Доц. Ина Анева, д-р Мария Калапсъзова и Нина Стоянова-Нанкова са

...
Доц. Ина Анева, д-р Мария Калапсъзова и Нина Стоянова-Нанкова са
Коментари Харесай

Tри българки учени с награда от 5000 евро за иновативни проекти, сред които лечение на коронавирус

Доц. Ина Анева, доктор Мария Калапсъзова и Нина Стоянова-Нанкова са тазгодишните носителки на националната стипендия „ За дамите в науката “ за България. Престижното отличие им бе присъдено за техните реформаторски научни планове на публична гала в Софийски университет „ Св. Климент Охридски “ със специфичното присъединяване на госпожа Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България. Това е пета поредна година, в която госпожа Йотова поддържа с наличието си идеята на L`Oréal и ЮНЕСКО за повече дами в науката. Събитието бе почетено още от доцент доктор Диана Ковачева, Омбудсман на Р България, Дончо Барбалов, зам.-кмет на София, Н. Пр. Флоранс Робин, дипломат на Франция в България, и бе гледано онлайн от стотици представители на научната общественост и публицисти в YouTube. Цялата гала, на която бяха почетени и стипендиантките от 2020 година, може да гледате тук.

Стипендиите „ За дамите в науката “ са едни от най-реномираните и предстоящи научни награди в България, които се отпускат всяка година от L`Oréal и ЮНЕСКО на млади дами учени. Отличията имат за цел да поддържат тяхната научноизследователска кариера, както и да ги стимулират да разпрострат цялостния си капацитет за научни открития. Трите тазгодишни победителки бяха отличени за своите революционни научни планове с премия от по 5000 евро всяка, като всеки един от плановете е впечатляващ със своя висок капацитет за световна употреба.

Проектът, с който Нина Стоянова-Нанкова впечатли журито на „ За дамите в науката “ за 2021 година, е фокусиран върху проучването на растението Graptopetalum paraguayense и неговите евентуални лечебни свойства против човешки коронавируси. Интересът на Нина и екипа от учени, с който тя работи, към това обичайно тайванско растение е провокиран от ниските равнища на Covid-заболеваемост и летателност, регистрирани в Тайван от началото на пандемията. В основата на плана ѝ е съмнението, че точно това растение, което тайванците ежедневно употребяват, е повода за тези по-високи равнища на имунитет на локалното население. Това прави плана на Нина освен забавен, само че и извънредно настоящ и с огромно световно значение. В момента Нина Стоянова-Нанкова е помощник в Института по обща и неорганична химия към Българска академия на науките и е част от лаб. „ Теоретична и изчислителна химия “.

Д-р Мария Калапсъзова е името на втората стипендиантка по програмата „ За дамите в науката “ тази година. В момента тя е основен помощник в Института по обща и неорганична химия към Българска академия на науките, като е приключила висшето си обучение в ХТМУ – София. Научната ѝ активност и планът, с който завоюва премията, са съсредоточени върху създаване на по-ефективни и евтини материали за предпазване на зелена сила и по-специално целят изобретяването на новаторски натриево-йонни акумулатори. Изследванията на Мария попадат в една от най-бързо разрастващите се през днешния ден тематики, а точно огромно внедряване на възобновима сила, което е измежду целите на Европейския зелен пакт. Научната ѝ кариера включва специализации във водещи международни проучвателен организации в региона на електрохимията и енергийните системи, като тя е и деен член на интернационалната мрежа на младите химици.

Третата стипендиантка по програмата „ За дамите в науката “ за 2021 година – доцент Ина Анева, е един от най-прогресивните млади учени на Българска академия на науките. Тя е доцент в секция „ Приложна ботаника “ на Института по биоразнообразие и екосистемни проучвания и е теоретичен секретар на институцията. За относително късата ѝ научна кариера (10 години) взема интензивно присъединяване в осъществяването на 37 научни плана, на 8 от които е началник. Проектът, с който Ина печели стипендията „ За дамите в науката “ за 2021 година, е фокусиран върху изследване на лечебните свойства на растения като мурсалския чай във връзка с невродегенеративни болести като Алцхаймер, Паркинсон, деменция.

Oще информация за стипендиантките можете да откриете в специфичната цифрова листовка за тях тук.

Тази година стипендиантската стратегия „ За дамите в науката “ се организира в България за 11-и следващ път в партньорство сред L`Oréal България, СУ „ Св. Климент Охридски “ и Националната комисия за ЮНЕСКО – България. От основаването си през 1998 година и до през днешния ден „ За дамите в науката “ продължава да е единствената по рода си световна стратегия, която се бори за тъждество сред половете в науката (жените към момента съставляват едвам 33%* от откривателите в международен мащаб). През последните 23 години „ За дамите в науката “ е подкрепила и отличила над 3600 дами учени в над 110 страни.

„ Всички знаем какъв брой сложни и предизвикателни бяха последните две години и по какъв начин те потвърдиха какъв брой доста светът има потребност от просвета и какъв брой е значима нейната роля за развиването – нашето и на обществото. Затова съм изключително щастлива, че през днешния ден имаме опция, въпреки и в по-тесен кръг, да почетем не три, а цели шест прелестни дами учени. Това са шест прелестни, надарени, млади дами – стипендиантките по програмата „ За дамите в науката “ за 2020 и 2021 година Благодаря на нашите сътрудници – Националната комисия за ЮНЕСКО в България и Софийски университет, с които дружно стартирахме тази стратегия в страната преди 11 години! “ – сподели Ваня Панайотова, общоприет шеф на L`Oréal за Югоизточна Европа и България, по време на церемонията по награждаването на тазгодишните стипендиантки.

Събитието бе почетено от редица публични лица и висши представители на научната общественост, измежду които още Милена Дамянова, шеф на дирекция „ Наука “ в МОН, акад. Юлиан Ревалски, ръководител на Българска академия на науките, проф. Мария Стойчева – заместник-ректор на СУ „ Св. Климент Охридски “, Ангел Банджов от Национална комисия за ЮНЕСКО – България и шеф на Дирекция „ Права на Човека “ в Министерство на външните работи.

Тази година програмата получи и мощна медийна поддръжка от страна на: Българска телеграфна агенция, Стандарт, bTV Radio, NJOY, EVA, GRAZIA, Cosmopolitan, Glamour, Dir.bg, Novinite.bg, Jenite.bg, Edna.bg, Trud.bg.

Новото дванадесето издание на „ За дамите в науката “ следва да стартира след няколко седмици с отваряне на приема на кандидатури за 2022 година в търсене на най-талантливите българки учени.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР