Храната, която ядем, поставя 11 млн. души по света в

...
Храната, която ядем, поставя 11 млн. души по света в
Коментари Харесай

България води по брой смъртни случаи на Балканите заради неправилно хранене

Храната, която ядем, слага 11 млн. души по света в риск от по-ранна гибел всяка година. Това демонстрира огромно проучване, което обгръща 195 страни и популацията в тях на възраст над 25 години.

Анализът е публикуван в журнала Lancet и е цитиран от Би Би Си. Авторите му настояват, че ежедневното меню може да бъде по-голям убиец от тютюнопушенето, да вземем за пример. Според тях неправилното хранене е обвързвано с 1 от всеки 5 смъртни случаи световно. 

Изследването показва, че приемът на повече сол съкратява живота най-вече - било то, в случай че солта е в хляба, в соевия сос или в обработените храни. Тя е била причина за намаляването на продължителността на максимален брой животи по света. 

Според създателите не затлъстяването, а неприятното качество на храната, която ядем, вреди повече на здравето на сърцето и предизвиква рак. 

Изследването е озаглавено  " Global Burden of Disease "  и е най-авторитетната оценка за това по какъв начин хората умират във всяка страна по света. Анализът употребява информацията за питателните привички в страните, с цел да означи какъв брой постоянно изборът на меню съкратява живота на хората в тях. Според него най-опасното хранене е следното:

  • С прекалено много сол - 3 млн. смъртни случаи годишно
  • С прекомерно малко наличие на ядки - 3 млн. смъртни случаи
  • С прекомерно малко плодове - 2 млн. смъртни случая

Ниските нива на банкет на зърнени култури, семена, зеленчуци, омега-3 от морската храна и фибри са измежду другите модерни " убийци ", считат наблюдаващите. 

Препоръчва се хората да одобряват минимум 25 грама ядки и семена на ден, най-малко 443 грама прясно мляко, минимум 126 грама зърнени култури като ориза, 22 грама алено месо, 3,2 грама сол, едвам 2,1 грама обработено месо.  

Данните по страни демонстрират, че Средиземноморските страни, изключително Франция, Испания и Израел, имат най-ниско ниво на смъртни случаи, свързани с метода на хранене. Страните в Южна и Централна Азия са на противоположния завършек на спектъра. В Узбекистан има най-вече смъртни случаи, които се дължат на избора в ежедневния банкет на храна. 

В световната карта на изследването  за България е посочено , че в нея има над 397 смъртни случая на 100 000 души населеление годишно, свързани с неправилното хранене, по данни за 2017 година Така страната се намира в най-високия дял за Балканите и това е повече, в сравнение с в прилежащите на нея Румъния (313 - 397), Македония (313 - 397) и Гърция (142 - 189).

Втора карта демонстрира данни за така наречен брой DALY години на 100 000 души население. В нея е записано, че в България е имало по данни за 2017 година над 8740 DALY години на всеки 100 000 души. Делът е по-голям, в сравнение с в Гърция (3085 до 4307), Румъния (6684 до 8740), Македония (6684 до 8740) и Сърбия (6684 до 8740). 

DALY означава Disability-Adjusted Life Year - измерител на Световната здравна организация (СЗО). Една DALY година се счита за една изгубена година на здрав живот. 

Общият брой на DALY годините в популацията на дадена страна, или товарът на заболяванията в нея, е считан за измерител на пропастта сред сегашния здравен статут на хората и идеалната здравна обстановка, в която цялото население живее до дълбоки старини, свободно от заболявания и недъзи поради болести. 

Източник: Мениджър Нюз

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР