Едва 1000 тромболизи – спешно лечение на исхемичен инсулт, са

...
Едва 1000 тромболизи – спешно лечение на исхемичен инсулт, са
Коментари Харесай

По-малко от 2,5% от пациентите с исхемичен инсулт стигат до лечение с тромболиза

Едва 1000 тромболизи – незабавно лекуване на исхемичен инсулт, са осъществени през 2022 година у нас по данни на НЗОК. Общият брой на лекуваните инсулти обаче е 41 811.

„ В света този тип лекуване започва при започване на нашия век, одобрено е в Европа като само лекуване на инсулт през 2002 година, а в България е одобрено като само лекуване през 2005 година. Оттогава то е безусловно гратис за пациентите у нас. През 2023 година обаче нещата не са преместили доста напред “, сподели за Zdrave.net ръководителят на Българското сдружение по инсулт и шеф на Клиниката по неврология на УМБАЛ „ Св. Анна “ – София доцент Росен Калпачки.

По думите му е проблем, че осъществените тромболизи за цяла година са едвам 1000 или малко под 2,5% от всички заболели с исхемичен инсулт. „ Ако във всички близо 40 центъра, в които се прави тромболиза в България, се лекуват по 301 пациенти, колкото са били в „ Св. Анна “ през предходната година, би трябвало да имаме 12 000 тромболизи на година, което значи и 12 000 души избавени от тежка инвалидизация. Тромболизата е единственото същинско лекуване на лекуване на инсулт и в света, и в България. За страдание у нас те са пагубно малко даже в съпоставяне със прилежащите ни страни. Не желая даже да загатвам Европа, където считат, че е обикновено да се лекуват до 10% от болните с тромболиза “, сподели още доцент Калпачки.

Данните на Здравната каса демонстрират, че в УМБАЛ „ Св. Анна “ без тромболиза от исхемичен инсулт са лекувани 771 души, с тромболиза – 301, а с интервенционално лекуване – 28. В УМБАЛСМ „ Пирогов “ без тромболиза при лица над 18 години са лекувани 573 души, с тромболиза – 55, а с интервенционално лекуване – 12.

В Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда от инсулт са лекувани 661 души, с тромболиза – 36, а с интервенционално лечение – трима. В УМБАЛ Софиямед лекуване на исхемичен мозъчен инсулт без тромболиза при лица над 18 години е приложено на 299 възрастни и на едно дете, а с тромболиза са лекувани 10.

В София лекуване с тромболиза е прилагано и в НКБ на 20 пациенти. 

Въпреки огромния брой лекувани инсулти в УМБАЛ Света Марина – Варна (1899), тромболиза е употребена при едвам 60 индивида. В УМБАЛ Свети Георги – Пловдив лекуваните без тромболиза инсулти са 571, а със – 60. 66 са пациентите, лекувани с тромболиза в УМБАЛ Медика – Русе, до момента в който пациентите с инсулт, лекувани без тази терапия, са 289.

46 пациенти с исхемичен мозъчен инсулт са лекувани с тромболиза в МБАЛ Свети Пантелеймон – Пловдив; 36 – в МБАЛ „ Д-р Атанас Дафовски “ – Кърджали; 33 в МБАЛ Силистра; 28 – в МБАЛ „ Проф. Д-р Параскев Стоянов " – Ловеч; 21 – в МБАЛ Пулс – Благоевград; 20 – в УМБАЛ „ Проф. доктор Стоян Киркович “ – Стара Загора.

Според доцент Калпачки една от аргументите за дребния брой на осъществените тромболизи е, че не всички инсулти са подобаващи за такова лекуване. „ Обаче най-основната причина в България е, че хората идват късно. Всички други противопоказания ги има на всички места, освен при нас, само че и по света и лекарите бързо се ориентират. Никой няма да направи тромболиза на човек, който е противопоказан по медицински показания. Големият проблем за инсулта се назовава „ време “.

Три часа след приемането на инсулта, към този момент съвсем нищо не можем да създадем в болничното заведение. Трябва да се осъзнае, че инсултът е свръхспешно положение. Така както всеки бърза да докара потърпевш от злополука болница, или да транспортира жена с начеващо раждане, или да докара някой, който по някаква причина има кървяща рана. Точно със същата неотложност, в случай че не и по-сериозна, би трябвало да се работи при инсулт “, сподели той.
Източник: zdrave.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР