Градът е длъжник на селата, обяви кандидат-кметът Много общини, сред

...
Градът е длъжник на селата, обяви кандидат-кметът Много общини, сред
Коментари Харесай

Община Карнобат не работи по европроекти, защото при тях има контрол и правила, смята Тодор Байчев

Градът е дебитор на селата, разгласи кандидат-кметът

Много общини, измежду които и Карнобат, отхвърлят да аплайват за финансиране по европроекти, тъй като не желаят да бъдат проверявани и да работят по правила. Това мнение изрази претендентът за кмет на общината Тодор Байчев в предаването „ Лице в лице “ по bTV.

Пред водещата Цветанка Ризова той се показа като женен с две деца, с професионален опит – пет години юрист, 17 години юрист, 5 години депутат, 8 месеца парламентарен секретар в Министерството на земеделието.

Защо Байчев желае да стане кмет на Карнобат?

„ На първо място, поради доверието, което ми се гласоподава “, отговори той. Фактически се оказал безалтернативна кандидатура за кмет на общината в границите на своята партия - Българска социалистическа партия.

„ Защото имам задоволително насъбран опит и знания, които могат да бъдат от изгода на общината . Не единствено за града, а и за общината “, добави някогашният народен представител и съобщи: „ При нас градът е дебитор на селата. Ние сме град Карнобат – общински център и 30 села, които са, бих споделил, забравени от Бога. Има места, в които, оставете, че няма интернет, ами бих споделил, че няма път по какъв начин да стигнете до там. Когато влезете в селото, дупките са по 30-40 см. Например в село Черково. Няма интернет, няма телефон, няма никаква връзка със света, а там има хора. На тези хора би трябвало да им се помогне. И като тръгнете по този начин от село на село, вие виждате по какъв начин 30 села умират с помощта на една недалновидна политика, която се организира от общинския център. Аз предлагам нещо друго. “

По думите на Байчев всеки град се съизмерва с някой различен : „ София – с Пловдив. Бургас – с Варна. Ние се съизмерваме с Айтос. Преди 15-20 години ние бяхме по към 30 хиляди. Айтос си останаха 29 хиляди, ние обаче към този момент сме 20 хиляди. И това е резултат от една недалновидна политика. Затворихме детските градини по селата, затворихме учебните заведения... “

Предложило се децата от селата да бъдат извозвани и смесвани с тези в града за по-високо качество на образованието.

„ Лошо е, когато децата остават без контрол в града . Тогава към този момент е неприятно, а то това се получава. Децата свършват учебно заведение и оттова нататък потеглят. Те не ги извозват незабавно. Чакат да свършат всичките и тогава потегля рейсът “, съобщи още кандидат-кметът.

„ На последващо място, желаеме да въведем видеонаблюдение в тези села с оглед сигурността на живущите. Другото, което предлагам, е един мобилен лекарски кабинет. Вече го има в някои от общините в България. Ние не измисляме топлата вода. Напротив, просто пускаме душа и предлагаме на хората да се изкъпят. И като приказвам за къпане, при нас всеобщ проблем в селата е лятно време да нямат вода “ , изясни Тодор Байчев.

Защо – не ставало ясно. ВиК и общината си прехвърляли отговорността.

„ А градът също има потребност от доста неща. Например, от околовръстен път, който бих споделил, че е мой набор – пристигна ли време за избори, постоянно се предлага околовръстен път и в никакъв случай не му идва времето да се стартира. Кметът би трябвало да отиде в Министерство на регионалното развитие и АПИ и най-сетне да издейства пътя “, безапелационен е Тодор Байчев.

Общината пропуснала тримесечния интервал, в който дружно с Айтос е можела да кандидатства за финансиране посредством европроекти по линия на

„ А то не се изисква план за кандидатстване с някакви детайлности, а се желае идея – просто заявяваш, че искаш, в тази ситуация, околовръстен път; че искаш да подобриш градската среда... Например, площад „ Първи май “ - звучи гръмко, само че в действителност съставлява една кална равнища 100 на двеста метра. Там в никакъв случай не е имало една плочка, едно паве – нищо. И аз като общински консултант съм дал своя вот по какъв начин ще вършим нещо на този площад... Не мога да отговоря за какво общината не кандидатства по планове... “

След изумлението на водещата и след запитване за какво общините отхвърлят да получат пари, с цел да подобрят средата на живот, Тодор Байчев отсече: „ Отговарям на този въпрос освен за Карнобат, а за всички общини : тъй като общините не желаят да работят с европейски средства, с цел да не бъдат проверявани, защото дължат една отчетност и една инспекция. Те желаят да работят с постановления на Министерски съвет. “

„ Излиза, че няма околовръстен път и площад „ Първи май “, тъй като би трябвало да се работи по правила “, установи Цветанка Ризова.

„ То е по този начин. Съжалявам, че би трябвало да прозвучи грозната истина, само че е реалност “, отговори Байчев. „ Аз съм бил в Министерството на земеделието. Ето, по програмата за МИГ-овете (местни инициативни групи – б.р.)... трябваше да дойдат, да се кандидатства. Миналата година от министерството осигурявахме и по 50 000 лева, ако не можеш да си направиш концепцията... Еми някак си мъчно вървеше, нямаше предпочитание, звъняхме, викахме ги... Така е, г-жо Ризова, за жалост “, установи тъжно кандидат-кметът на Карнобат.

„ Да ви дам един образец с нашата локална инициативна група, която я има в Карнобат. Местна група е, само че се колебая да е инициативна . За тази година, да вземем за пример, имат един план. За какво мислите е този план? Не можете да познаете, няма по какъв начин – самият аз останах доста учуден. Той е за преносима сглобяема сцена! Кому е нужна тази преносима сцена? Други общини аплайват по планове за опазване на здравето, за просвета, за туризъм, а ние – преносима сцена. А на туристическата карта ние не сме точка, а сме напряко дупка “ , сподели Тодор Байчев и заключи: „ Карнобатлии, гласувайте за алтернативата с номер 1 в бюлетината! “



 
Източник: flagman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР