Дунавското хоро е със защитени права до 2056 година и

...
Дунавското хоро е със защитени права до 2056 година и
Коментари Харесай

Без Дунавско хоро на Нова година – освен, ако не платим

Дунавското хоро е със предпазени права до 2056 година и всяко нейно обществено осъществяване по закон би трябвало да става след уреждането им. Това показаха от организацията на създатели и музикални издатели за ръководство на авторски права „ Музикаутор “. 

„ Символът на новогодишното забавление – Дунавското хоро, чийто основател е Дико Илиев, е произведение, което той композира, до момента в който работи в оркестъра на Тридесет и шести пехотен козлодуйски полк в Оряхово и след това го аранжира за духов оркестър “, се споделя в позицията, оповестена на уеб страницата на организацията.

„ Тази превъзходна музика, която носи празнично въодушевление, събира и сплотява хората в първите секунди на всяка Нова година, е със предпазени права до 2056 година и всяко нейно обществено осъществяване по закон би трябвало да става след уреждането им “, се споделя още в нея.

„ Въпреки дългогодишните старания на организацията, множеството законодателни начинания и синхронизиране на настоящата нормативна уредба с тази в Европейския съюз, в България създателите не престават да бъдат ощетявани. Техните музикални творби се употребяват,
без да бъдат авансово уредени
правата им по Закона за авторското право и сродните му права. Това се дължи на незадоволителния запас на страната в контрола по спазването на закона, а в огромна степен и на настройката на обществото и неразбирането за същността на правата и отговорностите на ползвателите на авторски труд “, показват от „ Музикаутор “.

„ Дико Илиев е композирал над 90 творби, доста от които
неправилно се смятат за „ национална музика “,
само че това е авторска музика, основана на фолклорна основа. Това е годно за доста от авторските творби, които „ Музикаутор “ съставлява на българския пазар, и демонстрира образно по какъв начин музиката се възприема като свободен за прилагане артикул, без да се регистрират правата на основателите им и настоящите закони “, разяснява Иван Димитров – изпълнителен шеф на сдружението за групово ръководство на авторските права в музиката.

„ Музикаутор “ припомня, че при липса на годен музикален лиценз, използването е нелегално и предстои на наказания, а контролът е вменен на Министерство на културата.
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР