Германският канцлер Олаф Шолц призова днес при посещение в Пекин

...
Германският канцлер Олаф Шолц призова днес при посещение в Пекин
Коментари Харесай

Олаф Шолц поиска повече, но справедливи търговски отношения с Китай

Германският канцлер Олаф Шолц прикани през днешния ден при посещаване в Пекин за " повече " съдействие, само че и за " обективни " търговски връзки с Китай на фона на растящото съмнение на Запада към втората международна мощ, оповестиха организациите.

" Не сме за делене на стратегическите ползи на Европа от тези на Съединени американски щати, що се отнася до икономическите връзки с Китай. Но за нас е ясно, че това е обвързвано със обективни стопански връзки, с взаимност, с въпроса за реципрочно отваряне в областта на вложенията ", сподели той преди среща с китайския си сътрудник Ли Къцян.

Шолц - първият началник на страна от Европейски Съюз и Г-7, който посещава Китай след началото на пандемията, беседва тази заран и с президента Си Дзинпин. 

Тази еднодневна аудиенция тъкмо след преизбирането на Си Дзинпин за началник на Китайската комунистическа партия и на страната се посреща сериозно освен в Германия, само че също по този начин във Франция, Брюксел и Вашингтон.

Малко преди диалога със Си Шолц съобщи, че се стреми към " още по-силно развиване " на икономическото съдействие с Пекин - макар предизвестията за несъразмерна взаимозависимост на Германия от Китай.

" Добре е, че можем да обсъдим тук всички въпроси, в това число тези, по които гледните ни точки се разграничават. Това е задачата на обмените ", посочи немският канцлер.

Шолц сподели на Си, че е добре, че двамата водачи се срещат персонално в с напрежение време, когато съветската инвазия в Украйна основава проблеми за международния ред, учреден на правила, заяви кореспондент на Ройтерс, съпътстващ делегацията на госта.

Германският канцлер уточни пред публицисти, че е изискал от китайския президент Си Дзинпин да упражни " въздействието си " върху Русия, с цел да спре тя своята " нападателна война " против Украйна.

Китай твърди, че в тази ситуация с Украйна заема неутрална позиция, само че Западът вижда в нея безмълвна поддръжка на Кремъл.

" Китай и Германия би трябвало да се почитат взаимно " и " взаимно да дават отпор на намесите " в двустранните им връзки, съобщи Си Дзинпин, представен от китайската държавна телевизия.

" Надяваме се Германия да продължи позитивната си политика по отношение на Китай в името на взаимната изгода и на резултати, преференциални и за двете страни ", добави той.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР