Европейският парламент призовава държавите членки да позволят на Румъния и

...
Европейският парламент призовава държавите членки да позволят на Румъния и
Коментари Харесай

ЕП излезе с настоятелна подкрепа за присъединяването на България и Румъния към Шенген

Европейският парламент приканва страните членки да разрешат на Румъния и България да се причислят към Шенгенското пространство при започване на 2023 година

В резолюция, призната от Екологичен потенциал, евродепутатите настоятелно приканват Съвета да предприеме всички нужни стъпки за приемане на решение по отношение на присъединението на Румъния и България към Шенгенското пространство за свободно придвижване до края на 2022 година Това следва да подсигурява премахването на инспекциите на лица по всички вътрешни граници за двете страни при започване на 2023 година

Резолюцията беше призната с 547 гласа " за ", 49 гласа " срещу " и 43 гласа " въздържал се ".

Като означават, че Шенгенското пространство е " едно от най-големите достижения на Европейския съюз ", членовете на Екологичен потенциал показват „ учудване “ по отношение на обстоятелството, че Съветът не е съумял да вземе решение за приемането на България и Румъния, макар че двете страни извършват нужните условия от 2011 година насам.

Поддържането на контрола по вътрешните граници е дискриминационно и оказва съществено въздействие върху живота на мобилните служащи и жителите, декларират членовете на Екологичен потенциал.

Контролът по вътрешните граници има и негативно влияние върху действието на вътрешния пазар на Европейски Съюз, като се попречва вносът, износът и свободното придвижване на артикули от товарните пристанища, се споделя още в резолюцията.

Към момента всички страни членки на Европейски Съюз, като се изключи България, Хърватия, Кипър, Ирландия и Румъния, са част от Шенгенското пространство, което включва и страни отвън Европейски Съюз - Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн.

Членовете на Екологичен потенциал неведнъж са призовавали България и Румъния да бъдат напълно признати в Шенген, като да вземем за пример в резолюцията по тематиката от 2018 година, резолюцията от 2020 година по отношение на положението на Шенген в подтекста на пандемията и отчета от 2021 година по отношение на действието на пространството за свободно придвижване. Днешната резолюция е заключението на пленарния спор от 5 октомври 2022 година

Присъединяването на нови страни към Шенген изисква единомислещо решение на Съвета на Европейски Съюз. Чешкото председателство на Съвета уточни, че има намерение да организира разисквания по тематиката преди края на 2022 г.
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР