Илон Мъск иска да купи Twitter за 43 млрд. долара
Илон Мъск е отправил оферта за придобиване на обществената мрежа Twitter, която се прави оценка на към 43 милиарда $, написа Блумбърг.
Офертата на най-богатият човек на планетата е за 54,20 $ за акция, което съставлява 54% награда по отношение на цената, при която завършиха търговията акциите на Twitter на 28 януари. Цената на книжата на компанията скочи с 18% в предборсовата търговия след оповестяването на новината.
50-годшиният Мъск разгласи предлагането си в подадено в четвъртък заявление до Комисията по скъпите бумаги и фондовите тържища на Съединени американски щати. Главният изпълнителен шеф на производителя на електрически коли Tesla разгласи на 4 април, че е придобил към 9% от акциите на Twitter.
Мъск е един от най-активните консуматори на обществената мрежа, в която има повече от 80 млн. почитатели. Той намерено приказва за измененията, които би желал да вкара в компанията, която му предложи място в борда на шефовете, след публикуването на информацията за неговия дял. По-късно обаче стана ясно, че той е отказал място в борда, като някои анализатори спекулират, че това се дължи на предписание за членовете на борда, което щеше му попречи да бъде притежател на повече от 14,9% от елементарните акции на Twitter.
Той не губи време преди да стартира да пита почитателите си за това какви ходове да предприеме със обществената мрежа – от превръщането на централата на Twitter в Сан Франциско в подслон за бездомни и прибавянето на бутон за редактиране на туитове, както и автоматизирано даване на знак за верификация на премиум потребителите.
Мъск несъмнено може да си разреши усвояване на Twitter, като Индекса на милиардерите на Блумбърг прави оценка неговото благосъстояние на над 270 милиарда $. Пазарната капитализация на Twitter е към 37 милиарда $.
В писмо до борда на шефовете на Twitter Мъск споделя, че „ в настоящия си тип обществената мрежа няма да процъфтява, нито ще служи на публичния си императив като платформа за независимост на словото “, и че с цел да осъществя капацитета си компанията би трябвало да стане частна.
„ Офертата ми е дефинитивна и най-хубавата, която мога да дам. Ако не бъде призната, като се има поради, че не вярвам в управлението, нито имам вяра, че мога да предизвикам нужната смяна на обществения пазар, ще би трябвало да преразгледам позицията си като акционер “, добави той.
Според анализатора Адам Крисафули от Vital Knowledge офертата от 54,20 $ на акция е „ прекомерно ниска ", с цел да може акционерите или бордът да я одобряват. Той напомня, че преди по-малко от година акциите на компанията доближиха 70 $ за брой.
Източник: Мениджър Нюз




