ЕС отпуска 347 млн. евро на Албания и Черна гора за железопътната инфраструктура
Европейската комисия е одобрила надлежно 120,5 млн. и 226,5 млн. евро за железопътни планове в Албания и Черна гора.
Въпросното финансиране е част от капиталов пакет в размер на 680 млн. евро в региона на железопътния превоз и възобновимата сила в Западните Балкани.
В Албания финансирането ще бъде употребявано за реконструкцията на 33,5-километровата линия сред Дурас и Рогожина, която ще бъде приключена през 2028 година
Работата ще включва електрификация, както и системи за сигнализация и телекомуникации, заяви " Албенинън пост ".
По този метод линията със общоприетоо междурелсие е част от Паневропейски кулоар 8, който свързва Южна Италия с Черно море.
Линията е издигната в края на 40-те години на предишния век, само че през последните 25 години не е осъществявана съвсем никаква поддръжка, което принуждава влаковете да се движат с ниска скорост.
Междувременно в Черна гора ще бъдат осъществени поправки и усъвършенствания на железопътната линия сред Тиват и Голубовци.
Тази линия е част от железопътната линия, свързваща черногорското крайбрежие с Връбница в Централна Сърбия, която се смята за най-важната линия в Черна гора.
Работата, която се чака да завърши през 2029 година, е част от проектите за разширение на главната мрежа на TEN-T в Западните Балкани.
И двата плана са включени в шестия финансов пакет на Икономическия и капиталов проект на Европейския съюз за района.
Последният ще включва вложения на обща стойност 16,6 милиарда евро и има за цел да проправи пътя на страните към Европейски Съюз.
" Докато продължаваме да работим дружно по присъединението, би трябвало да предприемем решителни дейности, с цел да приближим Западните Балкани към нашата стопанска система ", съобщи ръководителят на Комисията Урсула фон дер Лайен.
" Заедно поставяме основите на резистентен напредък и по-тясна интеграция, като още един път демонстрираме твърдия си ангажимент към просперитета на района и пътя му към участие в Европейски Съюз ", добави тя. /БГНЕС