Гърция не планира да прекрати икономическите си взаимоотношения с Китай,

...
Гърция не планира да прекрати икономическите си взаимоотношения с Китай,
Коментари Харесай

Гърция няма да се откаже от икономическите си връзки с Китай, въпреки че другите държави го правят



Гърция не възнамерява да приключи икономическите си взаимоотношения с Китай, единствено тъй като другите страни преразглеждат връзките си с Пекин, съобщи непрекъснатият представител на Гърция в НАТО пред бизнес телевизия CNBC.

Отношенията сред Китай и европейските страни се утежниха от март, когато сред породи дипломатически конфликт. Тогава Европейски Съюз реши да наложи наказания против Китай за " огромни случайни арестувания " на уйгури от етническо китайско малцинство. Пекин, който отхвърля, че нарушава правата на уйгурите, отговори с контрасанкции против членове на Европейския парламент. В резултат на това Европейски Съюз задържа ратификацията на капиталово съглашение с Пекин, което беше показано през декември 2020 година

През миналия уикенда пък групата на най-развитите стопански системи от Г-7 обявиха, че ще призоват Китай " да зачита правата на индивида и главните свободи “. Това е позиция, с която китайските управляващи не са съгласни и посолството на страната в Лондон съобщи в понеделник, че дните, когато " дребна " група страни предрешават бъдещия път на света, към този момент са завършили, уточни Би Би Си

" Ние стратегически избираме най-хубавите благоприятни условия за нашата лична страна, още веднъж постоянно в границите на нашите отговорности с главните организации, а точно Европейски Съюз и НАТО. Досега ние се присъединихме към китайската самодейност " Един пояс, веднъж " в доста съответен план и в доста съответен период, без да гледаме на това като на стратегическа връзка с различен сътрудник, само че сигурно няма да го изоставим, единствено тъй като по този начин вършат други ", уточни Спирос Ламбридис, гръцкият дипломат и непрекъснат представител в НАТО.

Глобалният китайски проект за инфраструктура " Един пояс, веднъж " е предопределен да сътвори обширна световна мрежа от сухопътни, морски и цифрови връзки, свързващи Китай с Югоизточна Азия, Централна Азия, Близкия изток, Европа и Африка. Критиците на проект споделят, че невижданата скица ще облагодетелства китайските компании, ще ускори интернационалното въздействие на Пекин и ще принуди разрастващите се страни да поемат огромни задължения.

На този декор Гърция задълбочи икономическите си връзки с Пекин в резултат на финансовата рецесия, откакто средиземноморската страна получи три избавителни стратегии, една от които не съумя да приключи. По този метод вложенията от Китай съставляват значим източник на приход за длъжника в лицето на Атина.

Такъв е казусът с пристанище Пирея, където китайската корабоплавателна компания Cosco пое мажоритарен дял през 2016 година Пристанището е на стратегическо място сред азиатския и европейския континенти. Китай направи и редица други огромни вложения в Гърция, в това число в енергетиката и недвижимите парцели.

" Ако проучваме, че от тази връзка съществува някаква опасност, ние ще преразгледаме нашата позиция. Но в този миг всичко, което произлиза от това, са преимуществата на здравословни и доста законни търговски връзки ", добави Ламбридис пред CNBC.

Неговите мнения са в контрастност с тези на някои други европейски страни. По време на конференция в коридорите на завършилата среща на Г-7 италианският министър председател Марио Драги съобщи, че страната му ще оцени деликатно присъединяване си в самодейността " Един пояс, веднъж ".

Италия беше първата стопанска система от Г-7, която подписа меморандум за съгласие с Пекин през 2019 година, с цел да взе участие в този план. По това време обаче Съединени американски щати и други страни от Европейски Съюз показаха известна угриженост по отношение на присъединяване на Италия в китайския план.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР