Европейският музикален фестивал Варна по традиция включва във всяко свое

...
Европейският музикален фестивал Варна по традиция включва във всяко свое
Коментари Харесай

Млади таланти на Европейския музикален фестивал Варна

Европейският музикален фестивал Варна по традиция включва във всяко свое издание изяви на млади обещаващи имена, които израстват пред очите на публиката и потеглят по музикалните подиуми у нас и по света. Тази година меломаните в морската столица ще имат опцията да видят развиването на една млада цигуларка, която  към този момент завоюва сърцата им на миналогодишното издание на фестивала, оповестява Нина Локмаджиева.

На 26 септември е концертът от цикъла “Имена от бъдещето ". Изгряващата цигулкова вяра Йоанна Русева, в която варненската аудитория се влюби преди година, този път ще пристигна дружно с госта от Франция Гийом Венсан, пиано. И двамата млади реализатори към този момент имат забележителни триумфи на конкурсния и концертен подиум като солисти и камерни музиканти. В програмата на концерта са главно произведения от френски и български композитори, а акцент в нея е 100-годишният празник на един от корифеите  на българския музикален модернизъм Лазар Николов.

Йоана Русева споделя пред Нина Локмаджиева по какъв начин двамата реализатори събират в този план своите хрумвания за един нов репертоар:

“Двамата с Венсан свирим дружно от съвсем две години, макар компликациите към пандемията. Той живее в Париж и учеше като мен във Виена, неотдавна приключи, само че все пак продължаваме работата си дружно, като най-често имаме концерти във Виена. Венсан е пианист с извънредно богата биография и с доста мощно театрално наличие, извършва всичко с невероятна лекост, работата с него е необикновено наслаждение,изпълнена е с доста успокоение и всякога преоткривам доста неща в моето свирене за себе си, което е от основните цели на едно положително камерно партньорство в музиката.

В този план ние искахме да създадем една композиция от френска и българска стратегия - от музикалните култури на страните, от които идваме. Мислехме да включим и няколко юбилейни момента, от които остана творба на Лазар Николов, по-различно планирахме първоначално, само че човек би трябвало да може да трансформира проектите си. Започваме с Равел - Соната за пиано и цигулка - една от най-красивите произведения за камерна музика от ХХ век, която се съчетава със соловата пиеса от Равел, която аз ще извърша - Павана. Кройцеровата соната на Бетовен е голямо, доста тежко произведение и за реализатори, и за аудитория, избрахме го като предизвикателство, тъй като за всяка камерна двойка това е едно от най-мечтаните творби.

Мислихме да осъществим творба от Сен-Санс, само че най-после включихме Виенявски с Фауст Фантазия по музика от операта на Гуно “Фауст ", тъй като взехме решение, че като въодушевление и като музика тя по-добре се свързва с Равел и с Лазар Николов, в сравнение с Сен-Санс.

Българският композитор Лазар Николов е от значимите точки в тази стратегия. Той има доста особено място в моето сърце - главната биография за него е написана от майка ми проф. Ангелина Петрова. Но и като музика влияе и на двама ни с Венсан, ние доста обичаме по-късната, по-модерна музика от ХХ век и когато почнахме да репетираме неговата соната, си казахме, че Лазар Николов би трябвало да е доста по-познат и ще се опитаме да го създадем по-познат, тъй като музиката му е невероятна, извънредно новаторска и заслужава доста повече внимание от това, което получава до момента.

За първи път ще осъществим пред публиката във Варна и Добрич тъкмо тази композиция от творби, само че се надяваме тя да се трансформира в наш репертоар. "

Началото на концерта на 26 септември в Градската художествена изложба е в 19:00.

Редовната цена на билетите е по 15 лева, уредниците вършат отстъпка от 5 лева до деня на концерта, по този начин билетите до 25 септември в това число могат да се купят по 10 лева от Билетния център и уеб страницата на Фестивалния комплекс: https://bit.ly/3Pv8w6I. Един час преди концерта билети единствено от 15 лева ще се продават на място в Градската художествена изложба.

Концертът, който ще бъде показан на Европейския музикален фестивал Варна, е част от плана “Нова музикална сцена ", който се реализира с финансовата поддръжка на Национален фонд " Култура " (https://ncf.bg/bg) по " Програма за възобновяване и развиване на частни културни организации ".

Европейският музикален фестивал Варна се провежда от организация " Елит проджектс мениджмънт “. Изданието за 2022 година се реализира с финансовата поддръжка на Фонд “Култура " на Община Варна, Национален фонд “Култура " (https://ncf.bg/bg) и със съдействието на “Експресгаранцион " и “Bella Vita Residence ", строителна компания “Комфорт ", Варненска строителна компания, “Солвей Соди ", “Логос " недвижими парцели, “Нира Комюникейшънс " и с медийното партньорство на БНР Радио Варна, Impressio.dir.bg, Moreto.net и ArtVarna.net.

ПРОГРАМА НА КОНЦЕРТА

Лудвиг Ван Бетовен - Соната за цигулка и пиано №9, оп.47 " Кройцерова "

М. Равел – " Павана за гибелта на инфантата "

Х. Виенявски - Фауст Фантазия

М. Равел – Соната за цигулка и пиано №2.

Л. Николов – Соната за цигулка и пиано

ЙОАННА РУСЕВА, ЦИГУЛКА

Йоанна Русева приключва НМУ “Любомир Пипков " в София в класа на Благородна Танева, а през 2022 година получава бакалавърска степен по цигулка от Университета за музика и театрални изкуства във Виена. Специализирала е в майсторски класове на Минчо Минчев, Захар Брон, Пиер Амоял, Огюстен Дюме, Антон Сороков, Елизабет Кропфич.

Йоанна е отличена с награди на 16 състезанието, сред които Недялка Симеонова (2011), Добрин Петков (2008), " Коциян “ в Чехия (2008), Млади виртуози, София (2013). Финалист е на интернационалния конкурс “Давид Ойстрах " 2013 в Москва. През 2017 е отличена на състезанието “Андреа Постачини ", а през 2018 на състезанието “Щефани Хол " получава и диплом от Виенското общество за струнни принадлежности. През 2019 тя взема специфична премия и премията на публиката на състезанието “Шимон Голдберг " в Майнц, Германия, специфична премия на състезанието “Антон Рубинщайн " в Дюселдорф, Германия.

Била е солистка на оркестъра на Класик ФМ Радио, на филхармониите в Бургас, Видин, Враца и Плевен. Има участия със Симфоничния оркестър на БНР. През 2017 дебютира в Glaesender Saal в Музикферайн във Виена.

ГИЙОМ ВЕНСАН, ПИАНО

Гийом Венсан стартира да учи пиано на 7-годишна възраст и изнася първите си концерти, когато е единствено на 10 години. На 18 години приключва Парижката консерватория с магистърска степен по пиано. От 2018 до 2020 година продължава образованието си в Музикалната шапка “Кралица Елизабет " в Брюксел в класа на Луи Лорти. От октомври 2020 година учи при Аведис Куюмджиян в Университета за музикални и театрални изкуства  във Виена.

Гийом е притежател на голям брой награди, измежду които изключително влиятелна е третата огромна премия от състезанието “Маргарита Лонг – Жак Тибо " в Париж. През 2014 година е разгласен за Instrumental Soloist Revelation във Victoires de la Musique - годишна френска гала по награждаване, на която премията се връчва от френското Министерство на културата за самопризнание на изключителни достижения в музикалната промишленост.

Гийом Венсан свири като солист в редица влиятелни зали като Сантори хол в Токио, Барбикан  хол в Лондон,  Театър Шанз-Елизе,  залите Pleyel и Gaveau в Париж,  Двореца на изкуствата в Будапеща, Катарската опера в Доха, Симон Боливар Хол в Каракас и St Martins-in-the-Fields в Лондон. Бил е солист на Оркестъра на Франкфуртското радио, Будапещенска филхармония, оркестров отбор Каназава - Япония, филхармоничен оркестър Канагава - Япония, Националния Оркестър на Бордо, Orchester Lamoureux - Париж, Orchester National du Capitole de Toulouse, Симфоничния оркестър на BBC, Симфоничния оркестър  Симон Боливар и други Работи с изтъкнати диригенти като Марк Минковски, Туган Сохиев, Сейкио Ким, Файсал Каруи, Олари Елтс, Джошуа Дос Сантос, Ари Ван Бик и Джошуа Вайлерщайн.

Гийом е чест посетител на доста фестивали във Франция като солов  и камерен музикант -  клавирните фестивали в Лил и Тулуза, Шопеновия  фестивал в Париж, фестивала Pianos en Valois в Ангулем, Великденския фестивал и Музикален август в Довил, Международния фестивал на класическото пиано в Биариц, фестивалите Les Grands Crus Musicaux и “Духът на пианото " в Бордо, Фестивалът в Рок д’Антерон.

Сред многочислените му сътрудници в камерната музика са Огюстен Дюме, Рено Капюсон, Александра Сум, Дебора Немтану, Антоан Тамести, Лиз Берто, Адриен ла Марка, Едгар Моро, Ян Левионис, Жан-Франсоа Хайсер, Давид Кадуш, Йонас Витауд, Адам Лалум, Пол Майер, Мишел Летик, Сабине Девийе, Каролин Казадесус, Филип Жаруски, Тома Лельо, Аделаид Фериер, квартетите Ardeo, Zaide, Varèse и Hanson, ансамблите Initium и Ouranos и хор Aedes.

В допълнение към многочислените звукозаписи за Warner Records, Гийом Венсан записва два солови плана за лейбъла Naive - двоен диск с Прелюдиите на Рахманинов, публикуван през ноември 2012 година, и Black Liszt през декември 2019 година с малко известни творби на Ференц Лист.

От 2019 година е почетен член на Центъра за театрални изкуства Le Volcan и непрекъснат актьор на Fondation Singer-Polignac в Париж.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР