще се изстреля в небето. В света на изкуствения разсъдък има доста пари. Определено ще би трябвало да дадем ново определение на работата. Но човечеството го е предписание и преди. В Силициевата котловина научаваме какъв капацитет имат някои хора. Ако той може да се отключи и да се освободят от работата, която ненавиждат и практикуват единствено, с цел да оцелеят, ще се прибави голяма стойност към света. “

Южна Корея е една от страните в света с най-мащабно автоматизирано произвеждане, достигащо съвсем 15 % от работните места. В провинция Кьонги-до над 10 милиона души един път на тримесечие получават сума от страната в карта, възлизаща на няколкостотин $, която обаче могат да харчат единствено в локални компании и заведения. Уловката е, че дали парите се харчат където би трябвало по предопределение се следи от народен щаб. И става ясно въпросът с подчинението на индивида на страната. Икономистът Йоана Маринеску по тази тематика: „ Ако бъдеш наблюдаван това значи, че държавното управление евентуално, в най-лошия сюжет, може да употребява това, с цел да упражни политическо въздействие. Например да ти се лишават други обществени придобивки, да се приложи напън да се направи нещо в политически проект. “

Универсалният базов приход е набираща известност концепция, която евентуално ще съществува под някаква форма някой ден. Една от аргументите за това, че тя има поддръжката от на процедура всички елементи на политическия набор, даже и по разнообразни аргументи. Макар крайната левица и крайната десница да имат различия за аргументите за налагането на сходна стратегия или пък какъв тип или название би трябвало да има тя, самият факт, че и двете страни утвърждават планове в тази посока е както неочакван, по този начин може и да се пояснява като „ зелена светлина “ за бъдещето.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР