Европейската комисия връща българския стратегически план с повече от 200

...
Европейската комисия връща българския стратегически план с повече от 200
Коментари Харесай

Брюксел връща българския стратегически план с над 200 забележки

Европейската комисия връща българския стратегически проект с повече от 200 забележки, оповестява Агрозона като се базира на свои източници в Брюксел. Голяма част от тях са в частта за капиталовите ограничения. Европейската комисия би трябвало да даде своите забележки в границите на три месеца, за нашия стратегически проект крайната дата е 25 май. Министерство на земеделието подаде българският стратегически проект на 25 февруари, съвсем два месеца след избрания от Европейска комисия период. Общият размер на обществените средства за интервенциите по Първи дирек и Втори дирек е 8 045 046 528 евро.

След формалното издание на писмото със забележки за България, страната ни има период от три седмици, в който министерството би трябвало да организира публично разискване и да се допита до браншовите организации за решение на проблематичните тематики, посочени от Комисията. Припомняме, че планът на Стратегическия проект бе оповестен за публично разискване на 1 март 2022 година за интервал от 30 дни. Още тогава доста от браншовите организации изрекоха своето неодобрение от плануваните интервенции.

Коментирано бе, че екосхемите в Стратегическия проект са прекалено много. За овощарите отредените дотации също провокираха неодобрение, защото % от себестойността са най-малки от всички браншове, а обвързаната поддръжка е стеснен запас в размер на 13% от общия пакет на директните заплащания. В хода на работа на Тематичните работни групи, беше решено да се свият на половина таваните по плановете и % дотация и в преработвателната промишленост.

Още след изпращането, като съществени недостатъци на проекта Асоциация на земеделските производители в България уточни неговата фрагментираност, обусловена от неналичието на цялостна национална визия за бъдещето на бранша. Липсата на поредна логическа връзка сред обособените детайли. Липсата на бистрота по какъв начин и по кое време се взимат решенията по противоречиви въпроси. Голямата амбициозност в обсега на подбраните интервенции. Неяснота в каква осведомителна среда ще се ползват всички интервенции, както и по-скоро декларативния темперамент на системата за надзор и наказания.

Министерството на околната среда и водите ще прави цялостна оценка на документа, въпреки проектът към този момент да има предварителна екологична оценка. До края на годината всички стратегически проекти по ОСП на страните членки би трябвало да бъдат утвърдени от Европейска комисия (посредством решение за изпълнение) и да стартира тяхното използване от 1 януари 2023 година За да бъде целият развой транспарантен, Европейска комисия разгласява писмата със забележки на своята страница, тъй че до дни всички заинтригувани ще могат да се срещнат и с напътствията, отправени към нашата страна. България е от страните, показали че желаят да получат писмото си на националния език.
Източник: zonanews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР