Георги Бенковски е роден в Копривщица на 21 септември 1843

...
Георги Бенковски е роден в Копривщица на 21 септември 1843
Коментари Харесай

Роден е Георги Бенковски

Георги Бенковски е роден в Копривщица на 21 септември 1843 година Има две сестри – Куна и Василя. Има тежко детство, татко му Грую Хлътев, малък и честен търговец, умира през 1848 и това принуждава Гаврил да учи единствено до 3-ти клас в Основното Копривщенско учебно заведение, а по-късно майка му го дава да учи поминък – терзийство. По-късно, незадоволен от тази вероятност, става абаджийски чирак, след това се отделя от майстора си и самичък се залавя с търговия. Обикаля огромните пазари в Цариград и на юг из Анадола. Има огромен триумф, печели и харчи доста, само че претърпява неочаквани обрати, които трансформират мисленето му и отношението му към живота и пътя, който би трябвало да следва един човек. Според неговите лични думи пред Захарий Стоянов, човек би трябвало да умее да лъже, с цел да бъде сполучлив търговец. В продължение на 10 години живее на разнообразни места в Ориента – Смирна, Цариград, Анадола, Александрия, работейки всевъзможни неща. Една година е бил гавазин на персийския консул и носел такава хубава униформа, че хората го взимали за самия консул. Говорел седем езика – български, турски, гръцки, италиански, полски, румънски и персийски. Приемайки името Георги Бенковски, той интензивно се включва в подхванатите от българската революционна емиграция дейности. Според Захари Стоянов:
" Името Георги Бенковски не е просто случайност. То принадлежи на един полски родолюбец, заточен от съветското държавно управление на остров Сахалин. Този поляк сполучил да избяга от каторгите и стъпил в Япония. Френският дипломат в Едо го взел под своя отбрана, тъй като французите и до през днешния ден не са отказали още да дават своето застъпничество на нещастните поляци. Той дал на поляка френски паспорт, в който се бележело и името му – Антон Бенковски, с цел да се върне с него в Европа. Антон Бенковски си избрал за местопребиваване Турция, по този начин също гореща настойничка на неговите съотечественици, и тръгнал за Цариград. В паспорта му се говорело намерено, че той е полски бежанец. Когато дошъл в Диарбекир, срещнал се инцидентно със Стояна Заимова, прочут към този момент на читателите. Тоя последният, по този начин също изгнаник от турското държавно управление, бил турил към този момент желание да избяга. Като си разправил фурия на А. Бенковски, предложил му, в случай че желае, да отстъпи нему френският паспорт, а той да си извади турско тескере. А. Бенковски склонил и продал паспорта на Заимова за 5 лири. С тоя паспорт Заимов сполучил да избяга в Румъния през 1875 година. Когато нашият Бенковски тръгвал за Цариград през същата година, с цел да го пали, както загатнах към този момент нагоре, то Заимов му дал паспорта на А. Бенковски, и по този начин нашият Гаврил Хлътев бил заставен да замести своята българска фамилия с поляшка. “
 Роден е Никола Начов, български публицист и академик Роден е Никола Начов, български публицист и академик
Никола Енев Начов е български публицист, историк, библиограф и етнограф, учен. Роден на 20 септември 1859 година в Калофер. От дребен ост...
Революционна активност
В град Букурещ се среща със Стоян Заимов и се възпламенява по революционното дело. През лятото на 1875 година той е включен в групата революционери-подпалвачи на Цариград. Целта на акта е да се провокира ужас в Османската империя. Групата идва в имперската столица, само че не реализира замисленото заради намесата на граф Н. Игнатиев. Бенковски се връща в Букурещ, където взема ефективно присъединяване в сформирането и работата на Гюргевския комитет, заседавал в интервала 11 – 12 ноември – 25 декември 1875 година и взел решение за въстание в България напролет на 1876 година
Според проекта на Гюргевския комитет Георги Бенковски е определен за помощник-апостол на IV Пловдивски революционен окръг с център Панагюрище и основен деятел Панайот Волов. Бенковски се откроява със своите качества и Волов непринудено отстъпва мястото си на пръв деятел.
От 14 до 16 април 1876 провежда заседание в местността Оборище, с цел да разбере до каква степен е стигнала организацията на близките обитаеми места, взели присъединяване в подготовката на въстанието.
 Родена е Агата Кристи Родена е Агата Кристи
Дейм Агата Мери Клариса Кристи (на британски: Dame Agatha Mary Clarissa Christie) (родена с името Агата Мери Клариса Милър) е британска...
По време на оповестяването на Априлското въстание, на 20 април 1876 година (стар стил) в Копривщица, Бенковски е в Панагюрище дружно с множеството други апостоли. Когато схваща, че в Копривщица към този момент се бият, той афишира въстанието и в Панагюрище, след което бързо образува чета и потегля да подвига и близките села. Хвърковатата чета, с която неуморно обикаля целия район и съумява да активизира и стимулира доста въстаници, играе централна роля във военните дейности на въстанието. Към четата се включват дори шестима хървати от Далмация и един германец, които работят на жп станцията в Белово. Единият от тях, Стефан Далматинеца, е последният им байрактар.
След жестокото потушаване на протеста в Панагюрския район, Бенковски и четата се насочат към Тетевенския балкан. На 12 май 1876 година (стар стил; 24 май нов стил), след изменничество от страна на дядо Въльо, пада в река Костина, пронизан от патрона на баш-потеряджията Рюзгяр Хаджи Ахмед ага. Главата му е пратена в Ботевград, а по-късно в София. Тези събития са документирани от Захари Стоянов в „ Записки по българските въстания “. Самият създател претърпява по знамение проведената им засада.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР