Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) понижи отново прогнозата

...
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) понижи отново прогнозата
Коментари Харесай

ЕБВР намали отново прогнозата си за икономическия растеж на България |

Европейската банка за възобновяване и развиване (ЕБВР) намали още веднъж прогнозата си за растежа на българската стопанска система през 2022 година, наред с прогнозите за другите стопански системи в района, в който банката работи, предвид на отрицателните последствия от продължаващата съветска инвазия в Украйна и последвалите я западни наказания по отношение на Москва, които водят до все по-силен инфлационен напън. 

В новия си майски отчет Европейска банка за възстановяване и развитие към този момент чака Брутният вътрешен продукт на България да се увеличи през актуалната година с едвам 2,5% при прогноза от март за стопански напредък с 2,8%, и откакто през ноември 2021 година (преди войната в Украйна) банката предвижда повишаване на българския Брутният вътрешен продукт с 4,4%, напомня БНР. 

Европейска банка за възстановяване и развитие припомня, че българската стопанска система набъбна с 4,2% през 2021 година, движена главно от растежа на частното ползване. За разлика от това вложенията понижиха с 11% през 2021 година, до момента в който туризмът се възвърне единствено отчасти през 2021 година, като идващите гости бяха едвам 57% от техния брой за 2019 година

Индустриалното произвеждане обаче се възвърне мощно през 2021 година, само че войната против Украйна крие опасности за постоянния напредък, като се има поради забележителната взаимозависимост на страната от импорт от Русия (почти 10% от Брутният вътрешен продукт през 2020 г.).

Друг основен канал за разстройства от войната в Украйна е нарасналата инфлация, защото българските консуматори ще бъдат релативно по-засегнати от тези в други страни от Европейски Съюз от по-високите цени на храните и силата, поради ниските междинни равнища на приходи, отбелязва в майския си отчет Европейска банка за възстановяване и развитие. Инфлацията се форсира до 12,4% през март 2022 година, като цените на храните се покачиха със 17,4% спрямо март 2021 година

Според Европейска банка за възстановяване и развитие българското държавното управление има известно фискално пространство да одобри няколко краткосрочни ограничения за противопоставяне на възходящите цени, поради ниските равнища на обществения дълг. Правителството също по този начин даде обещание да усили обществените вложения, макар че може да има ограничавания на потенциала за усвояването им в кратковременен проект. 

След закъснение на приемането на Плана за възобновяване и резистентност, увеличените средства от Европейски Съюз ще стартират да оказват положително влияние върху стопанската система на България от 2023 година нататък.

Целият отчет на ЕБВР 

Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР