Хомо техникус е ходещ изправен примат от семейство Човекоподобни (Hominidae),

...
Хомо техникус е ходещ изправен примат от семейство Човекоподобни (Hominidae),
Коментари Харесай

Homo technicus

Хомо техникус е ходещ изправен примат от семейство Човекоподобни (Hominidae), живеещ в симбиоза с машините. Има мощно развито предпочитание да е в крайник с новите технологии и да има цифрови устройства. ДНК анализите демонстрират, че Хомо техникус се появява при започване на XX век, а през днешния ден населява всички континенти. През 2022 година популацията му наброява към 7,9 милиарда души.

 Проектът изследва взаимоотношението сред хората и технологиите. Електронните устройства са част от всекидневието на актуалния човек, той прекарва огромна част от времето си в онлайн пространства да работи, да се осведоми, да се забавлява. Границите сред действителното и виртуалното се преплитат. Технологиите зад виртуална и добавена действителност, хиперсвързани среди, механично зрение, изкуствен интелект, компютърно генерирани изображения, генеративни сравнителни мрежи са надалеч по-навлезли в живота ни, в сравнение с си представяме.

През 1990 година изпълнителният шеф на Google, Ерик Шмит, предвижда, че ХХI век ще бъде синоним на това, което той назовава „ стопанска система на вниманието “ и че най-успешните световни компании ще са тези, които доближат до оптимален брой „ очни ябълки “, с които да са в непрестанна връзка и държат под непрекъснат надзор.

 По късно, през 2020 година, в лекцията си „ Augmented Photography “ швейцарският учител Мило Келер споделя: „ Забелязали сте, че информацията употребява времето и вниманието на възприемащите я. Изобилието от информация отслабва вниманието и се нуждае от ефикасното му локализиране. „ Икономиката на вниманието “ е фундаментален аршин, признат от огромните мултинационални компании, които ръководят посредством онлайн интеракции. Гиганти като Епъл, Google, Facebook, Амазон и Майкрософт преобладават осведомителния поток под предлог, че оферират безвъзмездни услуги. На доктрина ние може да си мислим, че сме част от споделена стопанска система, само че на процедура всички ние, производители и потребители на наличие, работим за тези мултинационални компании гратис. “

 Изложбата включва фотографии на разнообразни органи и елементи от тялото на Хомо техникус, които Цветелина Димитрова сглобява от компютърни съставни елементи. Проектът печели Голямата премия от състезанието за фотокниги „ DIY Photobook “, проведен от " Фотосинтезис " и " Европапир " България през 2021 година Като част от премията авторката получава покана да показа работата си в изложба " Синтезис ".

С огромна доза възприятие за комизъм Цветелина Димитрова предизвика да си отговорим на въпросите: “Превръщаме ли се последователно в нов вид човек – Хомо техникус? ”; “Доколко сме Хомо и доколко сме Техникус? ”; “Какъв вид Хомо техникус сме? ”; “За кого „ работим “ в онлайн пространството? ”; “Колко време отделяме на хората и какъв брой – на технологиите? ”. Вижте повече .

На 27 януари, от 17.00 ч - 20.00 ч в изложба " Синтезис " е първата независима галерия на Цветелина Димитрова – " Homo technicus "

Чуйте диалога с Цветелина Димитрова в звуковия файл.

 Цветелина Димитрова е родена през 1989 година, живее и работи в София. Завършва бакалавърска и магистърска степен „ Компютърни системи и технологии “ в Техническия университет - София. Работи като програмист и учител към академия Никола Тесла. Интересът ѝ към фотографията я води в школата за модерна снимка Photoconcept.

Снимки – изложба " Синтезис "
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР