Vespa 150 TAP – гордостта на френската армия
Френската войска може да се окаже една от най-иновативните в основаването на нов тип оръжие. Легендарните смешки по отношение на френската военна машина могат да бъдат видяни през Първата и Втората Световна война. Бързото подчинение на армията демонстрира, че французите не могат да вземат участие интензивно на театъра на войната. Едва в края на войната можем да забележим подобряването на бойния боеприпас и основаването на едно напълно анти-танкова машина.
Въпросната носи името Vespa 150 TAP. Дори и да ви се коства комично, сходно оръжие в действителност съществува. Представено е през 1956 година и се употребява от френските парашутисти. Производител на този военен шедьовър е Ateliers de Construction de Motorcycles et Automobiles, единствената компания, която е лицензирана за производството на скутери по това време във Франция. Това, което компанията прави, е да сложи подсилена рамка, както и безоткатни пушки, инсталирани непосредствено върху самия скутер.
Изборът на французите е M20 75-милиметрова бронебойна пушка и е доста по-лека от оръдието, което носи същото име и е основано да пробива 10 сантиметра ризница. Можем да се досетим, че при пукотевица с бойния френски скутер, генерираният обратен тласък умерено може да преобърне модерното оръжие, само че френските инженери са помислили и върху това. Те трансформират вентилацията на изгорелите газове, които би трябвало да изоставен оръдието в задната част, позволявайки доста по-ефикасна пукотевица.
Не са нужни даже подпори, които да се употребяват при приложимост. Скутерът може да бъде пуснат с парашут и транспортира двама души екипаж. Идеята е, че единият би трябвало да кара, до момента в който другият зарежда. Не би трябвало да забравяме, че заради неналичието на какъвто и да е обратен тласък, въпросната пушка в никакъв случай не е била създавана да разполага с мерник, по принцип французите решили да я инсталират на триножника на лека картечница M1917 Browning, който също е претрупан в бойното снаряжение. Разбира се, силата на мобилната машина, която умерено може да изпревари всеки купол на танк, разрешава пукотевица и в придвижване.
Най-важното е, че французите си взели поука и откакто нямали толкоз доста триумф с танковете, които по някаква незнайна причина постоянно се движили обратно, по този начин наречените „ Базука скутери “ или „ Базука Веспа “ се произвеждали на цената от 500 $, а и въпросните безоткатни пушки били премного, с цел да се съчетаят и двете. Френският боец можел да се радва на към 600 сходни бойни творения, а в коша са добавени и две туби с гориво. Излишно е да приказваме за каквато и да било скорост, откакто моторът е 150-кубиков 2-тактов с 1 цилиндър. Максималната скорост е 60 км/ч и съгласно описанието е изцяло задоволителна, с цел да се изтика всеки различен автомобил на фронта в придвижване.
В последното не сме изключително сигурни. Докато множеството бойци могат да получат цялостен скутер от въздуха, нормално тайното противотанково оръжие можело да се хвърли на части и да се сглоби от всеки отряд. Дори и да разсънва едно предстоящо възприятие за комизъм, не би трябвало да забравяме, че това скрито оръжие се употребило за заемането на стратегически позиции и защита. Може да подозирате, че това оръжие в никакъв случай не е влезнало в борба, заради простата причина, че наподобява неуместно, само че грешите. Френската войска е употребила най-мобилното си противотанково оръжие във войната в Алжир, а партизаните с голямо наслаждение се впускали в борбата против руските Т-34.
Понеже липсват публични данни, мъчно можем да разбере военните триумфи на този военен шедьовър. В следствие идва и модификацията през 1959 година, добавено е малко ремарке, където може да се прибавят и други муниции. Малко след пенсионирането от военна работа, французите вземат решение даже да го употребяват за надпреварата Париж-Дакар.
И има пояснение, въпреки всичко по време на военна активност, мнозина съумяват да изминат към 210-220 километра с един контейнер, освен това даже и откакто са натоварили машината. Бойният скутер излиза от приложимост и в никакъв случай повече не се реновира, само че можем да бъдем сигурни, че във Виетнам редица бойци употребяват цивилната версия за превоз.