ДПС предложи да отпадне изискването за министри и депутати да

...
ДПС предложи да отпадне изискването за министри и депутати да
Коментари Харесай

Да отпадне забраната за двойно глажданство за министри и депутати

ДПС предложи да отпадне условието за министри и депутати да имат единствено българско поданство. То е част от концепциите на Движението за промени в Конституцията. Партията е показала концепциите си пред парламентарните групи.

Ограничението за двойно поданство да отпадне от главния закон по образеца на доста други страни от Европейския съюз, които нямат такова условие, оферират от Движение за права и свободи.

Председателят на партията Мустафа Карадайъ уточни, че въпросът е значим и изключително настоящ след проблема с канадското поданство на премиера Кирил Петков.

" Ние вместо да имаме едни мнения, които по един или различен метод пораждат подозрение за нарушение на Конституцията, а в съответния случай не е единствено подозрение, тъй като има изговаряне на Конституционния съд, че е нарушена Конституцията, ние предвиждаме това ограничаване за двойното поданство да отпадне ", уточни той.

​ДПС предлага Висш съдебен съвет да се раздели на две - Висш съвет на съдиите и Висш съвет на прокурорите. Съставът на всеки от тях да е 13-членен, като от него отпадат тези, които до момента са влизали по право: ръководителите на Върховен касационен съд, Върховен административен съд, основният прокурор и правосъдният министър.

" Като членовете на тези Висши препоръки от Народното събрание ще се избират с болшинство от 2/3. Предлагаме споразумяване на въпроса с самостоятелната конституционна тъжба и едни спомагателни тематики като членовете на Конституционния съд да се избират с болшинство от 2/3, тъй като Конституционният съд се явява като основната камара и обструктората на нашата страна ", изясни Карадайъ.

Движението упорства измененията в Конституцията да бъдат направени от нормално Народно заседание.

" Много политици се упражняват върху тематиката за правосъдната система. Те се концентрират единствено върху персоните, а не върху промените. Възложихме тематиката на специалисти, които да приготвят съответни промени, като се вземат поради всички политически говорения, какви хрумвания за промени в правосъдната система да се вземат поради решенията и претекстовете на Европейския съд по правата на индивида, да се вземат рекомендациите на Венецианската комисия, да се вземат и рекомендациите на Европейската комисия – на база на всичките тези неща да се създадат план за промени на Конституцията по метод, по който да не се визира полето на Великото национално заседание (ВНС), а единствено посредством Народното събрание, тъй като в случай че отидем във Велико народно събрание, то въобще не е доста несъмнено дали въобще ще се реализира такава реформа``, предвижда Карадайъ.

Идеите за конституционни ремонти са показани на всички парламентарни групи. Само от  " Демократична България " са отказали среща с Движение за права и свободи.

" Мисля, че станахте очевидци на това, че представихме на всички парламентарни групи нашите хрумвания за промени в Конституцията като част от правосъдната промяна. Видяхме се с Андрей Гюров, ръководител на ПГ на " Продължаваме промяната ", с ръководителя на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова, с ръководителя на ПГ на " Българска социалистическа партия за България ", с Тошко Йорданов и Василева от Има Такъв Народ. Когато нашите сътрудници са поискали срещи с " Демократична България ", те са отказали среща да представим своята концепция за смяна ", изясни водачът на Движение за права и свободи Мустафа Карадайъ в коридорите на Народното събрание.

" Като резултат от срещите сме единомислещи, че в случай че би трябвало да вършим промени в правосъдната система, би трябвало да търсим промени и в Конституцията, както и да гледаме като промените не като промяна на персоните, а като нужни и нужни промени в правосъдната система ", разясни водачът на придвижването.

Той разяснява и тематиката с основния прокурор.

" Преразглеждаме въпроса с пълномощията на основния прокурор. Надзора на правда се трансферира на съответните по-горни инстанции на прокуратурата, а не основния прокурор. В полето на основния прокурор оставяме методическите инструкции за уеднаквяване на праките сред другите съдилища и другите прокуратури. Това са тълкувателните решения на ВАС``, уточни Карадайъ.

Той посочи за какво ДПС са отказали да вземат участие във Временната комисия за промени в Конституцията. По думите му не може без съответни законодателни оферти да се прави такава комисия.

" Ние сме си написали домашното, седнали сме, повикали сме специалистите, влезнали сме в диалози с другите парламентарни групи, търсим единодушие към тематиките, които и те биха предложили. Има и непрекъсната комисия в Народно събрание, а в този момент ще има и краткотрайна. Всеки си написа домашното, излиза с равнопоставени хрумвания и търси решението на въпроси``, обясни той.

Карадайъ насочи и рецензии към премиера Кирил Петков.

" Премиерът щеше да взема решение проблемите с бедствията на хората, до момента нито една стотинка не е изплатена. Общини, лечебни заведения и детски градини не могат да си платят сметките за ток. Премиерът щял да им праща инспекции, а не да спомага и оказва помощ. Те бедствията минаха. С частни средства си оправиха пътищата. Проблемът след бедствията не е решен нито с пътищата, нито с подпорните стени. Вместо да се решат проблемите на хората, той ще им праща инспекции. Той става рецидивист в нарушаването на Конституцията, тъй като има разделяне на управляващите. Има кой да арестува и да съди. Това не влиза в компетенциите на премиера. С изказванията си се пробва да се държи малко като монарх ", уточни Мустафа Карадайъ.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР