Енергийните общности придобиват все по-голяма популярност, но тепърва прохождат у

...
Енергийните общности придобиват все по-голяма популярност, но тепърва прохождат у
Коментари Харесай

Зелена светлина липсва, но първите енергийни общности в България са факт

Енергийните общности получават все по-голяма известност, само че занапред прохождат у нас. В Западна Европа те се развиват от повече от десетилетие, до момента в който у нас това се случва едвам в този момент. Отчасти повода е в забавянето на внасяне на промени в законодателството, които легитимират енергийните общности, които бяха нанесени едвам през октомври 2023 година Другата причина е обвързвана с неналичието на съответни подзаконови актове, които да дефинират ясно разпоредбите за тяхното действие.. Въпреки това у нас към този момент има няколко дейни енергийни общности, като някои от тях даже са инициирани от общински управления. Енергийната общественост в Габрово към този момент действа и се разраства, а в Бургас нова общественост набира от ден на ден участници до края на октомври.

Какво съставляват енергийните общности

В Западна Европа енергийните общности се развиват повече от десетилетие и стават все по-комплексни формирания, до момента в който у нас едвам в този момент прохождат. Енергийните общности са превъзходен образец за осъществяване на дейни дейности по икономисване на сила и понижение на въздействието на климата на локално ниво, защото в най-голяма степен сближават точките на производството и потреблението на сила в дадена територия. 

Те са доброволни цивилен начинания и сдружения, които действат под друга правна форма, която може да сплотява разнообразни членове – другари, съседи, дребни и междинни предприятия, представители на локалната власт и други искащи в взаимна инвестиция в сила от възобновими източници и освен. Сдружавайки се, те могат да създават екологична сила или такава от различен тип системи, да я употребяват за лични потребности, да споделят остатъка между тях или с други жители, в това число безплатно в помощ на уязвими консуматори, или да я съхраняват за по-нататъшно прилагане. Енергийните общности носят редица обществени, екологични и стопански изгоди, защото дават опция за интензивно гражданско присъединяване в енергийния преход, подтикват екологично чистото произвеждане на сила, осъществят изгоди от ръководството на силата, укрепват връзките и доверието в локалната общественост. Освен това, те могат да основат предпоставки за разкриване на нови работни места и способстват за устойчивото развиване на районите.

Промените в законодателството, признати през октомври 2023 година, легитимират основаването на енергийни общности, само че не дефинират по какъв начин това да се случи на процедура. 

Правна рамка: Дефиницията за енергийна общественост е въведена в българското законодателство и следва наредбите, заложени в Директива (EС) 2018/2001 на Европейския парламент и Съвета от 11 декември 2018 година за поощряване потреблението на сила от възобновими източници. Съгласно Закона за енергетиката, гражданската енергийна общественост е юридически индивид, който „ може да прави произвеждане, в това число на сила от възобновими източници, систематизиране, доставка, ползване, агрегиране, предпазване на електрически транспортни средства или да дава други енергийни услуги на своите членове или акционери “. Съгласно Закона за силата от възобновими източници съществува още един тип общественост: общественост за възобновима сила. В общността може да създават, използват, съхраняват и продават непотребните количества сила от възобновими източници като равнопоставен участник на пазарите на сила, може да споделят в границите на общността силата, създадена от съоръжения, притежавани от общността за възобновима сила. Според закона такива общности имат достъп по недискриминационен метод до всички подобаващи пазари на сила.

Реформата форсира и процеса по приемане на позволение за произвеждане на зелена сила

В момента се планува омекотен ред за присъединение на инсталациите за произвеждане на сила от Въдворяване и изселване (отделение в МВР-ДС) с конфигурирана електрическа мощ до 10,8 kW в това число , според наредбите на Закона за енергетиката. Като срокът за присъединение е до 30 дни след издаване на мнението от мрежовия оператор. 

Друго облекчение на процедурите при производството на сила от Въдворяване и изселване (отделение в МВР-ДС) –, конфигурирани на еднофамилни къщи или вилни парцели,  само за сила за лични потребности, е, че не се изисква позволение за строителство. 

Същевременно въпреки да са въведени дефиниции за енергийните общности, правната рамка не прецизира съответни насоки по какъв начин те могат да бъдат създавани и стабилно ръководени . Законодателството регламентира единствено, че те могат да съществуват. Година след признатите промени към законодателната рамка липсва подзаконовата уредба, което попречва значително основаването на сходни кооперации и общности. Един от главните проблеми е неяснотата по отношение на механизмите за шерване на създадената сила сред членовете на дадена енергийна общественост, което е основен аспект за сполучливото им развиване.

Енергийни общности в България

Енергийните общности се трансформират във все по-актуална тематика в България. Трудностите около инициирането, дефинирането и действието на дадена енергийна общественост, подбудени от неналичието на съответни законодателни текстове и неангажираността на централно ниво, по-скоро ги лимитират. Въпреки това у нас положителни образци не липсват.

“Изгрей БГ ” е първата енергийна общественост, инициирана през 2022 година в пловдивското село Белене

Това е първото сходно енергийно обединяване или така наречен енергийна общественост и забавното е, че е инициирано без съществуването на каквато и да е правна рамка. Инициативата е на трима души, които се пробват да решат казуса с честото спиране на електрозахранването, от което зависи работата на водните помпи, които са нужни за напояването на реколтата, която е главната активност на създателите. Заради неналичието на съответно законодателство включването към мрежата се случва едвам след повече от година и половина , в която се явяват редица спънки – отвращение на компании да конфигурират по-малки мощности като тяхната (4 кВт), административно закъснение от страна на мрежовия оператор по отношение на включването на мрежата, липса на финансиране, неясноти за допустимите форми на сдружаване на сходни общности, недоразвита правна рамка, която попречва отчитането на отдаваната към мрежата сила (вкл. чисто отчитане) и последващото предпочитание на основателите да я продават и други. Правната форма на енергийната общественост е сдружение с лимитирана отговорност, което, обаче, се явява спънка при предпочитание на други участници да станат негови членове.

Добрият образец в Габрово

Следващата енергийна общественост, която е инициирана у нас е тази в Габрово – “Енергийна общественост Габрово – РДНО ”. Инициативата е на Община Габрово в съдействие с Центъра за енергийна успеваемост ЕнЕфект и се реализира с поддръжката на интернационалните планове TANDEMS и LIFELOOP. Проектът включва фотоволтаична централа с конфигурирана мощ от 100 кВт на стойност близо 160 000 лева върху покривното пространство на Регионалното хранилище за неопасни боклуци в Габрово и опцията за шерване на силата сред обекти и участници в съответно инициирана енергийна общественост. Процедурата бе отворена за набиране на членове от октомври 2023 година до януари 2024 година и към този момент действа сполучливо няколко месеца. Общността бързо набира 73 участници, измежду които жители, общината и 6 юридически лица. Моделът за привличане на вложители се основава на обезпечено погашение на равни дялове годишно за интервал от 10 години с към 2% дял. 

Около 50% от създадената сила от инсталацията се използва на място в депото, а остатъкът се управлява (вкл. приоритизира и прави баланс за нужната сила за останалите обекти в групата) от енергиен търговец по контракт с общината и се продава на други общински обекти (административната постройка Община Габрово, състезателен комплекс „ Христо Ботев “, спортна зала „ Орловец “ и постройката на общинско дружество “Благоустрояване ”). Съществува опцията за доставяне с сила към повече членове на общността и то на цена, която в множеството случаи е по-ниска от борсовата. Това може да се случи при изискване, че има по-голям остатък създадена сила, съответни условия при договаряне сред членовете на общността, съответно администриране и ръководство от страна на енергийния търговец. В общия случай по-голям интерес за общността съставлява потреблението на силата на място. Физическите лица, членове на общността, сега не употребяват сила, защото са на контролиран пазар. Спестяването на някои мрежови такси и образуването на по-ниска себестойност на електрическата енергия в този случай е вследствие от спестяването на такси поради потреблението в точката на производството.

Участниците (обектите) на “ЕО Габрово РДНО ” имат опцията да се възползват от цена на силата близка или по-ниска от пазарната такава. За съпоставяне цената на електрическата силата на либерализирания пазар (средна цена базов товар) има следните параметри:

  • Юли – 266.90 лева без ДДС 
  • Август – 247.80 без Данък добавена стойност (източник IBEX – Българска самостоятелна енергийна борса)

Фиксирана стойност на силата на “ЕО Габрово – РДНО ” е 230 лева с Данък добавена стойност , което дава съображение да се счита, че енергийните общности имат стопански и обществени изгоди за членовете си. 

Общността е присъединена към енергийната мрежа през септември 2024 година или към 9 месеца след събирането на инвестицията и инициирането на общността . Според общинските експерти, които главно работят по самодейността, огромно значение за действителното действие на общността има мрежовият оператор, като в съответния случай с Габрово не е имало съществени спънки от негова страна, само че не е имало и особена поддръжка. 

В случая с енергийната общественост в Габрово е значимо да се означи дейната роля на общинската администрация. Тук тя е главната движеща мощ, която управлява, подкрепя, координира и уточни процеси, процедури и връзки с външни лица и субекти. Общността е добавена в платформата “Energy Community Platform ”, както и печели златен орден от надпреварата “Community Energy Olympics 2024 ”, което демонстрира нейното самопризнание и на европейско ниво. 

Повече за “Енергийна общественост Габрово – РДНО ” може да намерите тук. 

Нова енергийна общественост в Бургас набира средства и участници до края на октомври

Примерът от Габрово бързо придобива известност и Община Бургас също афишира покана за присъединяване в енергийна общественост, осъществена още веднъж с дейното присъединяване на локалната власт. Енергийната общественост в Бургас си слага за цел да построи фотоволтаична централа с мощност ≈ 420 kWp на покрива на Плувен състезателен комплекс – Парк Арена ОЗК, Бургас. Над 85% от създадената сила ще се употребява на място от плувния басейн, което е измежду най-важните условия за икономическата аргументираност на сходен вид вложения . Стойността на инвестицията е в размер на 431 802 лв. с Данък добавена стойност. Набирането на средствата е отворено до края на октомври и всяко физическо или юридическо лице може да се включи с вноска сред 500 и 10 000 лева , върху която всяка година ще се изплаща дял за интервал от 10 години. Към средата на октомври събраната сума възлиза на към 254 000 лева Община Бургас ще добави разликата сред събраната и целевата сума в края на интервала. Всеки член на енергийната общественост може да се запознае, както и да кандидатства онлайн. След привършване на поканата и събирането на средствата всеки член подписва контракт за основаване на сдружение по Закона за отговорностите и договорите. 

Проектът се извършва още веднъж в границите на план TANDEMS в съдействие с Центъра за енергийна успеваемост ЕнЕфект. Повече информация, материали, документи, свързани с основаването и присъединяване в самодейността може да се откри тук. 

И една история от София

В България евентуално има и още образци за енергийно коопериране сред хората, какъвто е опитът да се случи в кв. „ Манастирски ливади “ в София, както излиза наяве от изявление през юли в . В новоизградена многофамилна постройка, основана с задачата за по-устойчиво и зелено бъдеще от самия вложител е заложена концепцията за енергийната общественост още преди разпродаването на жилищата. Инвеститорът взема решение да построи новаторска многофамилна постройка, която да има опция да интегрира системи за произвеждане на сила от слънцето и по този метод да понижи сметките за електрическа енергия на бъдещите притежатели посредством инсталирането на фотоволтаични панели по покрива и фасадата на постройката. Сградата към момента не е изцяло заета от притежатели, само че е забавно, че в проектите влиза прибавянето на акумулатори към инсталацията, с цел да могат да употребяват съхранената неизползвана сила денем. По този метод може да се реализира ползване на 80% от слънчевата сила през лятото и към 20-30% през зимата. Към инсталацията е планувано да действа система за енергиен мониторинг, посредством която всяко домакинство може да наблюдава енергийното си ползване. Според основателите на тази дребна енергийна кооперация, присъединението на слънчевата система към електрическата мрежа е било едно от провокациите при строителството на постройката, както и настоящите наредби в България, които мощно затрудняват консолидираното им към постройките.

Примерите в Западна Европа от дълго време не се броят на пръсти

Повече от 10 години енергийните общности се основават, развиват, трансформират и носят както екологични, по този начин и обществени изгоди на своите членове. Инициирането на сходни енергийни общности също, както сега се случва в България, не се е случвало незабавно. В обособените страни и райони са били проведени редица мероприятия. Например, белгийският енергиен кооператив ZuidtrAnt залага на плавна и дълготрайна информационна акция, защото упованията за неотложно финансово включване на нови членове не било изключително евентуално. Вместо това от кооператива оферират на евентуалните искащи да се включат в редица безвъзмездни събития: осведомителни сесии за изгодите от силата от възобновими източници, събития, изясняващи резултатите при потреблението на споделена сила сред близкоразположени обекти, образования, свързани с обновяването на постройките и други По този метод обособените жители имат опция да се срещнат от близко с тематиката, да схванат в дълбочина къде могат да се крият подводните камъни и да изградят доверие между тях. 

Друг белгийски енергиен кооператив, Ecopower, учреден през 1991 година, обезпечава по-евтина сила на своите съвсем 70 000 членове, като по време на енергийната рецесия посредством своята активност съумява да понижи сметките за сила с към 500 евро на домакинство . Към момента енергийният кооператив се разраства и насочва активността си към вложения във вятърна сила.

Flya Energy е енергийна общественост, учредена в Атина, която построява покривна фотоволтаична апаратура с мощ 150 кВт за да зареди 40 семейства и да поддържа 20 уязвими фамилии. Инсталацията е осъществена на покрива на паркинг и има за цел още да разпространява енергийната успеваемост, устойчивото ръководство на силата и свободните пространства, както и да запознае по-отблизо жителите с изгодите от възобновимата сила. 

Какви са провокациите и опциите у нас?

Пред енергийните общности у нас съществуват редица провокации. В България стоят на дневен ред голям брой въпроси, свързани със шерването на силата, неналичието на чистото отчитане на силата, стопански тласъци повече семейства да вземат участие поради контролираните цени, усилването на правата на битовите консуматори от позиция на дискриминационни практики, въвеждането на уреди за “умно ” отчитане на потребената и отдадената сила, подобряването на потенциала на мрежата и като цяло насочването на политическата настройка в интерес на енергийните общности. 

Проектът TANDEMS, който споменахме нагоре, е една добре осъществена опция, която демонстрира, че инициирането на енергийните общности е допустимо у нас. Той цели да насърчи развиването на сходни общности благодарение на локалните управляващи, което да бъде осъществено като самобитен лост за по-лесното нахлуване на енергийния преход и приемствеността от страна на жителите. Благодарение на споделения опит и експертиза от сътрудниците по плана, енергийните общности в Габрово и Бургас се развиват сполучливо и прокарват път за нови такива. 

Друга доста добра опция за нахлуване, насочване и поддръжка към искащите да предизвикват енергийна общественост е планът SHAREs, който се извършва от Черноморския енергиен проучвателен център. Част от него е основаната осведомителна платформа „ Енергия за жителите в България “, ориентирана напълно към подкрепяне развиването на енергийни общности. Всеки заинтригуван може да открие и употребява изцяло гратис необятен набор от информация за основаването на сходна гражданска самодейност – стъпки за реализация и ръководство на сходен план, вероятни източници на финансиране, правни аспекти, положителни образци от практиката и други потребни запаси. 

Защо е значимо за локалните управляващи да вземат участие и да предизвикват енергийните общности?

В България има сериозен песимизъм към сдружаването на хората към дела по принцип. Независимо дали го отдаваме на локални схващания, особености на народопсихологията, предпочитание за прояви на характерността, излиза наяве, че сдружаването не е измежду първите качества измежду българите. Въпреки това образците за към този момент съществуващите енергийни общности са налице. Включването на локалните управляващи в тях има голямо значение. Не единствено тъй като по един или различен метод те съставляват поръчител за гладкото протичане на организацията и координацията на работата. Включването на локалните управления демонстрира, че сходен модел е работещ и носи обосновани и авансово оценени изгоди . Освен това подкрепя задачите на енергийното обмисляне на локално ниво. Например, през 2021 година Фондацията за климат и енергетика във Валенсия (Испания) афишира нова политическа цел, а точно – основаването на хиляда енергийни кооператива в границите на града до 2030 година като мярка за понижение на силата от стандартни източници. 

Друг образец е Льовен (Белгия), в чийто енергиен проект участва като цел: „ основаване на локален енергиен кооператив, в който да се влага на локално ниво и в който да вземат участие минимум 40% от семействата на града до 2030 година “. 

В Плана за устойчива сила и климат на Страсбург, да вземем за пример, е записана характерна цел, с която да се реализира 40% от силата от Въдворяване и изселване (отделение в МВР-ДС) да бъде създадена от съоръжения, притежавани от енергийни общности до 2030 г. 

Енергийната промяна в градовете и районите ускорява локалната стопанска система и общество, само че при изискване, че гражданското общество има опцията да бъде напълно включено в този развой. Това най-често се случва и посредством подобаващото локално енергийно обмисляне, и посредством допускането гражданските начинания и сдружавания да се случват по ясно открит и наличен метод. Правните учредения са налице, само че към момента не са задоволително детайлизирани и е нужна политическа воля процесът да бъде приключен. Това би помогнало на локалните управляващи, които държат ключа за ускоряването на енергийния преход, да продължат в укрепването на локалната експертиза за деен надзор, поддръжка и предварителна защита при демонстрация на неподходящи климатични въздействия. За тази цел поддръжката към енергийните общности единствено би могла да ускори доверието, знанието и положителното разположение на хората да ползват устойчиви практики за произвеждане и ползване на сила. Сдружаването на повече хора в сходно общности у нас би имало позитивен резултат и в процеса с ограничението на енергийната беднотия.

Използването на локалния геоенергиен капацитет може да засилва доста популацията в приложението на действия за адаптиране към климатичните промени, които стават все по-явни. Енергийното обмисляне е непрекъснат развой на рационализиране на прилаганите политики за стабилно ръководство на силата от локалната власт, който допуска дейното включване на жителите посредством енергийните общности.

Автор: Мария Манолова / Климатека

Мария Манолова е част от авторския екип на Климатека, тя пази докторска степен с тематика на дисертацията „ Енергийното обмисляне като основен инструмент за устойчивото развиване на общините “ в научно направление „ Икономическа и обществена география – районни геоенергийни запаси и тактики “ към ГГФ на СУ „ Св. Климент Охридски “. От 2012 година работи в областта на правене на планове и оценки за осъществяване на капиталови планове в региона на електроенергетиката, възобновимата сила и ефикасните енергийни решения в производството. От 2017 година е част от екипа на Центъра за енергийна успеваемост ЕнЕфект – най-старата организация в областта на общинското енергийно обмисляне в България.

В обявата са употребявани материали от: 

  • September success story: A Bulgarian municipality embracing community energy 
  • ZuidtrAnt is a local energy cooperative 
  • “Изгрей ” – първата българска енергийна общественост
  • Информация на общински уебсайт за Енергийна общественост Габрово – РДНО 
  • Платформа “Energy Community Platform ”
  • Подкрепа за развиването на енергийните общности
  • Развитието на плана за Енергийна общественост Габрово
  • Energy Community Olympics 2024
  • Интервюта с специалисти от Община Габрово
  • Енергийна общественост в кв. Манастирски ливади: Bloomberg и 24 часа
  • Проект TANDEMS
  • Проект SHAREs
  • Community Energy Municipal Guide
  • Закон за силата от възобновими източници (ЗЕВИ)
  • Закон за енергетиката (ЗЕ) 
  • Community Energy Olympics 2024
Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР