Един месец след въвеждане на еврото в магазините хората ще

...
Един месец след въвеждане на еврото в магазините хората ще
Коментари Харесай

Смяната на левовете с евро ще струва поне 500 млн. лв.

Един месец след въвеждане на еврото в магазините хората ще може да се разплащат и с левове, и с евро. В продължение на 12 месеца цените на стоките ще се изписват в двете валути.

Близо 500 млн. лева еднократни разноски ще коства изтеглянето от обращение на банкнотите и монетите в левове и разпространяването на еврото у нас от страна на Българска народна банка, комерсиалните банки и небанковите снабдители на платежни услуги. В сумата са включени и разноските им за превалутиране на всички сметки от левове в евро, за което те би трябвало да приспособяват осведомителните и счетоводните си системи. 

Отделно, включването на " Български пощи " в процеса на обмяната на левовете в евро в пощенските станции в страната в продължение на 6 месеца се пресмята на близо 30 млн. лева директни и непреки разноски, които ще би трябвало да бъдат покрити от държавния бюджет.

Тези сметки са посочени в отчета за цялостна оценка на замяната на лв. с единната европейска валута, който съпътства оповестения във вторник от МФ план на Закона за въвеждане на еврото.

За потребителите превалутирането на банковите им сметки ще е гратис, както и обмяната на левовете в брой в първите шест месеца след въвеждането на еврото. 

За държавните и общински органи и институции, доставчиците на платежни услуги и “Български пощи ”, както и за компаниите от финансовия и нефинансовия бранш обаче ще има спомагателни разноски, които по никакъв начин няма да са пренебрежителни, излиза наяве в оценката, която е над 200 страници. Заради мащабността на процеса е невероятно с акуратност да бъдат остойностени всичките резултати от използването на Закона за въвеждане на еврото, се споделя в отчета.

Така да вземем за пример не може да се остойностят разноските за бизнеса за адаптирането на счетоводните системи и на фискалните устройства, нито работата с две валути по едно и също време в продължение на един месец и обознавачането на цените на стоките и услуги в левове и евро в продължение на цяла година.

От МФ припомнят, че съгласно Националния проект за въвеждане на еврото в Република България, всеки един индивид, без значение дали е частен или обществен, би трябвало да бъде виновен за покриването на своите разноски, произлизащи от въвеждането на еврото, както и за своята организационна и техническа подготовка. Разходите, свързани с приемането на еврото в частния бранш, няма да бъдат обезщетени от държавния бюджет.

Проучване на Министерството на стопанската система и промишлеността измежду близо 100 дребни и междинни предприятия демонстрира, че 37% от тях чакат разноските по двойното обозначаване на цените един месец преди датата на въвеждането на еврото и 12 месеца по-късно, да са сред 500-2500 лева За 9% от интервюираните тези разноски ще са сред 2500-10 000 лева и за 11% ще превишат 10 000 лева Те са свързани с разработване на етикети, рекламни табели, образование на личен състав, вътрешни системи за отчитане и други Интересно е, че 39% от компаниите са показали, че не чакат двойното обозначаване на цените да докара до каквито и да е разноски.

Всички компании обаче ще би трябвало да финансират пренастройването на касовите си апарати да работят в евро. Според анкетата на МИИ 28% от интервюираните дребни и междинни предприятия показват това ще им коства под 2500 лева, т.е. за по-голяма част от бизнеса разноските ще са обилни.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР